Annak örülnek a legjobban, hogy a felhőszolgáltatások már teljes erejükben virítanak.
Hirdetés
 

A felhős bevételek adják a cég összes bevételeinek 13 százalékát, de még mindig az új licencek értékesítése, illetve a frissítés és terméktámogatás a legnagyobb bevételi forrása az Oracle-nek. Ahogy Safra Catz vezérigazgató fogalmazott az elemzői híváson, a cég által végrehajtott fordulat már egyértelműen mutatja az erejét.

A harmadik negyedév teljes bevétele 9,2 milliárd dollár volt, ami éves alapon 2 százalék növekedést jelent (az árfolyamhatás kiszűrésével egyébként 3 százalék a plusz). A nettó profit 5 százalékkal nőtt, így meghaladta a 2,2 milliárd dollárt.

A részletekben nem sok meglepetés volt. Ahogy mindenki várta – és az Oracle is tervezte –, az új szoftverlicencek értékesítése csökkent. Igaz, a mértéke elég húzós:éves összevetésben 16 százalékkal hozott, 1,4 milliárdot a tavalyi 1,7 milliárddal szemben. Ezt némileg ellensúlyozott a licencfrissítések és a támogatás bevételeinek növekedése. A tavaly harmadik negyedévben ezt utóbbi közel 4,7 milliárd dollárt hozott, míg idén 100 millió dollárral többet, ami 2 százalékos növekedést jelent.

Jelentős, 9 százalékos a csökkenés hardverfronton. Az értékesítés mínusz 14 százalékkal, a támogatás mínusz 4 százalékkal zárta a negyedévet éves összevetésben, azaz a teljes hardverüzlet összességében a tavalyi 1,1 milliárdot meghaladó bevételhez képest idén csak 1 milliárd dollárt hozott.

Ami az egyes üzletágak részesedését illeti, a hardver helyet cserélt a felhővel: egy éve még a hardver adta az összbevétel 13 százalékát, míg a felhő még csak 8-at. Idén viszont a felhő 13 százaléka áll szemben a hardveres üzlet 11 százalékos részarányával.

 
Oracle 2017 Q3 - szoftver vs felhő
Create column charts


Ennél azonban sokkal fontosabb egy másik fordulat, melyet Safra Catz a következő pénzügyi évre jósol: a vállalat akkorra várja, hogy a felhős bevételek összességében többet fognak hozni, mint az új licencek értékesítése. És ez az, ami most igazán számít.

Már érezhető a NetSuite-hatás

A felhős üzlet ismét nagyot nőtt: az együtt számolt SaaS és PaaS 73 százalékkal, az IaaS pedig 17 százalékkal bővült. Előbbi 580 millióról 1 milliárd fölé, utóbbi 152 millióról 178 millió dollárra nőtt. A teljes felhős üzlet így összességében 62 százalék növekedést tudott felmutatni. A vállalat több mint 1100 új SaaS-ügyféllel gyarapodott, és közülük 210-en PaaS-t is vásároltak mellé.

Larry Ellison azonban most sem aprózta el a nagy célokat: azt ígérte, hogy hamarosan az infrastruktúraszolgáltatás lesz az Oracle legnagyobb felhős üzlete. Magyarázata szerint az Oracle most már olyan helyzetben van, hogy segíthet ügyfeleinek adatbázisaikat Oracle-felhőbe vinni. És ezzel ismét megerősítette azt, hogy ezen a téren a legnagyobbakkal, elsősorban az Amazonnal kívánnak versenybe szállni.

 
Oracle 2016-17 Q3 - Cloud-bevételek
Create column charts


A felhős bevételeknél a növekményt csak részben hozta az organikus bővülés, a másik fontos tényező, hogy ez volt az első olyan negyedév, amelybe már beleszámolták a tavaly nyáron felvásárolt NetSuite-et. A 9,3 milliárdos felvásárlást sok elemző problémásnak érezte, de az Oracle-részvényesek ennek ellenére láthatólag nem pártoltak el a vállalattól.

A NetSuite-nek a hozadéka azért sem elhanyagolható, mert a felvásárolt cég épp abban a kkv-s körben erős, ahol az Oracle szinte nincs is jelen. Sőt a Garner a felvásárláskor még azt is a véleményt is megkockáztatta, hogy a NetSuite porfóliójával az Oracle az ERP-piacon a korábbinál sokkal kiegyensúlyozottabb versenyt vívhat az SAP-val.

Mark Hurd ezzel kapcsolatban konkrét adattal is szolgált: a felhős ERP-bevételek 280 százalékkal bővültek, és ennek a legfőbb forrása a NetSuite volt. De az ERP egyébként is szépen bővül, a NetSUite-ügyfeleket leszámítva is több mint 560 új ügyfelet szerzett a vállalat. Az új ügyfelek fele ráadásul még soha nem vett ERP-t az Oracle-től.

Az IaaS szegmens bruttó árrése egyelőre 30 százalék, ami nem igazán jó, sőt Catz további csökkenést vár a következő néhány negyedévben a magas beruházásigény miatt. Utána azonban gyorsan javul majd ez a mutató.

Cloud & big data

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.