A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kutatóintézete számolta meg. A megoldás is kiolvasható a számokból.

Kiszámolta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI), hogy az automatizáció terjedése hány munkahelyet veszélyeztet Magyarországon, és melyik szakmák vannak leginkább kitéve ennek a változásnak. A GVI honlapján elérhető tanulmány bevezetője szerint Közép-Kelet-Európában a közeljövőben az európai átlagot meghaladó lesz az automatizáció, így feltételezhető, hogy a munkaerőpiaci hatásai hamarosan Magyarországon is jelentkeznek.

Több mint 730 ezer embert érinthet súlyosan

A kutatók első lépésben meghatározták a FEOR-nyilvántartásban (Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere) szereplő 485 foglalkozás automatizálhatósági szintjét.

– 122 olyan foglalkozást (25 százalék) találtak, amely nem automatizálható.

– 79 szakma (16 százalék) esetében csak a részfeladatok egy része már automatizálható, de nagyobb részük nem.

– 93 szakma (19 százalék) került a részben automatizálható kategóriába (a részfeladatok mintegy fele automatizálható).

– 90 szakmánál (19 százalék) már a részfeladatok többsége automatizálható.

– 26 szakma (5 százalék) teljes egészében kiváltható automatizálással.

A szakmák besorolása után megnézték, hogy az egyes kategóriákba sorolt szakmában hány ember dolgozik Magyarországon. Mint kiderült, több mint 730 ezren olyan állásokban dolgoznak, amelyeknél már most vagy rövid időn belül ki lehetne váltani az emberi munkaerőt automatizált megoldásokkal.

 
MKIK GVI automatizálás és munkaerőpiac 2019
Infogram


A NAV foglalkoztatási adatai szerint 2018-ban több mint 3,7 millióan dolgoztak Magyarországon, ebből mintegy 164 ezer fő, a teljes foglalkoztatotti kör 4,4 százaléka olyan állásokban, melyek teljes egészében automatizálhatók. További 567 ezer foglalkoztatott (15,2 százalék) olyan állásokban dolgozott, amelynél a részfeladatok többsége automatizálható.

Bár 122 szakma került a még részlegesen sem automatizálható kategóriába, ez összességében 665 ezer (17,7 százalék) foglalkoztatottat jelent. Szintén jó helyzetben van a többségében nem automatizálható részfeladatokat tartalmazó 79 szakma, melyekben további 340 ezeren dolgoznak (9,1 százalék).

Szakképzetleneknek rossz, diplomásoknak jó lesz

Abban nincs semmi meglepő, hogy az automatizálás elsősorban a szakképzetleneket és az alacsony szintű szakképesítéseket igénylő munkahelyeken dolgozókat hozza nehéz helyzetbe. Jól mutatja ezt, hogy például a szakképzést nem igénylő területen dolgozók (456 ezer fő) közül 2018-ban senki sem dolgozott olyan munkahelyen, amelyet ne lehetne teljes mértékben automatizálni. Hasonló a helyzet a mezőgazdasági foglalkozásokkal is, igaz, ebben a FEOR-főcsoportban (mezőgazdasági és erdőgazdálkodási foglalkozások) csak 25 ezren dolgoztak.

 
MKIK GVI: automatizáció és munkaerőpiac 2019, veszélyeztetettek száma
Infogram


Ugyanakkor a változás legnagyobb arányban nem a fenti két kategóriát sújtja, hanem az irodai és ügyviteli, ügyfélkapcsolati foglalkozásokat. Ebbe tavaly 222 ezer alkalmazott tartozott, és közülük 180 ezernek van veszélyben a munkája.

A kutatásból az is egyértelmű, hogy merre kell keresni a megoldást. Abban a 122 szakmában, amely – jelenlegi ismereteink szerint – nem automatizálható. Ezek többsége magas képzettséget igényel. Nem véletlen, hogy a legkevésbé érintettek köre a FEOR szerinti "Felsőfokú képzettség önálló alkalmazását igénylő foglalkozások" főcsoportja. Az ide sorolt 470 ezer betöltött munkahely közül egy sem került a leginkább veszélyeztetettek közé.

Közösség & HR

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.