A Canonicalnak is szüksége van mindenféle rendszeradatokra ahhoz, hogy jól tudja fejleszteni az Ubuntut.

Mindenkinek kellenek a rendszeradatok a fejlesztéshez. A Canonical desktopért felelős elnöke, Will Cooke nemrég a fejlesztői levelezőlistára küldött levélben jelentette be, hogy egy adatgyűjtési opcióval egészíti ki az Ubuntut. Mint Cooke írja, ahhoz, hogy a rendszert jobban hozzáigazíthassák a felhasználói igényekhez, szükségük van az Ubuntut futtató rendszerek beállítási információira, valamint arra is, hogy az operációs rendszeren milyen alkalmazásokat futtatnak a felhasználók. Az opció az operációs rendszer 18.04 telepítőjében jelenik meg, amit a tervek szerint indén tavasszal adnak ki (a roadmap szerint az aktuális, 17.10-es verzió életciklusa idén júliusban zárul).

Csak ha a felhasználó engedélyezi

A Caninical hangsúlyozza közleményében, hogy kizárólag akkor gyűjt adatokat, ha azt a felhasználó engedélyezi a telepítés során a “Send diagnostics information to help improve Ubuntu” opciót.

A rendszer egy fájlba gyűjti a merevlemezen, ahonnan HTTPS-kapcsolatok keresztül küldi el a Canonicalnak. A fájlban tárolt információkhoz a felhasználó bármikor hozzáférhet, tartalmát ellenőrizheti, valamint nyilvánosak lesznek az összesített adatok is – hangsúlyozza a cég.

A gyűjtött adatok köre egyébként széleskörű, de meg sem közelíti ezen a téren a Windows 10-et. Az operációs rendszerről viszonylag kevés infót kérnek, lényegében csak a futtatott változatot (az Ubuntu terminológiájában flavor) és a verziószámot kérik le. A hardverről már részletesebb információkat gyűjt a rendszer: kíváncsi a processzorcsaládra, a memória mennyiségére, a diszkek méretére, a képernyő felbontására, a grafikus vezérlő esetén a gyártóra és a konkrét modellre is.

Emellett megvizsgálja, hogy a rendszer rendelkezik-e hálózati kapcsolattal, rögzíti a rendszer földrajzi helyét (lokáció), a telepítés idejét, és hogy telepítéskor letöltötte-e a felhasználó a frissítéseket és engedélyezte-e a LivePatch szolgáltatást (ez a kritikus kerneljavítások újraindítás nélkül alkalmazza). Nézi azt is, hogy a felhasználó engedélyezte-e az automatikus bejelentkezést, és hogy vannak-e third party szoftverek.

IP-címet nem rögzítenek

Mivel az Ubuntu többféle csomagolásban is letölthető  – ezek a fentebb említett, különféle felhasználói esetekre kihegyezett flavorok –, a Canonical számára fontos, hogy képes legyen követni a felhasználói igények változását, és annak megfelelően alakítsa a csomagok összetételét. Ezért a Canonical szeretné alapértelmezetten telepíteni a PopCont, amely heti egy alkalommal küld adatokat a Canonical központi szerverére arról, hogy mely csomagok a legnépszerűbbek az Ubuntu-felhasználók körében.

Emellett alapértelmezetten úgy konfigurálnák az összeomlásokról információt gyűjtő Apport programot, hogy a jelentést felhasználói beavatkozás nélkül, automatikusan küldje el.

A Cannonical külön is kihangsúlyozza, amit a lokációs adatok kapcsán is ír: soha nem kérnek le és tárolnak IP-címeket, melyek alapján a felhasználók beazonosíthatóak lennének. Az adagyűjtés egyébként bármikor és teljes egészében kikapcsolható. A Canonical az adatvédelmi politikáját is hozzáigazítja az adatgyűjtési igényekhez.

Biztonság

Úgy tűnik, a fiatalok unják a VR-szemüvegeket

Egy friss felmérés szerint nem csak azokat lesz nehéz meggyőzniük a gyártóknak, hogy fektessenek pénzt és időt a virtuális valóságba, akiknek még nincs saját VR-headsetjük.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.