Egyszerűbbé teszi a folyamatot, amivel csökkentheti a dolgozók titkosítással szembeni ellenállását.

Naponta több mint 12 milliárd tranzakciót képes lebonyolítani az IBM most bemutatott mainframe-je, az IBM Z, de nem csak a teljesítménye figyelemre méltó. Az új rendszer olyan titkosítási motort kapott, amely egyszerre képes titkosítani bármilyen alkalmazásból, felhőszolgáltatásból vagy adatbázisból származó adatot – beleértve a blockchain rendszereket is.

Miközben azzal többé-kevésbé mindenki tisztában van, hogy a titkosítás minden problémája ellenére szükséges, kevesen használják. Ezzel az IBM közleménye is példálózik: 2013 óta több mint 9 milliárd adatnak (hogy a mennyiséget kilo-, mega- vagy gigabájtokban, esetleg darabban értik, az nem derül ki), és ennek az adattömegnek csupán 4 százaléka volt titkosítva.

És hogy mi ennek az oka? Néhány éve Krasznay Csaba IT-biztonsági szakértő arról írt a PRISM-botrányról a Bitporton megjelent cikkében, hogy titkosítás használatával sokat veszíthetünk a felhasználás kényelmességéből, miközben nem is jelent teljes körű megoldást.

Kényelem vs. biztonság?

Az IBM a Z mainframe-mel próbálja feloldani a titkosításánál használat kényelmetlensége és a biztonság közötti ellentmondást. A rendszer valós idejű, AES-256-os titkosítást használ. Ez a ma elérhető számítási teljesítmény mellett szinte feltörhetetlennek számít. Maga a kódolás-dekódolás folyamatosan fut a háttérben, és csak arra a rövid időre dekódolja az adatot, amíg az ténylegesen a processzorban van, és utána azonnal titkosítja is.

Így lényegében lényegtelen kérdéssé válik, hol van az adat, helyben, publikus felhőben vagy saját (akár távoli) adatközpontban. Emellett minden alkalmazásra ki lehet terjeszteni a titkosítást anélkül, hogy az lassítaná az adatfeldolgozás folyamatosságát.

Az új mainframe emellett gondoskodik a titkosítási kulcsok biztonságáról is, megelőzendő azokat a támadásokat, melyek ezeknek a kulcsoknak a megszerzésére irányulnak. A kulcsokat egy ún. "tamper respond" hardver őrzi, amely meg is semmisíti azokat, ha a támadó bármilyen módon hozzájuk akar férni. Ugyanez történik, ha a hardvert akarja valaki kinyitni vagy megrongálni.

Az új Z-t is a GDPR-rel tolják

A gyártó szerint az új mainframe titkosítási szolgáltatása – amely az x86-os rendszereknél sokkal gyorsabb titkosítást ígér – a pénzügyi szektortól a kiskereskedelmen át az egészségügyi és kormányzati szektorig szinte mindenhol előnyt jelenthet. Különösen jó megoldás a nagyobb – esetleg felhőt is intenzíven használó – nagyvállalatoknál és e-kereskedelmi cégeknél.

Ráadásként a közlemény végén az IBM a GDPR-kártyát is beveti mondván: "Az IBM új mainframe-je minden olyan cég számára komoly segítség lehet az új feltételeknek való megfelelésben, amely érzékeny adatokat kezelése miatt a szabályozás hatálya alá esik."

Cloud & big data

Microsoft: közelednek a választások, az oroszok is beindultak Amerikában

A szoftvercég szerint a külföldi befolyásolási kísérletek egyelőre lassabban bontakoznak ki, mint az előző két elnökválasztás idején, de az Ukrajnának nyújtott támogatás aláásása már javában zajlik.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.