Bezzeg az Apple cuccai biztonságosak! A Linux pedig egyenesen feltörhetetlen! Na de hogy is van ez? Mit áldoz be a Microsoft, és mit az Apple?

Ha a biztonság kerül szóba, akkor első helyen mindenki a Microsoftot és a Windowst szidja. És persze jön a többi közhely: bezzeg az Apple és a Mac OS X! Na meg a Linux! Kétségtelen, hogy mindkét rendszert jóval kevesebb támadás éri, mint a windowsos rendszereket. De mi lehet ennek az oka? A Microsoftnál rosszabb, felkészületlenebb programozók dolgoznak, aki nem figyelnek a biztonságos szoftverfejlesztésre? Aligha ez a magyarázat.

De az az érvelés is csak részlegesen állja meg teljesen a helyét, hogy a Windows a legelterjedtebb operációs rendszer, ezért értelemszerűen – a költség-hasznon elemzés alapján – azt érdemes támadni, mert az hozza a legnagyobb pénzt.

A leállított támogatások

Sokan elégedetlenkedtek, meg súlyos biztonsági problémákat emlegettek, amikor a Microsoft tavaly áprilisban leállította a Windows XP támogatását, miközben a StatCounter adatai szerint tavaly márciusban a netre kapcsolódó gépek több mint 18,5 százalékán XP futott. Mivel azonban az operációs rendszer egyes verzióinak bizonyos elemei öröklődnek a következő verziókba, a már nem támogatott operációs rendszer igencsak ki van téve a reverse engineeringre, azaz a visszafejtésre alapozó támadásoknak.

Ugyanez a probléma idén is hamarosan előkerül, hiszen a Microsoft a nyáron leállítja másik népszerű operációs rendszerének, a Windows Server 2003-nak a támogatását. A kockázatok is sokkal nagyobbak, hiszen szerver operációs rendszerről van szó, ami az összes hozzá kapcsolódó gépet veszélyezteti.

A visszafelé kompatibilitás csapdája

A szakértők ugyanakkor máshol látják a hiba gyökerét. Ami nem is hiba, sokkal inkább a Microsoft filozófiájából eredő adottság. A Wall Street Journalnak nyilatkozó legtöbb szakértő ugyanis a Windows API gyűjteményére vezeti vissza azt – legalábbis technikai oldalról –, hogy sok támadás irányul a windows rendszerekre.

Az API (Application Programming Interface) nélkül ugyanis nem futnának az alkalmazások a windowsos gépeken. Ez biztosítja, hogy külső fejlesztők készíthessenek programot Windowsra úgy, hogy ahhoz ismerniük kelljen a Windows belső működését. A Windows API első változata, amely a 80-as évek közepén jelent meg, alig 450 parancsot támogatott. Ma már ezek száma több ezerre nőtt.

A probléma azonban nem ez. Hanem az – mint arra több biztonsági kutató is felhívta a témával foglalkozó Wall Street Journal figyelmét –, hogy a Win API régebbi verzióival készített programok sok esetben továbbra is futnak az újabb és újabb rendszereken.

Az egyik szakértő például találkozott olyan programmal Windows 7 alatt, melyet eredetileg 1995-ben Windows NT 3.5-re vásároltak. Ez azonban azt jelenti, hogy egy a mai kor biztonsági szemléletét és technikai hátterét a legkisebb mértékben sem tükröző kód van a rendszerben. Az ugyanis, amit 15-20 éve gondoltak a biztonságról a fejlesztők, már egyáltalán nem érvényesek – hívta fel a figyelmet egy szakértő, aki korábban a Microsoftnál dolgozott.

A kompatibilitás visszafelé történő biztosításának ára van tehát.

Vannak más stratégiák is

Az Apple más stratégiát követ. Közel sem kívánja olyan hosszú ideig támogatni az alkalmazások használatát, mint a Microsoft. Értelemszerűen az Apple operációs rendszerihez is vannak API-k, melyek a külső fejlesztések együttműködését segíti. Egy operációs rendszernél bekövetkező verzióváltás az Apple-nél sok esetben azzal jár, hogy a régin még futó alkalmazás az új operációs rendszeren egyszerűen nem működik.

A külső fejlesztések kezelésében is van eltérés a két cég politikája között. Míg a Windowsra lényegében bárki fejleszthet alkalmazást, addig az Apple szigorú ellenőrzésnek veti alá a külső fejlesztéseket.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.