A cél, hogy az önállóan dolgozó algoritmus a munka 90 százalékát elvégezze. Az épülettervezés eddig erősen emberigényes munkafolyamatának költsége így akár a tizedére csökkenthető.

Nagyjából 4 millió dollárnak megfelelő tőkéhez jutott az az úttörő kínai startup, amely az épülettervezés egyik legmunkaigényesebb folyamatát könnyítené meg automatizálással. A forrásokra támaszkodva a Pinlan ez év végére már száz építészirodában összesen ezer projekten akarja tesztelni mesterséges intelligenciára (MI) épülő platformját.

Bár csak 2018-ban alapították a vállalkozást, ez már egy komolyabb irányváltásnak is felfogható a cég történetében, mivel induláskor egy szintén MI-re kihegyezett termékfelismerő rendszert fejlesztettek, amely az árucikkek monitorozását hivatott segíteni a gyártástól a kereskedelmi egységekbe szállításig.

Fárasztó robotolás

A Pinlan új szolgáltatásával teljesen más területet igyekszik meghódítani. Az ingatlanfejlesztő szektor egy mostanáig kevéssé automatizált részét kívánják algoritmusokkal felturbózni. A vállalkozás platformja az ígéretek szerint képes kiváltani a műszaki rajzok elkészítésének nem túl kreatív, lassú, ellenben kihagyhatatlan fázisát.

Egy átlagos lakókomplexum megtervezése nagyjából egy hónapig tart három tapasztalt építészmérnök közös munkájával számolva. Ez azonban csak a tervezési projekt egyik fele, a kivitelezéshez szükséges műszaki rajzok pontos legyártása még ugyanennyi időt vesz igénybe, feltéve hogy 15 embert állítanak az ügyre.

A Pinlan ez utóbbit szeretné a lehető legrövidebbre fogni azzal, hogy a platformba intergrált mesterséges intelligencia az építészeti tudásbázisára és megerősítéses tanulásra támaszkodva elkészíti a szükséges dokumentáció javarészét. Így a mérnökök koncentrálhatnak a munka kreatív felére, a kulimunkának tekinthető műszaki rajzoknál pedig csak az utolsó simításokat és ellenőrzést kell elvégezni.

A startup vezetője azt reméli, hogy fejlesztésük hasonló forradalmat hoz a szektorban, mint amilyet az AutoCAD elterjedése jelentett nagyjából két évtizeddel ezelőtt. Akkoriban a mérnökök a kézi rajzolásról válthattak át a gyorsabb és pontosabb gépi tervezésre, ha minden jól alakul, hamarosan pedig utóbbit is jórészt maguk mögött tudhatják majd. A Pinlan távlati tervei között egyébként 90 százalékos automatizálási arány elérése szerepel.

Van mire célozni

A startup egyelőre kifejezetten a hazai piacra fókuszál (honlapjuknak például angol nyelvű változata sincs), ugyanakkor mivel Kínáról beszélünk, ez önmagában is óriási lehetőségekkel kecsegtet. 2019-es adatok szerint az új lakások forgalma a távol-keleti országban elérte a 2500 milliárd dollárt. Ennek nagyjából 2 százalékát teszi ki a tervezési költség, aminek pedig hozzávetőleg a harmadát adja a műszaki rajzok elkészítése. Így adódik, hogy a Pinlan platformja egy durván 15,5 milliárd dollárt érő szektort céloz.

Az épületek területével arányos díjazással igénybe vehető digitalizációs megoldással a startup közlése szerint a tervezőirodák nagyjából tizedére csökkenthetik a műszaki rajzokhoz kötödő kiadásaikat. A szolgáltatást egyébként már élesben teszteli 50 iroda, de év végére ezt a kört meg szeretnék duplázni, ami mindenképpen jól jön majd a rendszer finomhangolásánál, továbbfejlesztésénél.

Cloud & big data

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.