Az elmúlt években a nagy amerikai csipgyártók is jelentős befektetői lettek a kínai MI-fejlesztő vállalatoknak.

Egy tanulmány szerint 2015 és 2021 között a nagy amerikai befektetők pénzének mintegy 20 százaléka mesterséges intelligenciát fejlesztő kínai vállalatoknál landolt. Mint a Handelsblatt összefoglalójában olvasható ezekből a befektetésekből az olyan nagy csipgyártók is vastagon kivették a részüket, mint az Intel vagy a Qualcomm. A Georgetown Egyetem egyik tudományos műhelye, a Center for Security and Emerging Technology elemzése szerint (a teljes tanulmány innen tölthető le PDF-ben) a vizsgált időszakban 167 amerikai vállalat 401 tranzakcióban vett részt.

Ezekben a tranzakciókban 40,2 milliárd dollár jutott 251 kínai mesterségesintelligencia-vállalathoz. Ez a vizsgált időszak alatt a kínai MI-fejlesztésekbe érkező összes pénz 37 százaléka (a kutatáshoz használt Crunchbase adatbázisa szerint a vizsgált időszakban 110 milliárd dollár befektetés érkezett a kínai MI-cégekhez).

Az amerikai befektetők jellemzően korai fázisban szálltak be (angyal, magvető, sőt pre-seed szakasz). Az amerikai tőke 91 százaléka ment ilyen befektetésekre.

Az igazán érdekes az, hogy a tanulmány alapján feketén-fehéren kiderül, hogy jelentős amerikai pénzek áramlottak olyan kínai vállalatokhoz, amelyek az USA-ban feketelistán szerepelnek. A befektetések egy része már a szankciók bevezetése előtt történt, de a kutatók találtak bőséggel példát a Crunchbase adatbázisában arra is, amikor egy hangfelismerő vagy arcfelismerő algoritmuson dolgozó, és feketelistára tett kínai cég jutott amerikai pénzekhez – jellemzően kínai forrásokkal együtt.

A támogatott vállalatok egy része csak 2019-ben került fel a feketelistára: vagy amiatt, mert az amerikai kormányzat szerint technológiáikkal segítették a kínai államot az ujgurok elnyomásában, vagy amiatt, mert katonai célokrra (is) használható technológián dolgoztak.

Az állam lemaradt

A szerzők szerint az amerikai kormány jelenleg képtelen hatékonyan nyomon követni és szabályozni a kínai mesterségesintelligencia-vállalatokhoz áramló befektetéseket. De mielőtt az adminisztráció csípőből tüzelni kezdene minden befektetőre, aki kínai MI-fejlesztésbe kezd, érdemes lenne alaposan megvizsgálni, hogy milyen konstrukciókban és egyáltalán mennyi pénz áramolhatott valójában Kínába.

De ajánlásuk szerint mindenképpen szükség lenne egy olyan megbízható mechanizmus létrehozására, amely gátat szab a nemzetbiztonsági szempontból kockázatos befektetéseknek.

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.