A bankok a fintech fejlesztések élére állnának, sőt profitálnának az új adatvédelmi és pénzforgalmi szabályokból – derült ki a Portfolio idei pénzügyi IT konferenciáján.

A Portfolio hatodik alkalommal rendezte meg pénzügyi informatikai konferenciáját, amely a bankok digitális transzformációjáról szólva olyan témákat igyekezett körüljárni, mint a blokklánc-technológiák alkalmazása, a fintech és insurtech megoldások vagy a mesterséges intelligencia. Ebben az évben is megkerülhetetlen téma volt az Európai Unió napokon belül életbe lépő általános adatvédelmi rendelete (GDPR), illetve a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló második irányelv (PSD2), amelyet már január óta alkalmazni kell.

Ez utóbbi az Egységes Euró Fizetési Övezet (SEPA) kialakítását követően a fintech cégek, sőt más iparágak szereplői előtt is megnyitja az utat az ügyféladatokhoz: a bankok az ügyfeleik jóváhagyását követően nyitott architektúrán (open API) keresztül biztosítanak hozzáférést átutalási és számlavezetési rendszereikhez a harmadik fél számára. Ezzel nyilvánvalóan elvesztik a kizárólagos rendelkezési jogot a náluk vezetett számlák felett, de a célszerű stratégiák kialakításával a PSD2 új üzleti lehetőségeket és új bevételi forrásokat is jelenthet.

A konferencia egyik panelbeszélgetésében pénzintézeti IT-felsővezetők és technológiai beszállítók tárgyalták ebből a szempontból a bankok és biztosítók digitális transzformációját, a feltörekvő versenytársakkal való viszonyát és a bankok működésének szükségszerű változását. Bár az ügyletek száma folyamatosan növekszik, a pénzügyi informatikai rendszerek üzemeltetésében nem a tranzakciók volumenének emelkedése jelent komoly feladatot: inkább a tranzakciók minőségének változását (például az azonnali átutalásokat) és a rájuk épülő új folyamatokat kell kezelni.

Nem védekeznek, hanem előre menekünek

A kerekasztal során világossá vált, hogy a megfelelőségi kihívások ellenére a banki fejlesztések egyre nagyobb részét teszik ki az innovatív projektek, bár a két terület határa nem egyértelmű. Kelemen Bálint, a Budapest Bank IT vezetője szerint lényeges kérdés, hogy az új szabályozások által is kikényszerített fejlesztéseket a pénzintézetek "compliance-szinten" kezelik, vagyis egyetlen céljuk az irányadó követelményekhez való igazodás, vagy lehetőségként tekintenek az olyan szituációkra, mint amilyeneket az említett PSD2 irányelv is teremt.

Ebben a tekintetben a bankoknak is alkalmazkodniuk kell azokhoz a felhasználói igényekhez, amelyeket a Google vagy a Facebook alakított ki, és amelyek ma már alapértelmezett követelménynek tekinthetők. Mint kiderült, a pénzügyi szektor hagyományos szereplői saját értékelésük szerint már nem követik a trendeket, hanem legújabb fejlesztéseiken keresztül elébe is mennek azoknak – vagyis a sokat emlegetett diszrupció ennek alapján nem öli meg, hanem éppen hogy megerősítheti a konvencionális bankokat vagy biztosítókat.

Ahogy a digitális gazdaság kapcsán mindenhol felbukkan a bizalom, mint az új szolgáltatások működésének és a vállalkozások fejlődésének alapja, úgy a konferencián is felbukkantak azok a technológiák, amelyek ezt informatikai oldalról támogatják. Ilyen például a blokklánc (blockchain) elosztott adatbázisa, amely a hálózaton és a kriptografikus integritáson keresztül rugalmasságot kölcsönöz a rendszereknek, egyben jelentős akadályt állít a rosszindulatú szereplők elé.

A blokklánc innovációs Rogers-görbéjén is a fintech cégek szerepelnek az újítók között, míg a korai elfogadók (egészségügyi szolgáltatók, ellátási láncok) után a korai többségben jelennek meg a biztosítók, a logisztikai és telekommunikációs vállalatok, illetve a kormányzati intézmények mellett. Bár a blokklánc-technológiákat még mindig sokan a kriptodevizákhoz kötik, azok csak egy lehetséges alkalmazást jelentenek; a felhasználási területek a hozzáférhetőség és a betekintés szempontjából is igen változatosak, messze túlmutatva a digitális fizetőeszközökön.

Piaci hírek

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.