Az utóbbi években számos kutatási projekt indult azzal a céllal, hogy a gépi algoritmusokban rejlő lehetőségeket kihasználva győzzük le jelenkorunk egyik legpusztítóbb betegségét.

A rák több százmillió embert érint világszerte, és tízmilliós nagyságrendű halálozást okoz évente. Bár a daganatos megbetegedések ellen az orvostudomány már évtizedek óta próbálja megtalálni a "Szent Grált", ám ez a küzdelem mindezidáig maximum részleges sikereket hozott. A betegség elleni harcban remélhetőleg hatalmas segítséget jelenthet az informatika, egészen pontosan az utóbbi években rohamléptekben fejlődő mesterséges intelligencia. Egészségügyi intézetek, egyetemek kutatói mellett nagy informatikai vállalatok munkatársai is dolgoznak olyan módszereken, amelyekkel hatékonyabban lehet kezelni a rákos megbetegedéseket.

Életbevágóan fontos téma

Például a japán Fujitsu esetében ez a terület azért is kézenfekvő terepe a céges MI-fejlesztéseknek, mivel a távol-keleti szigetországban hatalmas problémát jelent a betegség. Statisztikák szerint minden második japán átesik élete során rákos megbetegedésen, és a betegség miatt vesztik életüket legtöbben az országban.

A gépi algoritmust a genomiális orvoslási módszer támogatására vetik be. Ez utóbbi egy friss megközelítése a kezeléseknek, amikor nem magára a daganatra, hanem az azt kiváltó genetikai elváltozásokra, illetve a beteg egyéni jellemvonásaira koncentrálnak. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok a lehető legmegfelelőbb terápiás tervet állítsák fel, amely így a legjobb esélyekkel szolgál a felépülésre.

Az MI egyrészt abban lehet az orvosok segítségére, hogy felgyorsítja a pontos diagnózishoz és korrekt kezelési tervhez elengedhetetlen kutatómunkát a múltbéli esetek, tudományos anyagok előzetes szűrésével. A Fujitsu a tokiói orvosi egyetem kutatóintézetével két éve kezdett közös munkába. Ennek eredményeként született meg az az algoritmus, amely nagy mennyiségű adattömegben képes relációs kapcsolatokat keresni, és ebből emberek használható méretű, releváns adatbázist kreálni. Az így előkészített kutatási, orvosi anyagokból a normál ügymenethez képest feleannyi idő alatt tudtak kezelési tervet felállítani a tesztben résztvevő onkológusok.

Egy másik bevetési területe lehet a mesterséges intelligenciának az a tavaly novemberben indított projekt, amelyben a Fujitsu Laboratories munkatársai az Aicsi Rákközponttal dolgoznak azon, hogy az utóbbinál meglévő orvosi adatokat és jelentéseket a cég MI-technológiájával feldolgozva tudják javítani a genomiális gyógyászat eredményességét. További cél olyan funkciók fejlesztése, amelyek segítségével azonosítani lehet a betegek genetikai mutációinak és a betegségek közötti kapcsolatokat.

Máshol sem tétlenkednek

Ahogy a bevezetőben említettük, a mesterséges intelligencia bevetése a rák ellen több informatikai nagyvállalatnál is megjelent kutatási területként. A Microsoftnál például 2016-ban kezdtek azon munkálkodni, hogy képesek legyünk "újraprogramozni" az emberi sejteket, amennyiben azok valamiért eltérnek az egészséges működésüktől. Az elgondolást nagyban leegyszerűsítve úgy irtanák ki a rákot, mint egy számítógépes vírust.

Szintén említést érdemel a témában a Google rákdiagnosztikai mikroszkópja. A speciális készülék prototípusát két éve mutatták be a keresőóriás munkatársai. Az alapvetően könnyen beszerezhető, elterjedt mikroszkópot a szakemberek mélytanuló algoritmusok és kiterjesztett valóság bevetésével hasznos elemzési segéddé turbózták fel. A lehetséges elváltozásokat külön kirajzoló rendszer a rákdiagnoszták munkáját segítheti, illetve hamarabb megállapíthatóvá teszi a daganatos betegségek kialakulásának tényét.

Cloud & big data

Betesz a produktivitásnak, ha az IT és az üzlet képtelen egy nyelven beszélni

Ezért is alacsony a magyar szervezetek produktivitása a META-INF reprezentatív kutatásása szerint.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.