A Huawei a saját bőrén tanulta meg a témába vágó ABC-t,- Assume nothing, Believe no one, Check everything. Ne feltételezz semmit, ne higgy senkinek, ellenőrizz mindent!

A hálózati és a mobileszköz piac után a magyarországi kiberbiztonsági üzletbe is beszáll a Huawei Technologies. A kínai cég szakemberei két ehhez kapcsolódó szolgáltatás indulásáról számoltak be a sajtónak.

NSHS a hálózatbiztonságra, CIS az APT-támadások ellen

Az egyik a hálózatbiztonságot tesztelő szolgáltatás (Network Security Hardening Service - NSHS), amely a távközlési rendszerek biztonsági megfelelőségét monitorozza folyamatosan. A másik, a vállalat kiberbiztonsági intelligencia rendszere (Cybersecurity Intelligence System - CIS), amely a Big Data és a gépi tanulás lehetőségeit használja fel az összetettebb, úgynevezett APT-jellegű (Advanced Persistent Threat) támadások kivédésre, amelyek célja nem a közvetlen károkozás, hanem a folyamatos, rejtett jelenlét és információszerzés.

A hálózati és a végberendezéseket egyaránt gyártó Huaweit az utóbbi néhány évben már a világ egyik vezető távközlési és infokommunikációs szállítójaként jegyzik, a távközlési hálózatok alapjául szolgáló bázisállomásokból évente kétmilliót telepít világszerte.

A társaság egy ideje nálunk is meghatározó szereplővé nőtte ki magát. A cég itteni jelenlététét jól érzékelteti, hogy a magyarországi távközlési ügyfelek 80 százaléka valamilyen Huawei eszközt használ, amikor internet alapú vagy telefonos szolgáltatást vesz igénybe – hívást fogad, indít, vagy éppen böngészik az interneten.  

Az NSHS-szolgáltatás, amit két éve vezetett be az anyavállalat, a legújabb kiber- és információs fenyegetéseket, illetve gyengeségeket is figyelembe véve teszteli a távközlési rendszerek biztonsági megfelelőségét, alapuljanak azok saját, vagy konkurens termékeken, modern és kevésbé modern eszközökön – emelte ki Sinbad Zhou, a Huawei kutatás-fejlesztési kompetencia központjának biztonsági szakértője.

Hozzátette, a rendszer az egyes szolgáltatók hálózatainak saját biztonsági előírásait is monitorozza, és optimalizálja a meglévő  infrastruktúra szerkezetét. A szolgáltatás javaslatokat tesz a megfelelő tűzfalak használatára, valamint a legjobb iparági megoldásokra.

Egyre szélesebb a potenciális magyarországi ügyfélkör

Az NSHS-sel szemben a Huawei teljesen új szolgáltatásként indítja világszerte a kiberbiztonsági intelligencia rendszerét. A CIS az infokommunikációs eszközök védelmét oly módon biztosítja, hogy pontosan beazonosítja és kivédi az APT-veszélyeket. A rendszer kivonja a kulcsadatokat a tömegadatokból, ezáltal vissza tudja állítani az APT úgynevezett megölési láncát (killchain), több dimenzióban méri fel a kockázatokat, illetve Big Data-elemzés alapján kapcsol össze izolált anomáliákat.

A magyarországi üzleti lehetőségekkel kapcsolatban Vigh László, a hazai leányvállalat hálózatüzemeltetési menedzsere elmondta, a hazai távközlési cégek mindegyike potenciális ügyfél, a tárgyalásokat a legnagyobbakkal már el is kezdték. A Magyar Telekom vezetékes hálózata egy ideje Huawei technológián alapul, a Vodafone pedig komplett mobilhálózatát építi a távol-keleti cég eszközeire, de az Invitelnél is meghatározó szállítóvá vált a cég.

És, hogy melyek a hálózatokat fenyegető veszélyek? Leginkább az IoT, amire a Huawei régiós szakértője, már tavaly felhívta a figyelmet. Szerinte az eszközök közötti digitális kapcsolat, vagyis az eleddig a dolgok interneteként (Internet of Things) ismert fogalom kiberbiztonsági szempontból sokkal inkább a fenyegetettségek interneteként (Internet of Threats) értelmezhető.   

Tanultak az amerikai leckéből

A kínai vállalat a téma húsba vágó üzleti fontosságával először 2012-ben szembesült. Az amerikai képviselőház illetékes bizottsága abban az évben hozta nyilvánosságra jelentését, amelyben komoly kiberbiztonsági kockázatként jelölte meg az akkor már intenzíven terjeszkedő két kínai távközlési nagyvállalat, a Huawei és a ZTE jelenlétét az USA piacán. A helyzet azóta valamelyest normalizálódott, a Huawei például ma már egyaránt ott lehet az amerikai lakossági és üzleti távközlési piacon.

Emiatt is jutott a kiberbiztonság az elmúlt években központi szerephez a cégnél. A vállalat teljes körűen beépítette tevékenységébe a kibervédelmet. Ez a kutatás-fejlesztéstől kezdve a beszállítók átvilágításán keresztül a gyártásig, a logisztikáig, a saját és harmadik fél által végzett biztonsági tesztekig és a munkavállalók képzésig terjed. Kiemelt figyelmet fordít a többezres beszállítói körére is. Kibervédelmi stratégiája az angol szavak kezdőbetűi szerint egy úgynevezett ABC stratégián alapul: Assume nothing, Believe no one, Check everything. Azaz ne feltételezz semmit, ne higgy senkinek, ellenőrizz mindent!

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.