A Nokia márkát gondozó HMD Globalnak nagy tervei vannak, és európai gyártóként komolyan profitálhat az amerikai-kínai kereskedelmi háborúbólis.

A Nokia márkás mobil eszközöket tervező és gyártó HMD Global összesen 230 millió dollárt szerzett legutóbbi befektetési körében, amelyben a társaság olyan meglévő partnerei is részt vettek, mint a Google, a Qualcomm vagy a Nokia Technologies. A finn társaság szerint ez csak az első lépése volt egy nagyobb szabású tőkebevonásnak, és a későbbiekben további jelentős befektetésekre számítanak. A HMD Global szóvivője szerint a mostani üzlet már bőven egymilliárd dollár fölé árazta be a Nokia brandet 2016 decembere óta gondozó startupot.

Bár maga a Nokia már jó ideje nem gyárt konzumer eszközöket, a márkanév a mai napig szorosan kapcsolódik az okostelefonokhoz és a középkategóriás mobilokhoz (feature phone). Ezeket azonban már a 2015-ben bejegyzett HMD Global tervezi és értékesíti, miközben gyártásukért a tajvani Foxconn egyik leányvállalata, az FIH Mobile felelős. Az elmúlt néhány évben már több tucat ilyen telefon jelent meg a piacon, az alsó kategóriás telefonoktól kezdve a Zeiss optikás kamerákkal rendelkező csúcskészülékekig.

A HMD Global néhány hónappal ezelőtt jelentette be első 5G-képes okostelefonját, a Nokia 8.3-at, amely az üzletekben még nem jelent meg. A társaság szerint a mostani, 230 millió dolláros tőkeinjekció révén felgyorsíthatják majd az elérhető árú 5G-s eszközökfejlesztését és globális terjesztését. Ebben a már meglévő együttműködésekre építenének az olyan tengerentúli mobil operátorokkal, mint a Verizon, a Cricket Wireless vagy az AT&T, és más piacokon is felépíthetnek hasonló partnerségeket.

Nagy lehetőség a Huawei visszaszorulása

A vállalat korábban már sikeresen lezárt egy 100 millió dollár értékű befektetési fordulót, a mostani körben résztvevő befektetők pedig az elemzők szerint még egyértelműbbé teszik, hogy milyen irányban halad tovább a Nokia okostelefon-márka. A HMD Global európai vállalatként van jelen az iparágban, sőt az egyetlen olyan európai vállalatként, amelynek valamennyire is értékelhető részesedése van a nemzetközi piacon. Ez legelsősorban azt jelenti, hogy másoknál kevésbé van kitáve az amerikai-kínai kereskedelmi háború közvetlen hatásainak.

A társaság adatközpontját a Google Clouddal együttműködve már korábban Finnországba költöztették Szingapúrból, ami az adatok kezelésének jogi és biztonsági vonatkozásában is kedvező lépésnek bizonyult. A kommentárok szerint maga a Google is kifejezetten érdekelt benne, hogy a Huawei elvesztése után elkezdjen más márkákat erősíteni, erre pedig a jól csengő Nokia márka és a finnországi gyártó kifejezetten alkalmasnak tűnik a jelenlegi helyzetben.

A HMD Global a Counterpoint Research adatai alapján 1 százalék körüli részesedéssel rendelkezik a teljes okostelefon-piacon, amivel a 13. helyen áll a gyártók rangsorában. A Nokia brand, illetve a Google, a Qualcomm és az amerikai mobilszolgáltatók támogatásától azonban sokan várják, hogy az erőviszonyok hamarosan megváltozhatnak – különösen, hogy a Huawei és a hozzá kapcsolódó Honor márka az amerikai szankciókkal és a Google kiesésével már nem annyira csábítóak Kína határain kívül.

Az utóbbi időben ráadásul kiderült, hogy a HMD Global ambíciói távolabbra mutatnak az okostelefon-értékesítésnél. Tavasszal bemutatták például a HMD Connect nevű, globális adatroamingot lehetővé tevő SIM-kártyájukat, a múlt hónapban pedig bejelentették a mobil és vállalati környezetekben használt kiberbiztonsági megoldásokat fejlesztő Valona Labs eszközeinek felvásárlását. A cég emellett létrehozott egy hazai K+F "kiválósági központot" is a Nokia készülékekre szánt szoftverszolgáltatások fejlesztésére.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.