A Windows 10 már 800 millió gépen fut világszerte, de a legnagyobb frissítési hullámra még csak ezután számítanak.

A Microsoft Windows 10 operációs rendszere 39,2 százalékos piaci részesedéssel nyitotta a 2019-es évet, vagyis január legelején a világszerte használatban lévő PC-k közül tízből négy az aktuális Windows-kiadást futtatta, és az összes windowsos gép 45,5 százalékára volt telepítve. A Windows 7 aránya ugyanakkor 2 százalékpontot csökkent december folyamán, ezzel az eddigi évek legnépszerűbb rendszerének részesedése 36,9 százalékra olvadt az összes PC tekintetében, míg a windowsos eszközök között 42,8 százalékra csökkent.

Január elsejétől tehát a Net Applications fenti adatai alapján a Windows 10 számít a kategória uralkodójának, a Microsoft pedig március elején közölte, hogy a rendszer telepített bázisa a 800 milliós határt is átlépte. A 700 milliós küszöb állítólag már szeptemberben megvolt, így a rendszer elvileg fél év alatt söpört be újabb 100 millió PC-t. A tempó azonban ennél sokkal gyorsabb lehetett, mivel a Microsoft a 700 milliós bejelentést követően már nem számította az eredményekhez a virtuális gépeket, azaz mostanra a VM-telepítések nélkül hagyták el az újabb mérföldkövet.

Tulajdonképpen nem állnak rosszul

A 600-ról 700 millióra való előrelépés mindehhez képest még a korábbi számítási módban is több mint 9 hónapig tartott, vagyis úgy tűnik, a Windows 10 tényleg sínre került. Különösen, hogy a vállalati telepítések tekintetében már korábban sem állt rosszul: itt már az ősszel átlépte az 50 százalékos részesedést. A tempó érthető módon egyre növekszik, ahogy közeledik a Windows 7 támogatásának vége: a jelenleg érvényes határidő kevesebb mint egy év múlva esedékes, onnantól pedig drága dolog lesz megvásárolni az extra támogatást.

Annak idején, a Windows 7 és a Windows XP vonatkozásában még 20 hónap volt hátra az alapértelmezett támogatás lejártáig, amikor az újabb verzió túlnőtte az előzőt, ráadásul az XP akkor már csak 29 százalékon állt. A januári előrejelzések most azt valószínűsítették, hogy a Windows 7 a támogatás lejártakor 32-33 százalékon lesz majd, miközben a Windows 10 részesedését 59 százalékra tették. Ez a feláras vállalati támogatás nélkül nyilván nagyon sok olyan gépet jelentene, amely nem kapja meg a legszükségesebb biztonsági frissítéseket.

A többség az idén kap majd észbe

Az újabb beszámolók szerint azonban egyre szaporodnak azok a belső rendelkezések is, amelyek alapján a Windows 7-et csak az ingyenes támogatás lejártáig lehet használni az egyes szervezeteknél. Ugyanígy sorban születnek azok az ösztönzők is, amelyek indirekt módon kényszerítenék ki a határidő előtti frissítéseket: az Egyesült Királyságban például az állami egészségügyi szolgáltatónak 2020 januárig kell levezényelnie a Windows 10-es átállást, ellenkező esetben a frissítésekre szánt források teljes elvesztését kockáztatja.

Az IDC mindehhez egy nagy csomó, az utolsó pillanatban levezényelt Windows 10-es frissítési projektet valószínűsít még ebben az évben, különösen a kis- és közepes vállalkozások háza táján, ahol a PC-s telepítések amúgy is elavultabbnak számítanak a nagyvállalati szektorral összevetve. Ez egyben a stagnáló PC-piacnak is lökést adhat majd, mivel a Windows 10 nem ritkán egy vadonatúj laptoppal együtt érkezik meg a dolgozókhoz. Mindezek alapján a Microsoft és a Windows 10 már ebben az évben simán elérheti az egymilliárdos küszöböt – igaz, ez így is nagyjából másfél éves csúszást jelent ahhoz képest, mint amire a rendszer legelső kiadásakor számítottak a vállalatnál.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.