A szervezet döntési fája alapján könnyebb lesz eldönteni, hogy a sebezhetőségek foltozásánál milyen menetrendet érdemes kialakítani.

Új sebezhetőségi kategorizálási útmutatót tett közzé a CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency). Az amerikai kiber- és infrastruktúra-biztonsági ügynökség egy olyan döntési fa modelljére építette új rendszerét, amely alapján stakeholder-specifikusan lehet meghatározni az egyes sebezhetőségekkel kapcsolatos teendőket. A módszertan a kibervédelmi cégeken és a NATO-kapcsolatokon keresztül valószínűleg gyorsan elterjed a nemzetközi gyakorlatban is.

Mint Eric Goldstein, a CISA kiberbiztonságért felelős igazgatóhelyettese írja, a fejlett sebezhetőség-kezelési programokkal rendelkező szervezetek hatékonyabb módszereket keresnek a teendők meghatározására, a kisebb szervezetek meg sok esetben még ott tartanak, hogy szeretnék megérteni a problémát, hogy jobban beoszthassák szűkös erőforrásaikat.

Goldstein szerint három kulcslépésen keresztül vezet az út a megoldáshoz. Először is emelni kell az automatizáció szintjét a sebezhetőség kezelésénél, amiben többek között egy közös biztonsági tanácsadó keretrendszer (CSAF, Common Security Advisory Framework) segít. Be kell vezetni a Vulnerability Exploitability eXchange rendszert (PDF), amely a sebezhetőségek kihasználási lehetőségeinek katalógusa, és ahhoz ad támpontokat különböző gyakorlati eseteken keresztül, hogy adott termékre milyen mértékben hat egy sebezhetőség. A harmadik elem pedig a kategorizálást támogató döntési fa lenne, amely segít meghatározni a beavatkozás sürgősségét és a teendők sorrendjét.

A döntési fa első változatát 2019-ben hozta létre a CISA és a Carnegie Mellon Egyetem szoftvertechnológiai intézete. Majd ezt a CISA továbbfejlesztette, és kidolgozott egy speciális változatot kifejezetten az olyan biztonsági hibák kezelésére, amely a kormányzati és a kritikus infrastruktúrával foglalkozó szervezetek számára releváns. Ennek a továbbgondolásából született a mostani rendszer, amely a különböző szektorokban dolgozó és különböző méretű szervezeteknek egyaránt képes segítséget nyújtani.

Négy alapkérdésből minden levezethető

Négy alapkategóriából vezetnek le mindent. A legalacsonyabb szint a nyomonkövetés (Track). Ez nem igényel semmilyen külön intézkedést, a javítást a szabványos frissítési határidőkön belül kell javítani. A második szint a Track*. Ebben az esetben szigorúbban nyomon kell követni a sérülékenység hatásait, de alapesetben, azaz ha nincs hatása a rendszerek működésére, továbbra is elegendő a szokásos frissítési határidőkön belül telepíteni a javítást. A következő szint az Attend, amikor belső felügyeleti szintű személyek figyelmét igényli a sérülékenység, és a szabványos frissítési határidőknél hamarabb kell javítani. A legmagasabb szint (Act) pedig már vezetői szintű figyelmét és azonnali beavatkozást igényel.

A döntési fa segít a sebezhetőség kihasználtsági állapotának, technikai és üzleti folyamatokra gyakorolt hatásának stb. meghatározásában, valamint annak eldöntésében, hogy a beavatkozás milyen mértékben automatizálható.

A segédeszközt a CISA szerint az ismert sebezhetőségeket összegyűjtő katalógussal, a CSAF-fel és a sebezhetőségek kihasználhatóságát bemutató katalógussal (VEX) együtt érdemes használni.

Biztonság

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.