Az amerikai nukleáris iparban tett kirándulással magát alaposan megégető japán vállalat biztató jövő elé néz. Már ha minden a tervek szerint alakul.

Az elmúlt négy évben nem volt példa arra, amit a Toshiba most bejelentett: jövőre vonatkozó becslései szerint nyereséget vár éves szinten. Úgy tűnik, az idén végre úrrá lesz az amerikai Westinghouse nukleáris erőmű kapcsán elszenvedett veszteségeken.

Változás a cégvezetésben

Nobuaki Kurumatani, a Sumitomo Mitsui Financial Group - a Toshiba egyik legnagyobb hitelezőjének - korábbi vezérigazgatója lett a vállalat vezetője, pontosabban április elsején lép hivatalba az új CEO. A pénzintézettől érkező Kurumatani feladata elsősorban a hosszú távú stratégia megalkotása lesz, emellett a külső felekkel való üzletek tető alá hozásáért fog felelni, jelentette be a japán elektronikai óriás.

A jelenlegi CEO, Szatosi Cunakawa (Satoshi Tsunakawa), aki eddig a vállalat pénzügyi kríziséből való kilábalását intézte, a jövőben is a cégnél marad. Ügyvezető igazgatóként (COO) dolgozik tovább, és az ő felelőssége lesz a napi szintű működés megszervezése és felügyelete.

A kinevezésekkel párhuzamosan azt is bejelentette a vállalat, hogy a márciussal véget érő üzleti évében várhatóan 4,9 milliárd dolláros nyereséget tud majd felmutatni a vállalat. Ez jelentős változás a korábbi, nagyjából 1 milliárd dollárosra várt veszteséghez képest, de még az elemzői közel 2 milliárd dolláros profitvárakozásokat is jócskán meghaladja.

Ennek fő oka, hogy a Toshiba sikeres tárgyalásokat folytatott a Westinghouse Electric eladásáról fedezeti alapok egy csoportjával, utóbbi pedig úgy döntött, átveszi a jelenleg csődben levő energetikai részleget. Ez a megállapodás nem csak nagy terhektől szabadítja meg a japánokat, de egyben komoly adózási előnyökkel is jár számukra.

Mégsem kell eladni a chipbizniszt?

A nettó nyereség visszatérése, plusz a tengerentúli befektetési alapoktól való 5,5 milliárd dolláros tőkebevonás nagyban hozzásegítette a Toshibát a pénzügyi pácból való kilábaláshoz. Ezzel elkerülheti, hogy sorban a második üzleti évében is negatív cégérték-változást mutasson fel, amit a japán értékpapírpiac-szabályzás a tőzsdéről való kizárással büntetne.

Emellett még egy téren csökkentheti a nyomást a vállalat: most már közel sincsen olyan kényszerítő helyzetben, mint tavaly, így nem feltétlenül kell értékesítenie chipgyártó üzletágát. Az egykor a SanDiskkel közösen alapított memóriagyártó részlegének eladási kísérleteiről sokat írtunk; a Toshiba korábbi partnerét bekebelező Western Digital gyakorlatilag folyamatosan megakadályozta az üzlet nyélbe ütését. Az amerikaiak hozzáállása mindazonáltal érthető: a közös leányvállalat a világ második legnagyobb NAND lapkákat gyártó cége, és rengeteg profitot termel.

Új alapokra helyezheti tehát a magánbefektetőkből álló Bain Capitallal folytatott tárgyalásait a Toshiba. Még az is lehet, hogy eláll az üzlettől, hiszen, mint kiderült, a vállalat nyereségét kizárólag ennek a részlegnek köszönheti. A chipgyártás eredményei nélkül pont nullára jött volna ki a Toshiba éves profitja.

A fentieken túl még egy dolog mutat abba az irányba, hogy végül nem jön össze a megállapodás. A vállalatnak március végéig nyélbe kellene ütnie az üzletet, arra viszont addig még a versenypiaci szabályozók jóváhagyását is meg kellene kapnia. Ez viszont elég valószínűtlen, így, ha a március ennek hiányában ér véget, akkor a Toshiba számára nyitott az út a megállapodástól való elállás előtt.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.