Az Európai Parlament a várakozásoknak megfelelően elutasította az ACTA kereskedelmi megállapodást, így az nem lép életbe sem az Unióban, sem annak egyes tagországaiban.
Az EP a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta először élt azzal a lehetőséggel, hogy elutasít egy nemzetközi kereskedelmi megállapodást: a képviselők szerdán 478:39 arányban, 165 tartózkodás mellett szavazták le a hamisítás elleni kereskedelmi egyezményt (ACTA). A néppárti frakció a szavazás előtt azt kérte, hogy halasszák el a végszavazást, amíg az Európai Bíróság nem dönti el, hogy a megállapodás összhangban van-e az uniós szerződéssel, amit azonban a többség elutasított. A döntés előzménye, hogy az EU digitális politikáért felelős biztosa május elején már utalt rá: az ACTA nem fog átmenni az Európai Parlamenten.

Más formában még visszatérhet  Az elmúlt időszakbann Európa-szerte tüntetéseket rendeztek az ACTA ellen, Budapesten például több mint ezren gyűltek össze februárban a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala előtt. Az EBESZ aggályai mellett a képviselőkhöz is rengeteg kérés érkezett, hogy utasítsák el a megállapodást, az EP pedig befogadott egy ilyen témájú petíciót is, amelyet majdnem 3 millióan írtak alá. Az ACTA sokak szerint nem egyértelmű, félreérthető, ezért a szabadságjogokat is veszélyeztetheti, bár a legtöbben megegyeznek benne, hogy más formában, de módot kell találni a szellemi tulajdon európai védelmére.





Az ACTA eredetileg az online kalózkodás és a hamis áruk importja ellen irányult volna, kidolgozásában az USA, az EU, Ausztrália, Kanada, Japán, Mexikó, Marokkó, Új-Zéland, Szingapúr, Dél-Korea és Svájc vett részt. A szerdai szavazás értelmében sem az EU, sem az uniós tagállamok önállóan nem csatlakozhatnak a megállapodáshoz. Utóbbi azért érdekes, mert az ACTA-t januárban 22 tagország, köztük Magyarország is aláírta Tokióban.

Tényleg legálisan lehet kereskedni a használt szoftverekkel
30 milliárdot trollkodtak össze szabadalmi perekben

Az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) nem sokkal ezután hívta fel rá a hazai törényhozók figyelmét, hogy az ACTA ratifikálása egyértelműen hátráltatná az innovációt a technológiai szektorban. Maga a szerződés, illetve a magyar csatlakozásról szóló döntés is az érintettek bevonása nélkül született meg, ezzel szemben az IVSZ elengedhetetlennek tartotta a széleskörű társadalmi egyeztetést ebben a kérdésben.

Trump sokadszor tolja arrébb a TikTok-döntés határidejét

Kezd a rétestésztához hasonló nyúlósságúvá válni a TikTok esetleges egyesült államokbeli kitiltásáról szóló történet. A kínai tulajdonú alkalmazás újabb 90 napot kapott az ügy rendezésére.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.