Eredetileg digitális kamerákra szánták, aztán úgy döntöttek, hogy inkább lenyomják a Symbiant és a Windows Mobile-t. Tavaly már több mint 1,3 milliárd androidos eszközt adtak el világszerte.

A 2003-ban alapított Android Inc. eredeti célja szerint kamerákhoz fejlesztett volna nyílt forrású rendszert, kihasználva mindazt a potenciált, amit a felhasználói preferenciákat vagy a lokációs adatokat is kezelő szoftverekben látott. Hamar kiderült azonban, hogy ez a piac nem kínál elég mozgásteret az okos mobil funkciók felfuttatására, így nem sokkal később az Android Inc. már a telefonok felé fordult, célba véve az akkor uralkodó Symbian és Windows Mobile rendszereket.

A kezdeti nehézségek ellenére nemsokára beütött a siker is: a Google 50 millió dollárért felvásárolta a vállalkozást, ameynek vezetői a továbbiakban az új tulajdonos mobil platformjának fejlesztését irányították. A Linux kernelre alapuló rendszer 2006-ban már egy billentyűzettel felszerelt koncepciómodellen is felbukkant, amikor az iPhone 2007. januári bemutatkozása felborított minden korábbi elképzelést, és jöhetett az androidos eszközök kényszerű újragondolása – először egy hibrid, később már a tisztán érintőképernyős koncepció mentén.

A Google még ugyanebben az évben összerántotta az Open Handset Alliance konzorciumot, amelynek keretei között a vállalat készülék- és chipgyártókkal, illetve mobil operátorokkal együtt kezdte el kialakítani a "valóban nyílt és átfogó mobil platformot". A legelső androidos okostelefon, a HTC Dream 2008. szeptember 23-án jelent meg. A rendszer és a rá épülő ökoszisztéma azóta nem csak az open source versenytársakat (Symbian Foundation, LiMo Foundation stb.) tette hidegre, de a világ legnépszerűbb mobil platformja lett belőle.

Ezt a háborút megnyerték, de máris jön a következő

Az Androidon és az iOS-en kívül ma már nem létezik említésre érdemes szereplő az okostelefon-piacon: a Gartner adatai szerint az előző évben már több mint 1,3 milliárd androidos eszközt adtak el világszerte, ami a teljes forgalom 85,9 százaléka volt. Ha ehhez hozzáadjuk az iOS 14 százalékos részesedését, akkor kiderül, hogy a szállítások volumenét tekintve az "egyéb" kategória mindössze 0,1 százalékkal szerepel a globális statisztikában. Az Android a Newzoo becslése szerint egyébként már 2017 végén is 2,3 milliárdos telepített bázissal rendelkezett.

A Google rendszere egyes piacokat egészen elképesztő mértékben tarolt le, a StatCounter például augsztusban 92 fölötti mobilpiaci részesedést mért az Androidnak Indiában, ami még magasabb az új eladásokat tekintve. Ennél is sokkal látványosabb dolog, hogy az Android már nem csak a mobil operációs rendszerek között vezet: tavaly novemberben az asztali gépeket és a tableteket is magában foglaló összesítésben is az élre állt, idén nyár végén pedig több mint 5,5 százalékponttal előzte a második helyezett Windowst (szintén a StatCounter mérései szerint).

Az Android 2014 óta már okos órákra és testen hordott eszközökre (wearables) fejlesztett kiadásban is jelen van, nem beszélve az okos televíziókról, streaming boxokról vagy akár a netre kapcsolódó háztartási eszközökről, sőt legújabban az Android Auto rendszeren keresztül a járművekről. Az elképesztő karriernek csak formailag vethet véget a Google új operációs rendszere, a Fuchsia, amit egyszerre lehet majd az Android és a Chrome OS utódja, ám erre a társaság tervei szerint legalábbis éveket kell még várnunk.

Az Android első évtizede számtalan, korábban elképzelhetetlennek tűnő változást hozott: ezek között, a fentieken túl, az tűnik a legfontosabbnak, hogy a Google rendszerének ma már nem egy rivális okostelefon-gyártót kell legyőznie. A mesterséges intelligencia konzumerizációjával és a mindenre kiterjedő smart koncepció megvalósulásával sokak szerint az Amazonból lett a Google legnagyobb ellenfele. Az Android sikere ma már nagyban a Google Assistant és más MI-implementációk sikeréhez van kötve, legyen szó a digitális asszisztensről, a kiterjesztett valóságról vagy más, közvetett módon kapcsolódó alkalmazásokról, mint amilyen a Chat vagy az Android One.

Mobilitás

Az Adobe beengedné magához az OpenAI technológiáját

Jönnek a videós Firefly modellre épülő eszközök a Premiere Próba, miközben a gyártó már vizsgálja a külső MI-fejlesztőkkel való partnerség lehetőségeit is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.