Három drón ügyel a fürdőzők biztonságára a Telekom jóvoltából. A flottát a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata állított rendszerbe.

Pénteken Tihanyban adták át az a három drónból álló flottát, amely az idei főszezontól segíti a balatoni vízimentők munkáját. A Telekom Mentődrón-flotta a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) és a Telekom közös kísérleti projektje.

Mint azt Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke, a bemutatón elmondta, a drónok legfőbb előnye, hogy képesek olyan helyeken is – például nádasokban – kutatni és segíteni, ahol az hagyományos eszközökkel lényegesen körülményesebb lenne.

Ipari drónokat használnak

A flotta egyelőre két DJI Mavic 2 Enterprise Dual hőkamerás ipari drónból (lésd a lenti képet), valamint egy ugyancsak DJI gyártmányú Phantom 4 Advanced drónból áll.

A két Mavic 2 feladata a felderítés. Kommunikációs rendszerük a rajtuk lévő HD kamera képét akár 8 kilométer távolságból is képes továbbítani valós időben a kezelőszemélyzetnek. A hőkamera révén a drónok rossz látási körülmények között is használhatók. Ez megkönnyíti a kutatást és a mentésre való felkészülést. A drónok rögzítette kép szükség esetén továbbítható a vízi rendészethez vagy a mentésben részt vevő más készenléti szervekhez.

A valós idejű élőkép alapján a mentő személyzet könnyebben és gyorsabban tud dönteni, hogy szükség van-e hajós egységek helyszínre küldésére. Ezzel például csökkenthetők a vakriasztások is, mivel rengeteg olyan bejelentés érkezik, amikor nem eldönthető, hogy egy leszakadt nádszigetet vagy valóban bajba jutott vízi járművet látott-e a bejelentő.

A DJI tavaly mutatta be ezt a nagyvállalati környezetbe és kormányzati ügyfelek igényeihez fejlesztett dróntípusát, amely 72 km/h sebességre képes, maximális repülési ideje kb. fél óra. Szenzorok segítségével érzékeli az akadályokat, és az APAS (Advanced Pilot Assitance System) rendszere segítségével képes azokat automatikusan kikerülni. Mivel a mentés általában sürgős beavatkozást kíván, nem lehet minden alkalommal repülési engedélyt kérni. Ezért fontos, hogy az AirSense technológia révén a drón figyeli a környező repülőgépektől, helikopterekről érkező ún. ADS-B jeleket (a légi eszközök automatikusan küldik az aktuális pozíciójukat, hogy bármelyik pillanatban pontosan meg lehessen határozni a helyzetüket), és figyelmeztet, ha más légi eszköz közelében van. Ezáltal biztonságosabban irányítható.

A két Mavic 2-n nagy teljesítményű (100 decibeles) hangszóró is van, melyen keresztül a mentő személyzet tud utasításokat adni bajba jutottaknak. Mint azt Bagyó Sándor mondta, ez azért is fontos, mert krízis helyzetben sokszor már az emberi kapcsolat tudata és a biztató szavak is életmentők lehetnek.
 

Feladata a felderítés: DJI Mavic 2 Enterprise Dual

A felderítés után a Phantom 4 feladata, hogy a cselekvőképes személyhez eljuttassa az automatikusan felfújódó Restube mentőeszközt, amely segít a vízbe esett személynek a felszínen maradásban. A Phantom 4-hez a drónokat szállító Duplitec fejlesztett egy 3D nyomtatással gyártható speciális kioldószerkezetet, amely a megfelelő helyen ledobja a mentőeszközt a bajba jutottnak. A Phantomnak 7 km a maximális hatótávolsága, és szintén 30 percig tud egy töltéssel a levegőben maradni.

További drónok érkezhetnek

A drónflottát a VMSZ üzemelteti, a Telekom pedig a kommunikációs hátteret és a drónokat biztosítja. A kísérleti projekt távlati célja az, hogy az idei szezon tapasztalatain alapulva olyan koncepciót dolgozzanak ki, amely a felhasznált eszközök számának, fajtájának meghatározásával, a szolgáltatás kiszélesítésével a jövőben akár teljes lefedettséget tudjon biztosítani a Balatonon és más vízpartokon.

A drónpilótákat a DJI magyarországi disztribútora, a Duplitec szakemberei képezik ki. Bors Róbert, a cég vállalati üzletágának vezetője lapunknak elmondta, hogy egyelőre minden drónhoz külön pilóta kell. Bár kapcsolatban állnak például a Vicsek Tamás akadémikus, az ELTE Biológiai Fizikai Tanszékének professzora vezette kutatócsapattal, amely nagy számú drón autonóm vezérlésén dolgozik, egyelőre nem gondolkodnak ilyen jellegű továbbfejlesztésen.

Piaci hírek

Az északiak széthekkelik a dél-koreai védelmi szállítókat is

Dél-Korea globális szinten is jelentős hadiipari exportőrré nőtte ki magát, az elmúlt években több milliárd dollár értékben kötött szerződéseket különféle eszközök szállítására.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.