Saját tapasztalataik alapján indították el a LobbyLeaks nevű weboldalt, ahol névtelenül beküldött tippeket várnak a big tech vállalatok kétszínű akcióinak leleplezéséhez.

Az Európai Parlament képviselőinek egy csoportja weboldalt indít az EP munkatársainak és az EU más tisztviselőinek, hogy figyelmeztesse őket a nagy technológiai cégek és más érdekcsoportok "kétes lobbitevékenységére". A kezdeményezésről legelőször beszámoló Guardian Paul Tang holland szociáldemokrata képviselőt, a kezdeményezés egyik társvezetőjét idézi, aki szerint a "lobbista szivárogtatások forródrótja" egy korai figyelmeztető rendszer lenne, amire azért van szükség, mert az említett társaságok véleményes eszközökkel próbálják befolyásolni a szervezet döntéseit.

Tang olyan gyakorlatokra hivatkozik, mint az úgynevezett astroturfing, amelynek során a nagy cégek álmozgalmakat, látszólag alulról építkező szerveződéseket hívnak életre, amelyek azonban a valóságban mégis az ő megrendeléseiket teljesítik. A forródrót, a lobbyleaks.eu oldal most azt tenné lehetővé, hogy bárki névtelenül tippeket adjon a lobbisták gyanús taktikáiról. Ezeket a német LobbyControl civil szervezet és a brüsszeli Corporate Europe Observatory vizsgálja majd, ahol az uniós intézményeket célzó befolyásolási kísérleteit figyelik.

Bár a lobbizás a képviselők szerint is a politika munka szerves része, azt már problémásnak tartják, amikor valamelyik érdekcsoport ilyen frontszervezetek mögé bújik, netán személyre szabott kampányokkal céloz meg döntéshozókat. Tang erre a digitális piacokról és szolgáltatásokról szóló törvények tárgyalását hozta fel példának, amelynek során intenzív érdeklődést várt ugyan az szóban forgó internetes vállalatoktól, de azt csak utólag tudta meg, hogy milyen mértékben bombázták őt és más EP-képviselőket is célzott hirdetésekkel a közösségi médiában.

Nehéz átlátni, hogy ki kivel van

Ugyanígy találkoztak a nagy techcégek által finanszírozott, de magukat az európai kkv-k hangjának beállító szervezetek "burkolt lobbizásával" is, ennek alapján pedig tavaly októberben két másik szociáldemokrata képviselővel együtt panaszt nyújtottak be az EU átláthatósági regiszteréhez, kilenc iparági szövetséget is megvádolva vele, hogy nem számoltak be az őket irányító vagy finanszírozó big tech vállalatok szerepéről. A Guardian korábban egy európai bizottsági tisztségviselőt is idézett, aki szerint még soha nem nyüzsgött náluk ennyi kkv- vagy startup-szervezet.

A Corporate Europe Observatory már egy 2021-re vonatkozó jelentésében is arról írt, hogy öbb mint 600 technológiai vállalat és iparági szövetség 97 millió eurót költött az uniós lobbizásra, amivel megelőzte az olaj-, gáz- vagy gyógyszeripari ágazatokat is. A "nagy ötös", vagyis a Google, az Apple, a Facebook, az Amazon és a Microsoft ehhez évi 27 millió euróval járul hozzá, legalábbis az átláthatósági nyilvántartás szerint, mert egyébként a különféle szervezetek egész ökoszisztémáját finanszírozzák az agytrösztöktől az aktivista csoportokig.

A CEO mindennek alapján arra figyelmeztet, hogy sok lehetőségük van a kérdések tematizálására és a készülő szabályozás gyengítésére. A LobbyLeaks oldal fő célja pedig éppen az lenne, hogy segítsen felfedni ezt a megtévesztő és nehezen átlátható befolyást, ami mára a big tech lobbitaktikák központi elemévé vált. Az új oldalon titkosított webes űrlap áll a bejelentők rendelkezésére, hogy eloszlassa esetleges aggodalmaikat és felgyorsítsa a bejelentés folyamatát is, teljes titoktartást ígérve minden beérkező tipp kezelésében.

Piaci hírek

Kínában már tudnak valamit az Apple MI-s szervercsipjéről

A pletyka forrása egy Weibo-felhasználó, aki korábban is bizonyította: jó helyekről informálódik Apple-ügyekben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.