A hanghívásokra is kihat a mobil szélessáv gyors ütemű terjedése, derül ki az NMHH legfrissebb adataiból.

A hazai okostelefon-használók közel 80 százaléka használ 4G-s adatkapcsolatot a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) tavaly ősszel készült országosan reprezentatív felmérése szerint. Ez a hanghívásokra is kihatott: 2017-hez képest a duplájára nőtt azok aránya, akik a hagyományos telefonálás helyett vagy mellett internetes beszélgetéseket bonyolítanak a telefonjukon.

A felmérés időpontjában Magyarországon több mint 5,5 millió okostelefon-használó volt, vagyis a csecsemőktől az aggastyánokig több mint fél okostelefon jut egy lakosra. Az okostelefonok terjedési ütemét jól mutatja, hogy a 2010-es évek elején még csak minden huszadik ember – többségében vezető beosztású, fiatal, technika iránt fogékony és az átlagnál jobban kereső férfi – rendelkezett ilyen eszközzel, de 2013-ban már tíz emberből három. Jelenleg a 13 éven felüli népesség kétharmadának van legalább egy okostelefonja, amit ma már valóban okoseszközként is használnak.

 
NMHH: Okostelefon-használók aránya Magyarországon a 14 évnél idősebbek körében
Infogram


Átrendezte a netes piacot

A kutatás szerint tavaly már tíz okostelefonból nyolchoz volt mobilnet-előfizetés is. Ugyanakkor a telefont az okostelefon-tulajdonosok 92 százaléka használja netezésre (például wifin keresztül). 4G-s előfizetéssel 2016-ban a válaszadók 28 százaléka rendelkezett, tavaly viszont már 54 százalékuknak ilyen mobilnetje volt, amihez értelemszerűen 4G-képes készülék is kell. A 4G-s készülékkel rendelkezők háromnegyedének 4G-s az előfizetése is.

A legfrissebb adatokat a korábbi felmérésekkel összevetve kiderül, hogy az okostelefonok a szolgáltatók 4G-s fejlesztéseivel karöltve átrendezték a netes piacot. Így ugyanis az anyagilag és a földrajzi ellátottság szempontjából kedvezőtlenebb helyzetű családok is hozzájuthattak olcsó, 10-15 ezer forintos okostelefonokkal alap netcsomaggal egy alapszintű szolgáltatáshoz. Ez visszavetette a például stickes, a wifi-hotspotos és a tabletes mobilinternetezést, ami nem tudott jelentősebb piacot találni magának, és az egész évtized alatt megrekedt 5-10 százalékos szinten.

 
NMHH: Internet-ellátottság típus szerint a magyar háztartások arányában
Infogram


Az évtized közepén a vezetékes internet terjedése is lelassult. Az utóbbi néhány évben viszont az látható. hogy a vezetékes és a mobilnet egymást erősíti. Bár nem gyarapodott a nettel ellátott háztartások száma, mégis folyamatosan nőtt mind a mobilnetes, mind a vezetékes internetelőfizetések mennyisége. Ez annak tudható be, hogy ahol már okostelefonon interneteztek, ott egy idő után a vezetékes internetet is bevezették – és ez fordítva is igaz. A mobilnettel rendelkező háztartások aránya egyébként még mindig gyorsan nő: 2016-os 40 százalék volt, 2018-ban viszont már 58 százalék.

Hosszabb távon betehet a hangszolgáltatásoknak

A felhasználók már megtanulták, milyen lehetőségeket ad egy okostelefon: egyre többen használják ki, hogy lényegében egy netre kötött számítógép van a kezükben. A 2017-es kutatáshoz képest szinte minden, a kérdőívben szereplő tevékenységre jóval nagyobb arányban válaszolták azt a megkérdezettek, hogy használják hozzá a telefonjukat.

 
NMHH: Okostelefonnal végzett tevékenységek a 14 évesnél idősebbek körében
Infogram


A leggyakoribbak (70 százalék vagy magasabb arány) az internetes keresés, a közösségi oldalak használata, az email és az írásos cset. Szintén magas arányban, tízből hatan mobilon tájékozódnak a várható időjárásról, néznek filmeket és videókat, öten olvasnak újságot és hárman vásárolnak online piactereken.

A leggyorsabban azonban a hagyományos hanghívások kiváltására alkalmas programok használata terjed: 2017-ben még csupán a válaszadók 26 százaléka használt ilyen appokat (Skype, Viber stb.), tavaly viszont már 54 százalékuk említette.

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.