A Stack Overflow az idén is megszavaztatta a felhasználókat, amiből sok más mellett kiderül, hogy ebben az évben a fejlesztők szerint ki lehet a legnagyobb hatással a technológiai trendek alakulására.

A havi szinten 50 millió látogatót, köztük több mint 20 millió hivatásos szoftverfejlesztőt és egyetemi hallgatót kiszolgáló Stack Overflow ebben az évben is közzétette a közösségéről szóló felmérését. A 2019-es anyagot ezúttal majdnem 90 ezer válaszadó közreműködésével készítettek (érdekesség, hogy a válaszadók több mint fele 16 évesen írta le az első saját kódsorát), és a korábbiakhoz hasonlóan számos startisztikával szolgál a népszerű technológiáktól a munkahelyi tapasztalatokig, amelyeket ezen az oldalon lehet végigböngészni.

A kutatás legfontosabb megállapításai között van a Python népszerűségének folyamatos emelkedése, ami a legjelentősebb programnyelvek között tavaly is javított a helyezésén: a rangsorban most a Javát előzte meg, és a Rust mögött már a második helyen áll a programozói preferencia tekintetében. A legjobban fizetett, legnagyobb tapasztalattal rendelkező és a munkájukkal leginkább elégedett szakemberek listáját a DevOps specialisták és a webes szolgáltatások megbízható működéséért felelő SRE mérnökök vezetik, és ugyanők keresgélnek a legkisebb részben új állások után.

A felmérésben legnagyobb arányban résztvevő országok közül a kínai fejlesztők a leginkább optimisták azzal kapcsolatban, hogy a mostanában született embereknek jobb életük lesz, mint amilyen a szüleiknek volt. A pesszimizmus ugyanezzel kapcsolatban a nyugat-európaiakra, a németekre vagy a franciákra jellemző. A produktivitást visszafogó szempontok megítélése az egyes csoportok szerint változik: a férfiak például problémának élik meg, ha nem szigorúan a fejlesztői munkával kapcsolatos feladatokkal bízzák meg őket, a nők ezzel szemben a toxikus munkahelyi légkörre panaszkodnak.

Majdnem mindenki a tech multik CEO-ira figyel

Az idei felmérés egyik érdekessége azoknak a személyeknek a listája, akik a közösség megítélése szerint a legnagyobb hatással lesznek 2019-ben a technológiai folyamatokra – a kérdés megfogalmazása azonban nagyon fontos, hiszen csak hatásról, nem pedig pozitív vagy negatív hatásról van benne szó. A top25-re több mint 30 ezer szavazatot érkezett, közülük 30 százalék fölötti eredménnyel Elon Musk, a Tesla lendületes vezérigazgatója húzta be az első helyet. Őt a mezőny többi tagja jócskán lemaradva követi.

A második 7,2 százalékkal az Amazon vezetője, Jeff Bezos lett, akit 4,4 százalékkal követ a Microsoftot irányító Satya Nadella. A negyedik helyre a saját magukat, jobban mondva a fejlesztői közösséget jelölő szavazatok jöttek be, azonban a 2,5 százalékos eredmény itt azt jelenti, hogy a 30 ezer válaszadóból mindössze 760-an gondolták úgy, hogy a "mezei szakemberek" lehetnek a legnagyobb hatással a technológiai fejlődés irányára. Az ötödik ezúttal Donald Trump amerikai elnök lett, aki elvileg komolyan támogatja a mesterséges intelligencia fejlesztését és a technológiai vállalatok trösztellenes vizsgálatát, így közvetve valóban nagy befolyással lehet a technológiai trendekre.

Az első tízbe került Sundar Pichai (Google), Mark Zuckerberg (Facebook) és Tim Cook (Apple) is, utánuk pedig két veterán, a Linus Torvalds és Bill Gates következik, utóbbi már csak 0,7 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy a Tesla, az Amazon, a Microsoft, a Google, a Facebook vagy az Apple vezetőinek együttesen közel 50 százalékos eredménye mellett a linuxos kirakatemberek vagy a React.js és a Vue.js webes keretrendszerek fejlesztői is a háttérbe szorultak, hasonóan a politikusokhoz és a szabályozó szervezetekhez. Érdemes megemlíteni, hogy a 25-ös listán mindössze egyetlen nő, az AMD vezérigazgatója, Lisa Su szerepel, és ő is csak 0,2 százalékkal.

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.