Új dimenziókat nyit a gyorséttermek műfajában a Creator: robotizálta a hamburgerezést – sajnos még a rágást nem sikerült automatizálni. A történetnek magyar vonatkozása is van!

Legalább azzal vigasztalhatjuk magunkat, hogy végre van egy étterem, ahol a szakács akkor sem köp bele a szendvicsbe, ha a vendég extra bunkón ordibál a pincérrel. Ez az étterem ugyanis egy méretes robot, amely öt perc alatt gyárt a különböző összetevőkből egy jó kis hamburgert.

Nyolc év alatt fejlesztették

A Creator (korábban Momentum Machines) nevű startup nyolc évet és közel 20 millió dollárt fektetett abba, hogy megépítse hamburgerkészítő robotját. Ez egy komplett konyha, amely egy hamburgerétterem összes funkcióját automatizálja. A vendég megnyomja a gombot egy tableten, és öt perc múlva ott van előtte a kész hamburgert – miközben folyamatosan nyomon is követheti, hogy épp mit csinál a robot.

Ez már nem valamiféle rossz sci-fi: szeptemberben nyit az étterem, ahol mindössze a kiválasztáshoz kell emberi segítség. Az emberi közreműködő jelen esetben nem pincér, csak egy olyan segítő, aki egy tabletet ad a vendég kezébe, aki azon választhatja ki vagy állíthatja össze a hamburgerét.

A folyamat innentől szó szerint transzparens, a robotszerkezet ugyanis teljesen átlátszó, így pontosan lehet látni, hogy a gép hogyan és mennyi fűszert, mustárt ketchupot, zöldséget stb. használ fel a szendvics elkészítéséhez (lásd az alábbi videót). A rendszer emellett nyomon követi az alapanyagok mennyiségét, és ha kell, automatikusan feladja a rendelést a következő hússzállítmányra és egyéb nyersanyagokra.

A hamburgerhez egyébként antibiotikum- és hormonmentes, legeltetett marhák húsát használják, elsősorban rostélyost (chuck steak) és marhaszegyet. A robot nem darálja vagy pépesíti a húst. A vékony szeleteket felfüggesztik, amit a gép enyhén összeprésel hengeres alakúra, majd a megfelelő pillanatban levágja, fűszerezi, kisüti és a megpirított bucira helyezi, és frissen aprít hozzá salátát, hagymát és egyéb zöldségeket. A Techcrunch szerint az eredmény bámulatosan jó, szinte szétolvad a szájban a húspogácsa.

A vendég lesz az executive chef

A legjobb az egészben, hogy itt mindenki elkészítheti egységáras egyedi hamburgerét. A robothoz ugyanis van egy alkalmazás, amelyben megadható az összetevők aránya, így mindenki az ízlésének megfelelő fűszerezésű szendvicset kap.

A cég alapítója, Alexandros Vardakostas elmesélte a Techcrunch-nak, hogy akkor fogalmazódott meg benne a robot ötlete, amikor gyerekkorában a családja hamburgerezőjében kellett napi több száz egyforma hamburgert legyártania. Mivel ez mechanikus és unalmas munka volt, arról fantáziált, hogy erre egy robot is alkalmas lenne. A megvilágosodás 15 éves korában érte, amikor kezébe került egy fizika könyv, amiből rájött, hogy ötlete megvalósítható. Ezért ment a Santa Barbara-i egyetemre fizikát és robotikát tanulni, otthon meg elkezdte a fejlesztéseit.

A Momentum Machines céget, amit később Creatorra kereszteltek át, végül 2009-ben alapította meg társával, Steven Frehnnel, és eddig 18,4 millió dollár befektetést szereztek a megvalósításhoz. A most bemutatott robotban Vardakostas állítása szerint húsz számítógép dolgozik, és 350 szenzor figyeli a folyamatokat.
 


A robot által készített hamburger mindössze 6 dollárba kerül, de Vardakostas szerint egy ilyen minőségű szendvicsért bárhol elkérik a dupláját, sőt háromszorosát. De itt lényegesen kisebb a személyzet, és a robot, amely jóval kisebb helyet foglal, mint egy gyorsétterem konyhája, lényegében bármilyen környezetben felállítható anélkül, hogy az adott térben komolyabb átalakításokat kellene végezni.

Bár épp ez utóbbi miatt kézenfekvő lenne a robotra valamiféle franchise-hálózatot építeni, az alapítók nem gondolkodnak ebben, mert nem tudnák garantálni a hamburgerek minőségét. Saját hálózatot akarnak építeni egy egyszerű üzleti modellel: jó minőséget adnak az átlagos ár feléért.

A magyar szál

A robot kialakításban Vardakostasék nem csak magukra hagyatkoztak. Fejlesztésbe tanácsadóként bevontak elismert konyhatechnikai szakembereket és sztárséfeket is, akiknek a hamburgerkreációja szintén ott lesz a robothamburgerező étlapján. És itt jön be a magyar szál.

Az egyik tanácsadó séfet ugyanis úgy hívják, hogy Nick Balla, aki korábban San Francisco egyik híres éttermében, a Bar Tartine-ben dolgozott. Vezetéknevének magyaros hangzása nem véletlen: bár Michiganben született, de magyar családban, sőt a középiskolát Magyarországon végezte. Erősen hatott rá a családi hagyomány, és a Magyarországon szerzett gasztronómiai élményeit is elvitte Amerikába (például az ő révén került fel a Bar Tartine étlapjára a lángos). Balla jelenleg saját, európai éttermet visz, a Duna Kitchent. Hamburgerkreációjának érdekességét a füstös, erősen karamellizált hagymamártás és a napraforgómagból készült tahini adja.

A másik tanácsadó egy vietnámi származású séf, Tu David Phu, akik pedig távol-keleti ihletésű hamburgert kreált osztrigéval, ezersziget szósszal és aiolival.

Konzumer tech

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.