Egyre több nagyvállalat a távközlési szolgáltatójától vesz IKT szolgáltatásokat. Elemzők szerint ez már a telkók bevételeiben is látszik.

Javult a távközlési szolgáltatók teljesítménye a nagyvállalati szegmensben 2017-ben az előző évhez képest – írja elemzésében az Analysys Mason. Ez részben a nagyobb mobilforgalomnak, részben az infokommunikációs, IT/rendszerintegrációs szolgáltatások iránti kereslet növekedésének köszönhető. A javulás ebben az esetben azt jelenti, hogy megállt a csökkenés: a meghatározó távközlési operátorok nagyvállalati részlegeinek bevételei 2016-ban még átlagosan 0,7 százalékkal csökkentek, míg tavaly megállt a csökkenés, és sikerült hizni az előző évi szintet.

Stabilizálódott az ARPU is

Persze ez csak az átlag, melyen belül az egyes szolgáltatók teljesítménye nagy szórást mutat. A Vodafone-nak például 7,2 százalékkal zsugorodtak ezek a bevételei, míg a Deutsche Telekom, a Telstra és a Verizon tudta növelni a nagyvállalati szemgmensben a bevételeit. Esetükben ez annak köszönhető, hogy látványosan javultak pozícióik az IKT szolgáltatások piacán.

A szolgáltatók helyzetét több tényező határozza meg. Továbbra is hat az a negatív tendencia, hogy esnek a vezetékes hangszolgáltatásokból származó bevételek. Ugyanakkor a mobil szolgáltatásokban sikerült stabilizálni az egy előfizetőre jutó havi forgalmat (ARPU – Average Revenue Per User). Ez utóbbit szemléltetik a holland KPN adatai: 2010-ben még kétszer akkora volt az ARPU a nagyvállalati szektorban, mint a lakosságiban, 2016-ra ez a különbség 23 százalékra olvadt, viszont 2017-ben már alig csökkent az előző évhez képest, mindössze 20 százalék volt.

Bár ilyen jellegű információkat kevés szolgáltató tesz közzé, a rendelkezésre álló adatokból arra lehet következtetni, hogy a nagyvállalati szegmensből származó bevételek elérték a mélypontjukat. Emellett a szolgáltatók olyan új szolgáltatási területekre kezdenek belépni – a vezetékes szélessávval, a dolgok internetével (IoT), a mobil adatszolgáltatással kapcsolatban –, melyek képesek ellensúlyozni a hagyományos szolgáltatásokban tapasztalható további csökkenést.

A legtöbb operátor már a stratégiájában is számol az IKT-ból származó bevételek további növelésével, ami legnagyobb részt a nagyvállalati ügyfelektől származik. Vannak olyan operátorok – például a Proximus, a Singtel és a Telstra –, melyek nagyvállalati bevételeinek 40 százalékát már az infokom szolgáltatások adják.

Az organikus fejlődés és az akvizíció járható út

Az operátorok organikusan és felvásárlással is igyekeznek terjeszkedni az IKT-piacon. Tavaly a legnagyobb növekedést azok a szolgáltatók érték el – az Analysys Mason tanulmánya a Proximust, a Sparkot és a Telstrát emeli ki –, amelyek a múlt évben akvizíciókat is végre tudtak hajtani.

Ezek a felvásárlások gyakran kisebb mértékűek és nagyon fókuszáltak. Céljuk vagy valamilyen speciális tudás, vagy a jól képzett alkalmazottak megszerzése. A belga Proximus például tavaly vette meg a Davinsi Labset és az Unbrace-t: előbbit lényegében 20 biztonsági szakértő miatt, utóbbit pedig 11 szoftverfejlesztőért. A spanyol Telefónica 2014-ben azért vette meg SmartAccess nevű céget, hogy a biometrikus és elektronikus azonosításhoz kapcsolódó biztonsági rendszerek területén jusson speciális szakértelemhez, a Blueliv nevű cég megszerzésével pedig a hitelkártya-biztonságban növelte a készségeit. Ezek már túlmutatnak a hagyományos operátori szerepen, és egyértelműen azt jelzik, hogy a távközlési operátorok komoly IKT-szolgáltatóvá akarnak válni.

 
Analysys Mason: Operátorok vállalati bevételeinek változása 2016/2017
Infogram


Emellett a nemzeti távközlési piacok konszolidációja is segít az operátorok helyzetének stabilizálásában. Az utóbbi tizenkét hónapban főként Európában mentek végbe jelentős fúziók, a Deutsche Telekom helyi leánycégei közül néhánynál pedig most zajlik egy ilyen folyamat: Ausztriában a UPC helyi egységét szerzik meg, míg Hollandiában a Tele2-t. Utóbbi felvásárlásnak várhatóan nagy hatása lesz, mivel négyről háromra csökken a holland mobilszolgáltatók száma.

A folyamat Magyarországon is lezajlott, illetve zajlik: ebbe illeszkedik a Magyar Telekom csoporthoz tartozó T-Systems profilváltása. Egy tavalyi döntés nyomán már nemcsak a nagyvállalati, hanem a kis- és középvállalati szegmens infokommunikációs szolgáltatási igényét is kielégíti. Az Invitech Solutions, amely szintén kiszolgálja a hazai vállalati kör többféle szegmensét, ugyancsak próbál reagálni a helyzetre. A cég tavaly májusban jelentette be, hogy a NewCo ICT Security Services IT-biztonsági üzletágának megvásárlásával bővíti szolgáltatás-portfólióját.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.