A jelenleg megoldásokhoz képest jóval egyszerűbb lenne a vezetékmentes hálózati kapcsolódást biztosító routerekkel előállítani a hologramokat.

A Wi-Fi jelekben keletkező zavarok észlelésével a közvetlen környezetet leképező hologramok gyakorlatilag a semmiből állíthatók elő. A vezetékmentes hálózati kapcsolat így a jövőben újabb funkcióval bővülhet az internetcsatlakozás biztosítása mellett.

Német tudósok

A Müncheni Műszaki Egyetem kutatói fejlesztették ki azt a holografikus képelőállító eljárást, mely a Wi-Fi jeltovábbítók sugárzását kihasználva képes háromdimenziós kép készítésére a környezetről, centiméteres pontosság mellett. Friedemann Reinhard igazgató szerint a hologramok mikrohullámú sugárzások általi előállításához egy olyan Wi-Fi jeltovábbító szükséges, mely legalább egy rögzített és egy mozgatható antennával rendelkezik. Ezt jóval egyszerűbb megvalósítani, mint az optikai elvű hologramokat, amik bonyolult lézertechnológiára alapulnak.

Technológiánk használatával háromdimenziós képet alkothatunk a Wi-Fi jeltovábbító körüli térről, amit szabad szemmel is láthatnánk, ha a szemünk használható lenne a mikrohullámú sugárzási tartományban, írja Reinhard az eljárást ismertető bemutatóanyagban.

Ez a valóságban nem csupán érdekes játékeszköz, hanem például mentési feladatok megkönnyítésére is használható lehet. Mivel a Wi-Fi jelek bizonyos mértékig képesek áthatolni a falakon, a németek hologramkészítési technológiájával például beazonosíthatók és így könnyebben kimenthetők lehetnek azok az áldozatok, akik például lavinák alá vagy földrengések miatt összedőlt épületek romjai közé szorultak.

Az eljárás fejlesztése jelenleg még kezdeti szakaszban tart, a kutató azonban már most igyekszik minden, a magánszférát érintő kételyt eloszlatni. Reinhard közlése szerint a mozgatható antennának - ami az adott helyiség beszkenneléséhez elengedhetetlenül szükséges - elegendően nagyméretűnek kell lennie ahhoz, hogy ne lehessen észrevétlenül, titkos megfigyelési célokból telepíteni és használni.

Egyre gyakrabban találkozhatunk hologramokkal

Az idén januárban tartott Consumer Electronics Show-n mutatkozott be a BMW HaloActive kijelzőrendszere, ami nemcsak a látásra, hanem a tapintásra is képes hatni. A beszámolók szerint a levegőben megjelenő funkciógombok "megnyomásakor" az ember ujjában apró rezgő érzet keletkezik. Ezt hangrezgés kibocsátásával érik el, amely egy kamerás szenzorrendszer segítségével érkezik pontosan a megfelelő helyre. Az ultrahanggal keltett inger pedig utánozza a fizikai érintés érzetét.

A Microsoft HoloLens fejre szerelhető különleges eszköze pedig a beágyazott, a virtuális valóság és a 3D-s képalkotás furcsa és egyelőre nehezen megfogható elegyét próbálja létrehozni. A Microsoft a Volvo partnerségében mutatta be, hogy a HoloLens miként boldogul(hat) az autóiparban. Egy virtuális bemutatóteremben a kiterjesztett valóság eszközeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a gyártó szeptemberben bejelentett S90-es szedánjával. Az ügyfelek még látványosabb, pontosabb tájékoztatásával a vásárlók sokkal fogékonyabbak a részletek befogadására.

Konzumer tech

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.