A home office-ban dolgozók többsége úgy érzi, hogy az új munkakörnyezete nem csak fizikailag esik messze a korábban megszokott irodai munkahelyétől – derül ki egy újabb felmérésből.

A távmunkások 45 százaléka a szemtől szembeni találkozásokat hiányolja, 20 százalékuk a munka és a magánélet közti határok elmosódására panaszkodik, 15 százalékuknak a gyors és informális személyes találkozások hiányoznak, tized részük pedig nem tud átfogó képet alkotni a vállalati kultúráról – derül ki a Washington állambeli Unify Square (Unisys) sok száz munkavállaló bevonásával készített, második alkalommal kiadott éves felméréséből.

A tanulmány alapján összességébe ötből három otthonról dolgozó munkavállaló érzi úgy, hogy süksége lenne a kollégáival való személyes interakcióra. Ezzel szemben a Microsoft Teams és a Zoom kollaborációs eszközeiel kapcsolatban (amelyeket a felmérésből szereplő szervezetek rendre 38 és 43 százalékánál vezettek be) a felhasználási etikett hiányáról vagy annak semmibevételéről is beszámolnak, ami hozzáadódik a többi frusztráló tényezőhöz, például a videohívások gyakori megzavarásához a családtagok vagy háziállatok által.

Az online kollaborációs platformokban ezzel együtt sokan látnak lehetőséget a termelékenység erősítésére: a válaszadók 17 százaléka szerint észrevehető ezek alkalmazásával a személyes produktivitás növekedése, 24 százalékuk pedig a csapatmunka hatékonyságában is előrelépést érzékel. Ebből következne, hogy nagyon sok múlik a megfelelő eszközök biztosításán, vagyis a távmunka akkor lehet eredményes, ha az alkalmazottak otthonról is az általuk optimálisnak ítélt munkakörnyezetben dolgozhatnak.

Aki nem szerette meg, lassan az is megszokja

Ez egybevág a a Cisco első Hybrid Work Index jelentésének eredményeivel, amelyek szintén igazolták, hogy a kampányszerűen bevezetett távmunka csak ideig-óráig működik hatékonyan, de a továbblépés (a hibrid munkavégzéshez szükséges folyamatok kialakítása) egyáltalán nem triviális dolog. sőt, bár nem minden iparág egyformán rugalmas a munkavállalók fizikai elhelyezkedését illetően, a munkavállalók minden területen inkább szkeptikusak a munkáltatók hibrid munkaszervezési elképzeléseivel kapcsolatban.

Ahogy a Cisco adataiból kiderült, ma már közel kétharmad részük tekint úgy a távmunka lehetőségére, mint ami közvetlenül befolyásolja, hogy elkezd-e új állást keresni magának, de csak kevesebb mint fele részben látják úgy, hogy vállalatuk belátható időn belül megfelelő rugalmasságot fog nekik biztosítani az esetenkénti távoli munkavégzéshez.

Visszatérve a Unify Square eredményeihez, a válaszokból az is világosan látszik, hogy az emberek többsége alapvetően szeretne otthonról dolgozni, sőt sokak szerint éppen ez jelentene segítséget a munka-magánélet egyensúly fenntartásában vagy a zavaró tényezők kiszűrésében. A dolgozók harmada mindenesetre megállapítja, hogy az aktuális távmunkás környezete egyáltalán nem emlékezteti a korábbi irodai munkafeltételekre.

A felmérés egyzzel együtt azt is lefesti, hogy az alkalmazottak 54 százalékánál a világjárvány előtt fel sem merült a távoli munkavégzés lehetősége, és csak nagyjából minden hatodik válaszadó dolgozott folyamatosan távolról, jelenleg azonban a megkérdezettek több mint a fele, 55 százaléka már legalább heti néhány napon távmunkában van. Tavaly az emberek körülbelül harmada, 32 százaléka gondolta, hogy a száz százalékosan az irodában végzett munka az ideális, manapság viszont csak 7 százalékuk utasítaná vissza a home office lehetőségét, ha az opcionális kérdés lenne.

Közösség & HR

Hasznos trükköt tanult a Gemini

A Google generatív MI-asszisztense mostantól a felhasználói kívánalmak alapján egy sor népszerű fájlformátumban is képes prezentálni válaszát már magában a beszélgetési ablakban.
 

CIO kutatás

Merre tart a vállalati IT és annak irányítója?

Hiánypótló nagykép a hazai nagyvállalati informatikáról és az IT-vezetőkről: skillek, felelősségek, feladatkörök a múltban, a jelenben és a jövőben.

Töltse ki Ön is, hogy tisztábban lássa, hogyan építse vállalata IT-ját és saját karrierjét!

Az eredményeket május 8-án ismertetjük a 17. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.