Egy friss nemzetközi felmérésből kiderült, hogy a hazai cégek közül a technológiai irányultságú vállalkozásoknál lehet a legtöbb friss pozícióra pályázni az elkövetkező hónapokban.

Koronavírus, alkatrészhiány, logisztikai problémák, infláció, ukrán konfliktus. A nemzetközi gazdaságot jelenleg komolyan próbára tevő elemeket szinte már felsorolni is nehéz. Mégis, egy munkaadók között végzett nemzetközi kutatás eredményei azt mutatják, hogy a munkaerőpiac köszöni szépen, nagyon jól van. Mindez pedig hatványozottan igaz az infokommunikációs szektorra.

A ManpowerGroup által negyedévente elkészített munkaerőpiaci jelentés legfrissebb kiadása a cégek idei harmadik negyedévre vonatkozó kilátásait gyűjtötte egybe a világ minden tájáról. Az összesen 41 ezer munkáltató bevonásával végzett kutatás keretében Magyarországon 520 vállalatot kérdeztek meg munkaerő-felvételi szándékaikról, ami reprezentatív mintának tekinthető a hazai piacra nézve.

A teljes képet jól szemlélteti, hogy a vizsgált 40 ország közül csupán Görögországban jött ki negatívra a szaldó. A -1 százalékos mutató azt jelenti, hogy azokhoz a cégekhez képest, ahol bővítésben gondolkodnak, ennyivel voltak többen azok a vállalatok, ahol leépítést terveznek.

A globális derűlátást jelzi, hogy nemzetközi összehasonlításban a +13 százalékosra mért hazai eredmény a szerényebbek között szerepel: Magyarország a 40-es lista 33. helyét foglalja el. Az élen Mexikó (+59%), Brazília (54%), India (51%) állnak. A vizsgált körben szereplő uniós országok közül a leglátványosabb munkaerő-bővülés Portugáliában (37%), Finnországban (36%) és Hollandiában (35%) várható. Az uniós országok közül Magyarországnál egy kicsivel gyengébben teljesített Románia, Szlovákia (12-12%) és Lengyelország (11%).

Hazai viszonyok

A következő negyedévre vonatkozóan a hazai munkáltatók 30 százaléka jelezte, hogy bővíti meglévő munkaerő-állományát. Csökkentést pedig 17 százalék tervez. A két érték különbsége adja az ún. nettó foglalkoztatási mutató hazai +13 százalékos szintjét. Ez az érték megegyezik az előző negyedévre vonatkozó eredménnyel, a tavalyi azonos időszakhoz képest viszont 5 százalékpontos javulást jelent.

A 13 százalékos átlagos létszámbővítési mutatót tovább árnyalják, az egyes szektorok közötti jelentős különbségek. Habár 5 százalékponttal gyengült az előző negyedévhez képest, továbbra is az IT, technológia, távközlés, kommunikáció és média szektor a legversenyképesebb ágazat. Itt 42 százalék tervez létszámbővítést, miközben a csökkentésben gondolkodók aránya mindössze 12 százalék, azaz +30 százalékon áll a nettó foglalkoztatási mutató.

A ManpowerGroup felmérésében ismét feltett a szabad pozíciók betöltéséhez kapcsolódó nehézségekről is kérdéseket. A nemzetközi átlaggal megegyezően, a hazai munkáltatók háromnegyede tapasztal nehézségeket a pozíciók betöltése kapcsán. A megkérdezettek 27 százaléka számára a gyártás területéhez kapcsolódó szakértők megtalálása jelenti a legnagyobb kihívást, ezt követi a logisztika 20 százalékkal, majd 17 százalékkal az IT/adat és a marketing/értékesítés területéhez kapcsolódó kompetenciák.

Közösség & HR

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.