Az ügyészség szerint a mesterséges intelligenciában utazó iLearningEngines működésének leginkább mesterséges elemei az ügyfelekről és bevételekről szóló beszámolók voltak.
Hirdetés
 

A mesterséges intelligencia nemcsak elképesztő összegű befektetéseket, hanem ugyanilyen elképesztő csalásokat is gerjesztett, amelyek közül az egyik leglátványosabb lehet az iLearningEngines esete. A 2010-ben alapított amerikai vállalkozás két évvel ezelőtt jelent meg a tőzsdén, és gyorsan elérte az 1,5 milliárd dolláros (még a mostani árfolyamon is több mint 460 milliárd forintnak megfelelő) piaci kapitalizációt, nemrég azonban kiderült, hogy lényegében minden ügyfélkapcsolatát és bevételét meghamisította 2019 januárja óta.

Az ügyészség néhány nappal ezelőtt kiadott közleménye alapján az iLearning egy "kulcsrakész" MI-platformot fejlesztett, amely lehetővé tette ügyfelek számára, hogy "termékké alakítsák intézményi tudásukat, illetve betekintést nyerjenek a munkafolyamatokba a kritikus üzleti eredmények elérése érdekében". Legalábbis a cég ezzel reklámozta magát, mert papíron megszerzett ügyfeleinek és bevételeinek legalább 90 százalékáról már kiderült, hogy nem is létezik, vezetőit pedig értékpapír- és elektronikus csalások sorozatával vádolták meg.

Bármit eladnak a mesterséges intelligenciával

Puthugramam Chidambaran alapító vezérigazgató és Sayyed Farhan Ali Naqvi pénzügyi igazgató az ügyészség szerint "folyamatos pénzügyi bűncselekményeket" követett el, amikor elhitette a befektetőkkel és a hitelezőkkel, hogy egy gyorsan növekvő mesterségesintelligencia-startupra költik a pénzüket. Bár az iparág működését tekintve nem tűnik különlegesnek, hogy "kihasználták a befektetők izgalmát" és "hazugságokra épülő, rózsás pénzügyi kilátásokat mutattak be nekik", ebben az esetben egy egészen konkrét és megdöbbentő rászedésről van szó.

Az iLearning 2024 óta nyilvánosan működő részvénytársaság, vezetői a beszámolók alapján 421 millió dolláros bevételt könyveltek el az előző évre, ami vállalati ügyfeleknek eladott MI-licenceken alapult. A valóságban az amerikai igazságügy szerint ezt "álszerződések bonyolult hálózatán keresztül, állítólagos ügyfelek" bevonásával hozták össze olyan cégekkel, amelyeket a vezérigazgató, a pénzügyi igazgató és az iLearning más alkalmazottak irányítottak, és részvényopciók, fizetések vagy bónuszok formájában maguk is rengeteget profitáltak a dologból.

A Futurism riportja mindezzel kapcsolatban az FBI legfrissebb, internetes bűnözésről szóló jelentését idézi, amelynek értelmében 2025 folyamán több mint 22 ezer MI-csalással kapcsolatos panaszt jegyeztek, az ezekből származó veszteséget pedig 900 millió dollárra becsülik. Tavaly az Egyesült Királyságban is a fentihez hasonló ügybe keveredett az automatizált alkalmazásfejlesztési platformot fejlesztő Builder.ai, ami a valóságosnál négyszer több bevételről számolt be, kódokat gyártó MI-je mögött pedig egy 700 emberrel működő indiai szoftverfarm állt.

Piaci hírek

Saját dolgozói megfigyelésével tanítaná a Meta az MI-ügynököket

A leütések, az egérmozgás vagy a képernyőképek rögzítését olyan készségek fejlesztéséhez használnák fel, ahol nehéz lemásolni az ember-gép interakciót, bár az akadékoskodó jogászok szerint az ilyen típusú munkáltatói felügyelet mindenképpen elbillenti a hatalmi egyensúlyt a munkáltató javára.
 
Hirdetés

A hibakeresés nem egyenlő az alkalmazásbiztonsággal

Építsünk olyan AppSec környezetet, amely csökkenti az alkalmazásfejlesztés kockázatait, de nem válik a gyors leszállítás akadályává!

A biztonság ’balra tolódása’ az alkalmazásfejlesztésben nem csak technikai kérdés. A DevSecOps-elvek érvényesüléséhez az IT-szervezet működését és más területekhez való viszonyát is újra kell szabni.

a melléklet támogatója a Clico

CIO kutatás

Merre tart a vállalati IT és annak irányítója?

Hiánypótló nagykép a hazai nagyvállalati informatikáról és az IT-vezetőkről: skillek, felelősségek, feladatkörök a múltban, a jelenben és a jövőben.

Töltse ki Ön is, hogy tisztábban lássa, hogyan építse vállalata IT-ját és saját karrierjét!

Az eredményeket május 8-án ismertetjük a 17. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.