A nagy tűzerővel, ám kis mérettel megáldott GNOM fejlesztését végző cég Ukrajna pont azon részén működik, amit éppen hevesen rakétáznak az oroszok.

Első személyzet nélkül működő földi harceszközét vetheti be a háborúban Ukrajna, amennyiben a hazai fejlesztésű GNOM sikeres "vizsgát tesz" a jövő hétre tervezett éles harci tesztek során. A projekt gazdája a rendőrségi és katonai felhasználású miniatűr robotjárműveket fejlesztő Temerland. A cég központja a Dnyeper partján fekvő Zaporizzsjában van. A dél-kelet Ukrajnában lévő város a "különleges katonai hadműveletek" megindulása óta folyamatosan ki van téve az orosz légicsapásoknak.  

A nagyjából 50 kilós, egy közepes doboz méretével (57x60x38 centi) rendelkező távirányítással működtethető szerkezet tetejére egy igen veszélyes, páncélosokon használt 7,62 mm-es géppuskát szereltek. Kis mérete mellett csendessége is kulcsszerepet kaphat sikerességében, hiszen négy, összkerékhajtással működő kerekét elektromos motor hajtja. A géppuska elsütése persze elég nyilvánvaló információt ad az ellenségnek a robot helyzetéről, ám lövések leadása helyett értékes felderítő tevékenységre is képes a GNOM. Utóbbit egy teleszkópos megoldással kitolható, 360 fokban pásztázó kamera biztosítja.

 

 

A háború elmúlt hónapjaiban mindkét fél aktívan használt repülő drónok egyik sebezhetőségét a rádiójelek megzavarása adja. Ez a GNOM esetében viszont nem létező probléma, mivel a robotot egy nagyjából 5 km-es, folyamatosan csévélhető száloptika köti össze az irányítójával. Amennyiben a "köldökzsinórt" elvágják vagy elszakad, a gép GPS-koordináták alapján önállóan visszatér egy előre programozott helyre.

A képünkön látható, géppuskás robot egyébként csak egy a sokféle konfiguráció közül. A Temerland vezérigazgatója a Forbesnak nyilatkozva elmondta, hogy a fegyverrendszer helyére "logisztikai, hírszerzési, szabotázs- és mérnöki" modulok is telepíthetők. A GNOM képes például páncéltörő aknák szállítására és felrobbantására, de funkcionálhat rádiós átjátszóként, vagy éppen felszerelést és ellátmányt is lehet vele szállítani emberélet közvetlen veszélyeztetése nélkül.

Sajtóhírek szerint egyébként Oroszország is bevetette már saját távirányítású földi robotját. Az Uran-6-ot aknák hatástalanítására használják.

A birodalom legyőzése után jön a digitális mennyország?

A fentiekhez lazán kapcsolódó hír, hogy az ukrán elnök tágabb értelemben is aktívan támaszkodik a technológiára, az ország reménybeli újjáépítése kapcsán pedig a digitalizációt helyezné fókuszba. Volodimir Zelenszkij nemrégiben hologram formájában vett részt a Párizsban tartott Viva Tech konferencián, ahol több száz informatikai cég képviselője előtt egy másik Star Wars-áthallással is élt. Kijelentette, hogy legyőzik a birodalmat, majd rátért a jövő feladataira és lehetőségeire.

Utóbbiak középpontjában egy teljesen új, digitális demokrácia áll, amelynek felépítésében az elnök a technológiai ipar szereplőire támaszkodna, kölcsönbérleti támogatás formájában. Zelenszkij a projekt részleteiről néhány héten belül igért tájékoztatást, a hallgatóság érdeklődését pedig azzal próbálta felcsigázni, hogy kijelentette: "Nem lesz még egy ilyen lehetőségük semelyik országban arra, hogy a legfejlettebb technológiáikat állami szinten próbálják ki."

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.