Miközben két éve még csak az emberek fele jutott hozzá az internethez, 2023-ban már 66 százalékon áll majd ez a mutató - derül ki a Cisco idei globális, infokommunikációra és mobilitásra koncentráló előrejelzéséből.

Az Annual Internet Report nevéhez hűen minden évben igyekszik megjósolni, merre tart a világ internet és távközlési hálózatok témában. A mostani előrejelzés 2023-ig tekint előre. A tanulmányban szereplő számokat a két évvel ezelőtti tényadatokkal összehasonlítva jól látszik, milyen gyors fejlődésre képes a telekommunikáció.

Többen, többet, gyorsabban

A kutatók jóslatai alapján 2023-ban a világ lakosságának több mint 70 százaléka (5,7 milliárd ember) rendelkezik majd valamilyen mobilkapcsolattal (2G, 3G, 4G vagy 5G). Az éppen most induló legújabb generációs hálózat három év múlva már a felhasználók 10 százalékánál teljesít majd szolgálatot.

Internethozzáférés szempontjából szintén komoly előrelépés történhet. 2018-ban ugyanis még "csak" az emberiség fele tudott netezni, de három év múlva ez az arány 66 százalék fölé kúszhat. Ráadásul mindezt úgy, hogy a Föld népessége ezen időszak alatt is folyamatosan bővül.

Az adatforgalom bonyolításáért felelős rendszereknek az sem könnyíti meg a dolgát, hogy ugyanezen időtáv alatt az egy személyre átlagosan jutó hálózatba kapcsolt eszközök száma öt év alatt a másfélszeresére nő. Mindeközben a szélessávú kapcsolatok átlagos sebessége bőven több mint a duplájára, 45,9 Mbps-ről 110,4-re emelkedik.

2023-ra a hálózatba kapcsolt eszközök már majdnem fele, egészen pontosan 45 százaléka támaszkodik mobilkapcsolatra, míg a maradék 55 százalékon a vezeték és a Wi-Fi osztozik. A vezeték nélküli hotspotok száma szintén többszörösére növekszik öt év alatt: 2018-ban 169 millió hozzáférési pont volt, 2023-ban ezek száma várhatóan eléri az 628 milliót.

Régiós jóslatok

A kutatási eredmények között régiók és bizonyos országok szerinti bontásban is mazsolázhatunk. Sajnos a közép-kelet-európai régión belül magyar adatokra nem lehet leszűrni, így csak a tágabb környezetünkre vonatkozó előrejelzéseket vehetjük sorra.

A Lengyelországot és Oroszországot nem tartalmazó "egyéb Közép-Kelet-Európa" térségben már 2018-ban elértük a globálisan 2023-ra jósolt kétharmados internetezési arányt. A régióban három év múlva már a 80 százalékot súrolhatja a világhálót használó lakosok aránya.

Mint ahogy a világon mindenhol, a környékünkön is nagyon elszaporodik a gép-gép közti kommunikáció. A különféle szektorokban és a közlekedésben használható szenzorok, a viselhető eszközök és az otthonokban elszaporodó, adatkommunikációra támaszkodó okos eszközök összesen a hálózati kapcsolatok felét teszik majd ki 2023-ra. Ez az arány 2018-ban még mindössze 29 százalék volt.

Az internetkapcsolattal rendelkező személyes eszközök típusainak kiszélesedével érdekes módon még úgy is csökkenni fog az okostelefonok aránya, hogy azok darabszáma fokozatosan emelkedik. Míg 2018-ban a birtokunkban lévő netképes eszközök 31 százalékát adták az okostelefonok, 2023-ra ez lecsökken 26 százalékra. A személyi számítógépek még ennél is rosszabbul járnak: két évvel ezelőtti 15 százalékos jelenlétük három éven belül várhatóan 9-re mérséklődik. A feltörekvő egyéb eszközök közül a netképes tévéket érdmees kiemelni a maguk 10 százalékra becsült 2023-as részarányával.

Konzumer tech

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.