Az eltérő nemzeti kiberbiztonsági intézkedések sebezhetőbbé teszik az Uniót, amire az Európai Parlament szigorúbb és világosabb jogszabályi követelményekkel reagál a kockázatkezelés, a jelentéstételi kötelezettségek vagy az információmegosztás vonatkozásában.

Az európai parlamenti képviselők csütörtökön fogadták el azokat a szabályokat, amelyek szigorúbb felügyeleti és végrehajtási intézkedéseket írnak elő a tagállamok számára. A 2016-os hálózati és információbiztonságról szóló (NIS) irányelv volt az első uniós szintű kiberbiztonsági jogszabály, amelynek végrehajtása azonban nehézkesnek bizonyult, és a belső piac különböző szinteken történő széttagoltságát eredményezte. Az Európai Parlament oldalán olvasható közlemény szerint az Európai Bizottság a digitalizáció és a kibertámadások fenyegetettségeire válaszul nyújtott be javaslatot az NIS-irányelv felváltására, hogy megerősítse a biztonsági követelményeket és az ellátási láncok biztonságát, egyszerűsítse a jelentési kötelezettségeket, ezzel párhuzamosan pedig szigorúbb felügyeleti intézkedéseket és végrehajtási követelményeket vezessen be, ideértve a szankciók uniós harmonizálását is.

Az EP képviselői és az Európai Tanács májusban állapodtak meg az új kiberbiztonsági kötelezettségekről a kockázatkezelés, a jelentéstételi kötelezettségek és az információmegosztás vonatkozásában. A követelmények kiterjednek az incidensekre adott válaszokra, a titkosításra és a sebezhetőség feltárására is, amelynek nyomán több szervezetnek és ágazatnak kell megfelelő intézkedéseket hoznia önmaga védelmében. Ez utóbbiak közé tartozik az energiaipar, a közlekedés, a bankszektor, az egészségügy, a digitális infrastruktúra, a közigazgatás és az űrágazat is. A korábbinál világosabb és pontosabb szabályokmellett az EP azt is szorgalmazta, hogy a lehető legtöbb kormányzati és állami szerv kerüljön az irányelvek hatálya alá.

Sosem volt még ilyen jó

A közlemény alapján ezek az olyan "fontos ágazatokat" is védik, mint például a postai szolgáltatások, a hulladékgazdálkodás, a vegyipar, az élelmiszeripar, az orvostechnikai eszközök gyártása, az elektronika, a gépek, a gépjárművek és a digitális szolgáltatások, és vonatkoznak majd az ide sorolt összes közép- és nagyvállalata. Fontos, hogy a különböző hatóságok és tagállamok közötti együttműködés és információmegosztás keretei között döntés született egy európai sebezhetőségi adatbázis létrehozásáról. A szöveget a képviselők 577 szavazattal, 6 ellenszavazat és 31 tartózkodás mellett fogadták el, ezt követően pedig a Tanácsnak is hivatalosan rá kel bólintania a törvényre, mielőtt azt az Európai Unió Hivatalos Lapjában is közzétennék.

A bejelentés kapcsán a holland Bart Groothuis EP-képviselőt idézik, aki szerint a zsarolóvírusok és más számítógépes fenyegetések már túl hosszú ideje zsákmányolták ki Európát, ezért cselekedni kellett a vállalkozások, kormányzatok és az európai társadalom ellenállóságának növelésére az ellenséges kiberműveletekkel szemben. A képviselő elmondta, hogy az új irányelv hozzávetőleg 160 ezer szervezetnek segít majd abban, hogy amunkához és az élethez is biztonságosabb hellyé tegye Európát, miközben lehetővé teszi a magánszektorral és a partnerekkel való információmegosztást szerte a világon. Szerinte az ipari léptékű támadásokkal szemben ipari léptékű reakcióra van szükség, a mostani szöveget pedig a valaha volt legjobb európai kiberbiztonsági jogszabálynak nevezte, ami hozzájárul az incidensek proaktív és szolgáltatásorientált kezeléséhez.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.