A japánoktól sosem álltak távol a kompakt járművek, de ezt is kimaxolja a KG Motors 100 kilométeres hatótávolsággal és 60 kilométer per órás végsebességgel működő, együléses autója, ami nagyjából 2,5 millió forintba kerül.
Hirdetés
 

A KG Motors Tokióban és Hirosima külvárosában kezdené el a japán EV-piac forradalmasítását egy "mibot" (a hivatalos meghatározás szerint "élményekkel telepakolt mobilitásrobot") bevezetésével, amelynek 5 óra alatt feltölthető akkumulátorai 100 kilométeres hatótávolságot és 60 kilométer per órás végsebességet biztosítanak a futurisztikus golfautóra emlékeztető, együléses járműveknek. A kevesebb mint 1,5 méter magas modellek ára adók nélkül 1 millió jen (körülbelül 2,5 millió forint) lesz, gyártását pedig idén októberben kezdik meg a startup Hirosmához közeli üzemében – olvasható a South China Morning Post beszámolójában.

A kisautó ezzel fele annyiba fog kerülni, mint a Japánban legnépszerűbbnek mondott elektromos jármű, a Nissan Sakura, és a riport alapján a 2027 márciusáig leszállítandó 3300 darab több mint felét már előre el is adták. Ezt a mennyiséget összefüggésbe helyezi, hogy a Toyota például körülbelül 2 ezer elektromos autót adott el Japánban 2024-ben, ahol az EV-k még mindig különlegességnek számítanak. A KG Motors alapító vezérigazgatója szerint azonban tény, hogy a hagyományos autók egyszerűen túl nagyok az ottani keskeny utcákhoz, a helyenként pocsék vidéki tömegközlekedés miatt pedig lassan szükségessé válik, hogy a lakosság személyenként, és ne háztartásonként tartson egy-egy autót.

Ennél egyszerűbb már tényleg nem lehet

A KG Motors ezzel lerombolná azt a beidegződést, hogy a nagyobb autó minden esetben jobb a kisebb autónál, egyben megkezdené a benzines-elektromos hibridek dominanciájának lebontását is. Reményeit egyrészt arra alapozza, hogy a nyugati piacokhoz képest az ázsiai országra mindig is a kisebb autók voltak jellemzők, másrészt alternatívát mutatna azzal az általános vélekedéssel szemben is, hogy az elektromos járművek arrafelé sosem lesznek átütően sikeresek – ez ugyanis a Toyota álláspontja, és egy ekkora márka esetében a japán vásárlók elfogadják, hogy biztosan igaz, amit onnan hallanak.
 


A Hyundai is idén mutatta be Inster nevű modelljét, amelyről azt állítja, hogy aktuálisan a Japánban kapható legolcsóbb elektromos jármű, legalábbis a nagyméretű személygépkocsik között. Azonban az Inster is majdnem háromszor annyiba kerül, mint a KG Motors terméke, így ha személyenként egy autós koncepció valóban szükségszerűvé válna bizonyos régiókban, akkor a startupnak nyilván lenne keresnivalója az évi 10 ezer darabosra tervezett gyártási volumenével is. A társaság egyébként azzal számol, hogy az első szériával még veszteséget fog termelni, de a másodikat már kihozza nullára, onnantól pedig nyereséget termel majd.

Az SCMP cikke kitér rá hogy Japánban a városi közlekedés problémáit fokozza a taxisofőrök hiánya és a csökkenő, elöregedő népesség is, ami a KG Motors szerint egyre nagyobb igényt támaszt az ehhez hasonló egy- vagy kétüléses, kompakt és olcsó járművekre. A startup marketingje az alapító YouTube-tartalomkészítői előéletére épít, és a rendelésre történő gyártás ugyancsak a cég javára válhat, amennyiben az elektromos járművek alapból sokkal kevesebb alkatrészt használnak a hagyományos autókhoz képest, de a "mibot" még ezt is alulmúlja a motort, akkumulátort, minimális elektronikát és önhordó vázat tartalmazó minimál koncepcióval.

a képek forrása: kg-m.jp

Konzumer tech

Ha a NASA ennyi rakétát állított volna a földbe, elkaszálták volna az űrprogramot

A SpaceX 2008 óta több mint 19 milliárd dollárt kapott a szövetségi kormánytól, és még többet kaszlálhat Trump elnök Aranykupola rakétavédelmi programján.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.