Ugyanabból az adag nyers tésztából az ipari felhasználásokból ismert technológiával olyan süteményt is lehet sütni, amiből kevesebb elfogyasztása is ugyanúgy csillapítja az éhséget.

A 3D nyomtatás kapcsán a legtöbb szó a bonyolult alkatrészekről és a gyártási folyamatok felgyorsításáról vagy olcsóbbá tételéről esik, ehhez képest sorban bukkannak fel az elsőre meglepő, de érdekes lehetőségeket rejtő alkalmazások is. Ilyen a FoodFab nevű rendszer is, amely amerikai, japán és brit egyetemek kutatóinak közös projektje nyomán az élelmiszerek előállításába hozna változást: a technológia az étel belső szerkezetének változtatásával segítene csökkenteni az étvágyat, ezáltal pedig az aktuális kalóriabevitelt is.

Belső szerkezet alatt ezúttal nem valamilyen molekuláris kotyvasztásra kell gondolni, hanem olyasmire, mint a kenyértészta szerkezete, ami lehet tömöttebb vagy lyukacsos, és ezen belül is sokféle mintát adhat. A különböző struktúrák vizsgálatával a kutatók megállapították, hogy az elfogyasztott mennyiséget vagy a teltségérzést nagyban befolyásolja, miként tekint a fogyasztó az ételre: ugyanolyan alapanyagokból el lehet készíteni ugyanazt az ételt olyan módon, hogy kevesebbet együnk belőle, mégis jóllakottabbnak érezzük magunkat.

Tök ugyanaz másképp

Ez egyrészt jelentheti magát a tálalást, amivel egyébként a séfek ősidők óta operálnak. A publikációhoz mellékelt ábrák egyike azonos mennyiségű sonkát mutat be két edényben, ahol a szeletelés módja önmagában is azt az érzetet kelti, hogy az egyik adag sokkal kiadósabb a másiknál:
 

forrás: MIT CSAIL HCI Engineering Group


Egy másik képen azt szemléltetik, hogy mekkora különbség lehet három, egyenként 100 kalóriát tartalmazó sütemény között. A tészta szerkezetének változtatásával majdnem kétszeresére növelhető a rágás ideje, amire az étel kényelmes elfogyasztásához szükségünk van, a rutinos fogyókúrázók pedig régóta tisztában vannak vele, hogy hosszabb ideig rágott falatokban a kisebb adagokkal is ugyanannyira jól lehet lakni, mint a nagyobb, de sebtiben belapátolt porciókkal. Itt azonban nem egy nyers répát állítanak szembe pizzaszelettel, hanem ugyanazt a tésztát sütik meg másféleképpen:
 

forrás: MIT CSAIL HCI Engineering Group


A 3D nyomtatás mindezek után úgy kerül bele a képletbe, hogy egy megfelelő fejjel ellátott ipari nyomtató a kívánatos minták szerint rétegezheti a nyers tésztát, tulajdonképpen ugyanazon az elven, mint ahogy a hagyományos felhasználásban a felhevített műanyagot rétegezi. Ezzel az eljárással előre meghatározható a kész étel sűrűsége és szerkezete, az eredményeket pedig vissza is lehet mérni. A FoodFab kísérletei során 30 fős kóstolókat tartottak, az alanyok arcára pedig elektromiográfiai (EMG) szenzorokat helyeztek, hogy végig ellenőrizzék a rágás időtartamát és intenzitását.

Nem csak fogyózóknak

Az egyes tételek elfogyasztása után egy önbevallásos teszt is következett azzal kapcsolatban, hogy melyik tételt mennyire találták laktatónak. A tesztek eredményei azt igazolták, hogy a tészták szerkezetének, sűrűségének és méretének tudatos változtatása érdemi hatással van rá, hogy a fogyasztó evés után mennyire érzi magát jóllakottnak. A tudósok által kidolgozott számítási modell ebben az összefüggésben azt alapozná meg, hogy az end-to-end rendszerként elképzelt FoodFab személyre szabott módon segíthessen az ételek elkészítésében az egyes felhasználók ízléséhez vagy szükségleteihez igazodva.

A legelső dolog, ami erről eszünkbe juthat, az nyilván a fogyókúra, de a rendszer a tervezők szándéka szerint más területeken is hasznos lenne. Erre példának az olyan eseteket hozzák fel, amikor valakinek a betegsége vagy a fogyatékossága miatt nehezére esik a hagyományos ételek fogyasztása, a FoodFab viszont lehetőséget ad a kisebb méretű és sűrűbb adagok elkészítésére, hogy nekik is megkönnyítse a megfelelő kalória-bevitelt. Az persze nem holnapra derül ki, hogy az ötlet mennyire lesz piacosítható, de addig is itt egy rövid videó, amely bemutatja az eddigi fejlesztéseket:
 

 

Konzumer tech

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.