A vállalat bevásárolja magát a holland ASML-be, és hatalmas tőkeinjekcióval gyorsítaná fel a félvezetőgyártásban használt fotolitográfiai rendszerek fejlesztését és szállítását.
Az EUV (extrém ultraibolya) litográfia olyan új gyártástechnológia, amelynek tökéletesítésén a mai napig dolgoznak, és a Moore-törvény fenntarthatóságának záloga lehet, átlépve az eddigi levilágítási technikák korlátait. Az EUV-levilágítók 13,5 nanométeres hullámhosszúságú fénnyel dolgoznak, amellyel az alkatrészek csíkszélessége különféle praktikák nélkül is 10 nanométerig lesz csökkenthető. Az ASML és a Nikon első EUV-gépeit már tavaly tesztüzembe állították, ám a tömegtermelésben egy darabig még nem terjednek el, mert a jelenlegi modellek nem gazdaságosak.

Gyorsítják a generációváltást  Maguk a berendezések igen sokba kerülnek, ehhez viszonyítva azonban meglehetősen alacsony kapacitással működnek. Így az EUV-levilágítókat legkorábban is évek múlva állíthatják munkába a chipgyártók, akik közül az Intelnek különösen fontos a szűk határidő: a vállalat hétfői bejelentése szerint összesen 3,3 milliárd eurót fektet a holland ASML Holdingba. Ebből a 15 százalékos tulajdonrész megszerzése mellett további 829 milliót az EUV-levilágítók fejlesztésére fordítanak a következő öt évben, a kutatások további célja pedig az, hogy 450 milliméteresre növeljék a waferek méretét.




300 milliméteres wafer az Intel üzemében


A nagyobb felületű, fajlagosan olcsóbb szilíciumszeletek alkalmazása a csíkszélesség csökkentésével együtt 30-40 százalékkal szoríthatja le a költségeket, így a kezdeti tekintélyes beruházások hamar megtérülnek. Az Intel már két éven belül implementálni akarja a technológiákat a kereskedelmi termelésben, de az ASML azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az EUV-levilágítók a 20 nanométer alatti chipekkel együtt már 2013 elején megjelenik a kereskedelmi termelésben.

Nem mindenki örül  A megállapodás keretei között az ASML nem biztosít kizárólagosságot vagy preferenciális hozzáférést az Intel számára, igaz, az árak csökkenése önmagában is új piacokat nyithat majd. Elemzők szerint az Intelnek mindenképpen a zsebébe kell nyúlnia, ha meg akarja őrizni jó két éves technológiai előnyét az olyan riválisokkal szemben, mint amilyen például a Samsung Electronics, a nyolcvanas években alapított ASML másik megrendelője és lehetséges befektetője.

Mégsem ad ki ARM-alapú mikroszervert a HP
Javulnak a félvezetőpiac idei kilátásai

A mostani bejelentés az ASML legnagyobb konkurensének, a Nikonnak fájhat igazán. A japán vállalat litográfiai berendezéseinek majdnem felét eddig az Intel vásárolta meg, nem csoda, hogy a piac aggódni kezdett a profit miatt: a Nikon részvényeinek árfolyama a bejelentést követő fél nap alatt 6,3 százalékot zuhant a tokiói tőzsdén. A másik fontos versenytárs, a Canon papírjai viszont még erősödtek is a hétfői kereskedésben, bár a cég teljes üzletének jóval kisebb részéről van szó, mint a Nikon esetében.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.