Közben pedig 22 ezer négyzetkilométeren fésülte át az óceán alját. A fejlesztők egész flottát építenének a Surveyor nevű vízi járműből, hogy a tengerfenék teljes egészét feltérképezzék.

Bár nem ez az első olyan drón, amely sikeresen tett meg hosszabb tengeri utakat emberi személyzet nélkül, a Saildrone Surveyor hajója nemrég úgy kelt át a Csendes-óceánon San Franciscoból Honoluluba, hogy eközben a tengerfenék domborzatát is feltérképezte. A Saildrone teljesítményét összefüggésbe helyezi, hogy alig egy hónappal az IBM hasoló kísérlete után jelentették be az eredményt, amelyet azonban három nap után le kellett fújni, mivel a vállalat Mayflower nevű járműve meghibásodott, és feladta az Egyesült Királyságból az USA-ba vezető transzatlanti utat.

A kalifornai Saildrone olyan szél- és napenergiával működő, önjáró felszíni járműveket tervezésével és gyártásával foglalkozik, amelyek a korábbinál jóval gazdaságosabb módon tennék lehetővé az óceánokon való adatgyűjtést. A 2012 óta működő társaság a világ legnagyobb, nagy felbontású tengeri adatkészleteinek építésén dolgozik kormányokkal és magáncégekkel is együttműködve. A Surveyor a Saildrone legújabb és eddigi legnagyobb, kifejezetten az óceánok mélyének kutatására specializált modellje.

Tíz éven belül az egésszel végeznének

A 22 méter hosszú, 14 tonnás Surveyor 28 nap alatt teljesítette a mostani küldetést, amelynek során 2,250 tengeri mérföldet tett meg, és a tengerfenék összesen 6.400 tengeri négyzetmérföldes szeletét térképezte fel. Ez ilyen összefüggésben az eddigi legnagyobb szabású kísérletnek számít az óceánok alatti területek vizsgálatában, amelyekről egyébként arányaiban kevesebb információval rendelkezünk, mint a Hold felszínéről. A Saildrone saját közleménye szerint sikeresen oldotta meg a megbízható, nagy hatótávolságú és nagy teherrel végrehajtott, távoli tengeri műveletek problémáját, amelynek révén az offshore kutatások innentől óriási hajók és legénység nélkül is elvégezhetők lennének.
 


A drón 360 fokban képes kamerákkal rögzíteni a környezetét, az így készülő felvételeket pedig a tárgyak érzékelésére fejlesztett neurális hálózatok GPU-i dolgozzák fel. A gépi látás (computer vision) alkalmazása mellett a fedélzeten számos más típusú érzékelő is helyet kap a radartól a sötétben való navigációt segítő infravörös szenzorokig, magát a gépi tanuló rendszert pedig több mint 500 ezer tengeri mérföldnyi utazás során rögzített adatokon tanították be.

A Saildrone közleményéből kiderül, hogy a cég most flottájának bővítésére összpontosít azzal az ambiciózus céllal, hogy tíz év alatt teljes egészében feltérképezze az óceánok fenekét. Ez nem kis feladat, ha figyelembe vesszük, hogy a Föld felszínének több mint 70 százalékát borítja víz, a hatalmas terület 80 százaléka azonban a mai napig feltérképezetlen és felfedezetlen. A tengeri kutatás azonben így sem minden, miután a vállalat a Surveyor technológiáját más iparágakban, így például a biztonsági vagy a védelmi iparban is alkalmazni akarja.

Részletek a Saildrone közleményében »

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.