Az Európai Bizottság őszi statisztikája szokás szerint az egy évvel korábbi állapotokat mutatja be.

Az Európai Bizottság az IHS Markit és a Point Topic közreműködésével idén is közzétette a kontinens 31 országára (az uniós tagállamokra plusz Norvégiára, izlandra és Svájcra – vonatkozó szélessávú felmérését, ami az előző év június végi statisztikáit foglalja össze. Az uniós számokat mindenki kimazsolázhatja a hivatkozott dokumentumból, a magunk részéről a hazai viszonyokra vonatkozó lényegesebb megállapításokat gyűjtöttük össze.

A jelentés Magyarországot két szempontból emeli ki az EU mezőnyében. Egyrészt Németország, Szlovákia és Izland mellett nálunk tapasztaltak két számjegyű éves növekedést a a VDSL-lefedettség tekintetében (ami mellesleg így is az uniós átlag alatt van). Másrészt a németek, a britek vagy a csehek mellett a magyarországi LTE-lefedettség a háztartások nagyobb százalékát érinti, mint ahány helyen rendelkezésre állnak a HSPA hálózatok.

Jön fel a vidék, hasít a mobil net

Magyarország a teljes szélessávú otthoni lefedettséget tekintve hajszálnyival, 0,3 százalékkal az uniós átlag alatt volt, ami a jelentés szerint egy év alatt 0,5 százalékpontos javulást jelent. A vezetékse szélessávú elérések 95,6 százalékos aránya nem változott érdemben, a vidéki háztartások hozzáférése viszont 1,4 százalékpontos növekedéssel már 98,7 százalékos volt, ebből 85,9 százalék a vezetékes szélessáv – ez ugyancsak az EU átlaga alatti érték.

Az NGA szélessávú hozzáférések ezzel szemben újabb 2,4 százalékpontos növekedéssel már a háztartások 80,6 százalékában érhetők el, 4,7 százalékponttal meghaladva az uniós átlagszintet. Vidéken a bővülés egészen magas, 9,8 százalékpontos volt, ahol így a 46,9 százalékos lefedettség még jobban, 7,7 százalékponttal áll az EU-s középérték fölött.
 


forrás: EC Broadband Coverage in Europe 2016


A mobil szélessáv tekintetében sem állunk rosszul, az átlagos uniós 96 százalékhoz képest a magyarországi LTE-lefedettség 98,6 százalékos volt – ez egyébként 3,6 százalékponttal több az egy évvel korábbinál. A HSPA 98,3 százaléka nem jelent érdemi változást az előző jelentéshez képest, de így is partiban van a teljes Európai Unió 98 százalékos szintjével.

A fenti értékek gyakorlatilag teljes lefedettséget jelentenek, így a távközlési szolgáltatók már itt is a negyedik generációs LTE-A fejlesztésekre fókuszálnak. Érdekes ugyanakkor az egyes operátorok részben eltérő lefedettségi jellemzőivel súlyozott statisztika is, mivel ennek alapján a magyar felhasználók 92,4 százaléka vehetett igénybe LTE alapú szolgáltatásokat.
 


forrás: EC Broadband Coverage in Europe 2016


A dokumentum a vezetékes szélessávú hozzáférést megyékre lebontva is bemutatja: ennek alapján Északnyugat-Magyarország, Budapest és Pest megye, illetve Baranya a legjobban ellátott területek. Nem meglepő, hogy Budapest az NGA szélessávú lefedettség tekintetében is vezet 93 százalékkal; itt a sereghajtó Somogy megye, ahol a háztartások 63 százaléka kapcsolódhat új generációs hozzáférési hálózatokra.

A kutatás Magyarországhoz rendelt teljes adattáblája a következőképpen fest:


forrás: EC Broadband Coverage in Europe 2016

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.