A Facebook vezérigazgatója bejelentette, hogy elkészült az otthonokat digitális élettel felruházni képes mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközével. A Google Home, az Amazon Echo és az Apple Home termékeknek – hamarosan - közvetlen konkurenciát jelentő megoldás a Vasember (Iron Man) filmben bemutatott hasonló MI-jének nevét – Jarvis – kapta.
Ígéretek és korlátok
Mire képes Jarvis? Nos, az egyelőre csak Zuckerberg otthonában üzemelő példánnyal fel- és lekapcsolhatók a Facebook CEO-jának házában a fények, lejátszhatók kedvenc dalai. Fel tudja ismerni, ki áll a bejárati ajtó előtt, és akár be is engedheti, ha az illető jogosult rá.
Sőt, Zuckerberg még azzal is megpróbálkozott, hogy reggeli öltözködését segítse egy pólókat kilövő eszköz vezérlésével. Noha a felsőruházat kiválasztásával nem lenne különösebb gondja - hiszen a közösségi hálózat ura szinte mindig ugyanolyan szürke felsőt visel -, az eszköz ehhez hardveres módosításokat igényelne, amiről Zuckerberg (egyelőre) letett.
Komolyra fordítva a szót; a Facebook CEO-ja elárulta, hogy a projekt fő célja a mesterséges intelligencia jelentette ígéretek és korlátok megtapasztalása volt. Elmondása szerint az MI jelenlegi állapotában egyaránt van hozzánk közelebb és tőlünk távolabb, mint ahogyan azt elképzeljük.
Szerinte a mesterséges intelligencia most már sokkal több mindenre képes, mint ahogy azt gondoljuk róla; autókat vezet, betegségeket gyógyít, bolygókat fedez fel, médiatartalmakat elemez. Zuckerberg úgy véli, hogy ezek külön-külön is nagy hatást gyakorolnak a világra, ugyanakkor az még mindig előttünk áll, hogy kitaláljuk, mi is a valódi intelligencia.
Alkalmazott gépi tanulás
A közösségi hálózat feje egyáltalán nincsen egyedül a mesterséges intelligencia iránti rajongásával. Számos dolog azok közül, amire a Jarvis képes, megtalálható a fent említett riválisokban is. Ugyanakkor a Facebook nagyon komoly energiákat mozgósít az MI kutatásába, két különálló csoportot dolgoztatva a témán. A Facebook AI Research (FAIR) nagyjából 75 embert alkalmaz és az akadémiai közösséggel való kapocsként szolgál, míg az Applied Machine Learning azzal foglalkozik, hogy miként lehet az MI terén elért sikereket a vállalat termékeibe ültetni.
Zuckerberg korábbi közlése szerint egyébként a vállalat mérnökeinek nagyjából negyede dolgozik a mesterséges intelligencia kutatásán, fejlesztésén vagy ehhez kapcsolódó projekteken.
És, hogy félig válaszoljunk is a bevezetőben feltett kérdésre: szerencsére egyelőre még nem kell arról döntenünk, hogy a jelenleginél is intenzívebben életünk részévé váljon a Facebook. Jarvis ugyanis egyelőre még csak a közösségi hálózat vezetőjének saját projektje, kereskedelmi forgalomban kapható termék – jelenleg – nem létezik belőle.
Annak tehát, aki szeretné felokosítani saját házát, a korábban említett három nagyvállalat termékei közül kell választania. Egyelőre – e sorok írója szinte bármekkora összeget hajlandó lenne feltenni arra, hogy jövőre, vagy legkésőbb 2018-ra a piacot el fogják árasztani a hasonló tudást ígérő (és aztán ennek az ígéretnek zömét be nem váltó) olcsó kínai utánzatok.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak