A brutális leépítéssel párhuzamosan az IT-költéseit is meg akarja vágni a legnagyobb német bank.

Meglepő digitalizációs stratégiát követhet a Deutsche Bank, amely az utóbbi napokban azzal került a lapok címoldalára, hogy megválik 18 ezer dolgozójától, mivel leépíti a befektetési banki részlegét, és a jövőben csak az alaptevékenységeire koncentrál. A Bloomberg szerint a cég párhuzamosan keményen megvágja a technológiai fejlesztésekre szánt éves keretösszegét.

Arccal a felhő felé

A bankok szívlapáttal tolják a pénzt az IT-rendszereikbe és fejlesztéseikbe. Egy a Bloomberg által idézett elemzőcég szerint Európában a bankok IT-büdzséje 2022-ig évi átlagban 4,8 százalékkal nő. A Deutsche Bank ezzel szemben az idei 4,2 milliárd euróról 2022-re 2,9 milliárd euróra csökkenti a technológiai kiadásait. A bank azt állítja, hogy a hatás kisebb lesz, hiszen közben a tevékenység spektruma is szűkül.

Bár egyes elemzők véleménye az, hogy a költségcsökkentés csupán kényszerintézkedés, mert kell a pénz a szerkezetátalakításra, van ráció a lépésben. Erre utalhat a bank vezérigazgatójának, Christian Sewingnekn a csapatától származó információ, mely szerint a bank jelentős eredményeket ért el a régi és nem megfelelően működő IT-rendszereinek átalakításában. Ezeknek a rendszereknek egy részét még akkor húzták fel, amikor a bank gyorsan nőtt, ám sok közöttük a szigetszerű rendszer, amely nehezíti az üzletnek a hasznosításukat.

A tervek szerint az egyik fontos költségcsökkentést támogató intézkedés az lesz, hogy tovább folytatják a rendszerek felhősítését. A bank egyik IT-vezetője például azt mondta, hogy a felhős rendszereknek köszönhető, hogy miközben az adatfeldolgozás költségeit a 2016-os szinthez képest 30 százalékkal csökkentették, ugyanezen időszak alatt 12 százalékkal növelték a számítási kapacitást.

Az új tervekhez új embereket is szerződtetnek. Leigazoltak például egy volt SAP-s boardtagot, Bernd Leukertet, és új CIO is érkezett a vállalathoz. Emellett csökkentik az ötezer fős külsős IT állományát, és megpróbálják olcsóbb belső erőforrásokkal pótolni. A Bloomberg arra figyelmeztet, hogy a kívülről érkező szakemberek eddig nem csináltak csodát a banknál. A lap példaként a Boeingtól igazolt Kim Hammondsot hozta. Hammonds négy és fél évig dolgozott a bank rendszereinek újjáépítésén, ám kirúgták, amikor egy nyilatkozatában keresetlen egyszerűséggel diszfunkcionális vállalatnak nevezte cégét.

Amerikában mások a léptékek és az irányok

Kérdéses persze, hogy sikerül-e a Deutsche Bank terve, különösen úgy, hogy a külső szakértőknek nincs túl jó véleményük a vállalat IT-rendszereinek állapotáról. A múltbeli próbálkozások nem jártak sikerrel, és most ráadásul más is a piaci környezet, mint a 2010-es évek elején. Javában tart a digitalizációs őrület, világszerte minden pénzintézet egyre többet költ digitális innovációra, saját fintecheket alapítanak, hogy felvegyék a versenyt a technológiai szektor felől érkező kihívókkal.

Az sem a Deutsche Bank terveit erősíti, hogy még az idei 4,2 milliárd eurós IT-büdzséje is eltörpül az amerikai nagybankokétól. A JP Morgan Chase IT-ja például 11,5 milliárd dollárból (10,25 milliárd euró) gazdálkodik idén. Utóbbi cég ráadásul nagyon más szemléletet is képvisel. Ha nyerni akarsz, költened kell – idézi a Bloomberg Jamie Dimon elnök-vezérigazgató mondatát.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.