Az EU mindössze 60 percet ad a Facebooknak és a Google-nek, hogy eltávolítsák az adatbázisukba felkerülő illegális tartalmakat.

Nagyon szűk határidőt szabott az Európai Bizottság az illegális tartalmak bejelentés utáni eltávolítására az internetes cégekkel szemben. Ha a Google, a Facebook és a hasonló szolgáltatást nyújtó cégek egy órán belül nem lépnek, akkor a mostani kérés, illetve ajánlás helyett törvényi kötelezettséget kaphatnak a nyakukba.

Gyorsan fejlődő eszközök

Tegnap hozott javaslatával az Európai Bizottság tovább szigorítja az illegális tartalmak internetről való eltávolításának rendjét. A terrorizmussal kapcsolatba hozható, a gyűlöletkeltő, a gyermekek ellen irányuló szexuális visszaéléseket ábrázoló tartalmak mellett - melyek esetében érthető a sietős tempó - a bevezetőben említett szigort érvényesítené a hamisított termékekkel és a szerzői jogokat sértő anyagokkal szemben az európai testület.

"Figyelembe véve, hogy a terrorizmussal kapcsolatos tartalmak online megjelenésük első pár órájában a legártalmasabbak, általános szabályként minden érintett vállalatnak egy órán belül el kellene távolítania ezeket az anyagokat szolgáltatásaiból" – olvasható az EB új javaslatáról szóló közleményében.

Az elmúlt években a közösségi oldalak különösen népszerűvé váltak a terroristacsoportok szemében, mivel általuk könnyen, gyorsan és a lebukás viszonylag kis veszélye mellett terjeszthették eszméiket és toborozhattak további fanatikusokat soraikba. Az ellenük való fellépés eddig is egységes volt; a Facebook például szinte azonnal törli az ebben a tekintetben sértő tartalmakat és a hozzájuk tartozó fiókokat is felfedezésük után.

Túl rövid a határidő?

Az Európai Unió és más politikai intézmények folyamatos össztűz alatt tartják az internetes cégeket a terror elleni harc kapcsán. Ennek köszönhetően jelentősen fejlődött a nem kívánt tartalmakkal szemben bevethető arzenáljuk. Az erőforrásokkal alaposan megtolt kutatások és a terrorizmust népszerűsítő képekből, videókból létrehozott megosztott adatbázisok, valamint a mesterséges intelligencia bevetése jelentős részben automatizálttá tette a sértő tartalmak eltávolításának folyamatát (bővebben itt és itt olvashat a témáról).

Magabiztossá válva a fenti eszköztár rendelkezésre állásától, az internetes vállalatok zöme tavaly aláírt egy EU-által támogatott magatartási kódexet. Ebben az érintettek vállalták, hogy nyilvánosságra kerülésük után maximum 24 órán belül eltávolítják a sértő tartalmakat. Ezt az időt rövidítené le drámaian az EB friss ajánlása, melyet azonban még az olyan nagy, szinte végtelen erőforrásokkal bíró vállalatok is, mint a Facebook, túl rövidnek tartanak. Ezt a cégeket képviselő Computer & Communications Industry Association állapította meg. "Egy ennyire szűkre szabott határidő nem veszi figyelembe a tartalomeltávolítással kapcsolatos korlátozásokat. Ehelyett arra ösztönzi a szolgáltatókat, hogy egyszerűen minden bejelentett tartalmat vegyenek le" – áll a szervezet közleményében.

Az Európai Bizottság javaslata szerint a tagállamoknak három havonta kellene beszámolót megfogalmazniuk az ezen a téren elért haladásról és az internetes cégekkel való együttműködés szintjéről. Ez a puha nyomásgyakorlás az EB részéről elősegítheti a terrorizmussal összefüggésbe hozható online tevékenységek visszaszorulását.

Emellett a Bizottság kilátásba helyezte, hogy a hozzá beérkező jelentések alapján további lépések megtételéről dönthet. Ennek keretében akár törvényi szabályozás bevezetésére is sor kerülhet, ha úgy találja, hogy az ösztökélés ellenére nem elég gyorsak és/vagy kooperatívak az érintettek.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.