Olyan algoritmust fejlesztettek ki, amely 90 százaléknál is jobb pontossággal jelzi előre a komplex kémiai reakciók eredményét.

A gyógyszerkutatás egyik legnehezebb szakasza, hogy miután megvan a gyógyító molekula, azt is le kell írni, hogy az hogyan állítható elő különböző kémiai építőkövekből. Ezt a folyamatot nevezi a kémia reakciómechanizmusnak, amelynek leírása eddig rendkívül hosszadalmas volt. Azt ugyanis csak kísérletezéssel lehetett kideríteni, hogy az egyes – sokszor önmagukban is bonyolult – építőelemek hogyan reagálnak egymásra. (Ezzel a problémával az anyagkutatásban tevékenykedő szakemberek, vegyészek is küzdenek.) A kísérletekre azért van szükség, mert nagyon sokszor lépnek fel olyan reakciók, melyek előre nem vagy csak nehezen jósolhatók meg.

A Cambridge-i Egyetem Cavendish laboratóriumának kutatói most készítettek egy olyan gépi tanulási (machine learning – ML) algoritmust, amely ezt a kísérleti szakaszt nagymértékben képes rövidíteni, ugyanis elég nagy pontossággal képes megjósolni, hogy az adott molekulához szükséges alkotóelemek hogyan reagálnak egymásra. Alpha Lee kutatásvezető ezt azzal magyarázta, hogy az ML a szabadalmaztatott eljárások millióit képes egyidejűleg elemezni, és az azokból "lepárolt" mintákat alkalmazni egy új esetre. Erre még a legfelkészültebb vegyészek sem képesek.

Ugyanakkor az ML-algoritmus még mutatja a kémiai rekciókról szerzett tudásunk hiányosságait is, mivel csak 90 százalékos pontosságra képes.

Olyan, mint egy fordítási probléma

A kutatók érdekes megközelítést alkalmaztak. Magát a folyamatok, melynek során az alkotóelemekből kémiai reakciók útján létrejön egy molekula, fordítási problémaként értelmezték. A kiindulási alkotóelemeket egy nyelvnek, míg a létrejövő molekulát egy másik nyelvnek tekintették. Az algoritmus a különböző leírt reakciókból próbált egy olyan "nyelvi" struktúrát megtanulni, amit aztán átfordított a molekula nyelvére.

A Molecular Transformernek nevezett algoritmus eddig jól működött, hiszen a 90 százalékos pontosságú előrejelzés sokkal jobb, mint amire egy magasan képzett vegyész képes (megközelítőleg 80 százalékos pontosságra). Az algoritmus ráadásul a bemeneti adatok hibáira is képes rávilágítani.

További érdekesség, hogy a modell kétféle megközelítést alkalmaz: nem csak a bonyolult reakciósorozatra ad előrejelzést, hanem ad egy olyan bizonytalansági pontszámot is, amellyel a helytelen előrejelzések körét lehet szűkíteni 89 százalékos pontossággal. Ez komoly megtakarítást hozhat a kutatásokban, ugyanis minden lehetséges utat végig kell próbálni kísérletileg, ami költséges és időrabló. Ha azonban a biztosan kudarcos utakat ki lehet szűrni, akkor lényegesen kevesebb kísérletet kell elvégezni.

Új ismereteket adhat a kémiei reakciókról

Az algoritmus már az iparban is vizsgázott: az egyetemi kutatócsoport az amerikai Pfizer gyógyszercéggel együttműködve próbálta ki a valós gyógyszerkutatási projektekben. A klinikai kísérletek a ScienceDaily beszámolója szerint igazolták a laboratóriumi eredményeket. A modell ráadásul képes előrejelezni azoknak a kémiai reakcióknak a sorrendjét is, amely az adott molekula előállításához vezet. Mint a kutatásvezető mondta, úgy működik, mint egy kémiai GPS, amely megmutatja a vegyészeket, hogy a reakció működik vagy sem, és azt is, hogy az egyes reakcióknak milyen sorrendben kell követniük egymást, hogy a végeredmény a kívánt molekula legyen.

A kutatók egyébként már túlléptek az algoritmus fejlesztésén. Már egy olyan teljes platformon dolgoznak, amely a teljes tervezés–gyártás–tesztelés ciklusát lefedi. A platformot nem csak a gyógyszeripar, hanem az anyagtudomány is tudja használni. Emellett szeretnék kinyerni a modellből azt is, hogy az hogyan szintetizálja a beletáplált kémiai ismereteket. Ettől azt remélik, hogy új ismeretekre tehetnek szert a kémiai reakciókról.

Cloud & big data

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.