Jut pénz a kutatóknak, a biztonsági és energiahatékonysági témáknak, de viszonylag szerény a kerete az európai gazdaság digitalizációjának.

Takarékosan gazdálkodott az Európai Unió a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram pénzével, a lejártáig hátralévő három évben még több mint a 40 százalékát 30 milliárd eurót lehet a céljaira elkölteni.  Azt, hogy mire, a napokban hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság.

Európai Innovációs Tanács alakul a magas kockázatú kutatások támogatására

Az EU 77 milliárd eurós „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramja a finanszírozási forrásaival már több nagyszabású tudományos áttöréshez (például a Naprendszerünkön kívüli bolygók és a gravitációs hullámok felfedezéséhez) járult hozzá – szögezi le a bizottság közleménye.

Ebből azt is megtudhatjuk, hogy a következő három évben kevesebb, de kritikusabb fontosságúnak ítélt témára – az éghajlatváltozásra, a digitális gazdaságra, a biztonságra, a tiszta energiákra és a migrációra kívánják az összességében még igen tetemes összeget fordítani.  

Carlos Moedas, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos a  bejelentés kapcsán egyebek mellett kiemelte, a bizottság arra törekszik, hogy az európai innovátorok számára megfelelő környezetet teremtsen a globális terjeszkedéshez. Ennek részeként kezdeményezi az Európai Innovációs Tanács létrehozatalát, amivel a magas kockázattal járó, de magas megtérülést is ígérő innovációt támogatja. Erre a célra 2,7 milliárd eurót különít el.  

A közlemény szerint a 2018–2020-as munkaprogram ugyan kevesebb témakört ölel fel,  de ezekhez jelentősebb költségvetést rendel.  A már említett prioritások nagyjából az egyharmadát viszik el a teljes keretnek. Közülük, az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátásra és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra jut egyedileg a legnagyobb 3,3 milliárd eurós összeg.  A második legfontosabb tételt a tiszta energiákat előmozdító projektek jelentik, amelyre 2,2 milliárd eurót különítenek el. Ide tartoznak a megújuló energiaforrások, az energiahatékony épületek, az elektromos közlekedés és energiatárolás, ideértve az elektromos akkumulátorok következő generációjának európai kifejlesztéséhez és gyártásához nyújtandó 200 millió euró összegű támogatást.

A digitalizáció témája 1,7 milliárd eurót kap

A következő évek nagy kihívása az európai gazdaság digitalizálása harmadik a sorban, a témára a globális jelentőségét is figyelembe véve a teljes összeghez képest meglehetősen szerény összeg, 1,7 milliárd euró jut. A körforgásos gazdaság és a biztonság 1-1 milliárd eurót kap, a migrációra pedig 200 millió eurót szánnak.

A „Horizont 2020” program finanszírozni kívánja a kíváncsiság ösztönözte – előzmények nélküli vagy felderítő kutatásnak is nevezett – tudományos munkát. Az Európai Kutatási Tanács augusztusban jóváhagyott 2018-as munkaprogramja lehetőséget biztosít arra, hogy az élvonalbeli kutatók közel 1,86 milliárd euró támogatáshoz jussanak. További 2,9 milliárd euróval bővül a kutatásokat ösztöndíjakkal finanszírozó Marie Skłodowska-Curie-program.

A jövő évtől érvényes munkaprogram szorosabb nemzetközi együttműködést is előirányoz a kutatás és az innováció területén, erre több mint egymilliárd eurót szánnak. Jó példa a nemzetközi együttműködésre Kanadával a személyre szabott orvoslásra, az USA-val, Dél-Koreával, Szingapúrral és Ausztráliával a közúti közlekedés automatizálására, Indiával a vízvédelemre, vagy az afrikai országokkal az élelmiszerbiztonságra és a megújuló energiákra összpontosító közös kezdeményezések.

Felpörgetett tudásmegosztás

Újdonság a kísérleti jelleggel bevezetendő egyösszegű támogatás, az új rendszerben az előzetes ellenőrzések során a hangsúly nem a pénzügyi ellenőrzésre, hanem a projektek tudományos és technikai minőségére helyeződik.

A nyílt technológiákról példát véve a program változást hoz abban is, hogy a kutatási eredmények tudományos publikációkban való megjelentetése helyett a kutatási folyamat közben zajló tudásmegosztást ösztönzi. A nyílt tudomány támogatására 2 milliárd euró fordítható, és 600 millió euró finanszírozás jut az európai nyílt tudományosadat-felhő, az európai adat-infrastruktúra és a nagyteljesítményű számítástechnika előmozdítására.

A közlemény összegzi a hét éves program eddigi eredményeit is.  Ennek alapján 2014 és 2017.októbere között mintegy 26,65 milliárd euró támogatást kapott a több mint 15 ezer eredménnyel pályázó, ebből közel 3,79 milliárd euró került kis- és középvállalkozásokhoz. Több vállalkozás, főként kkv-k  17 millió euró feletti értékben jutottak kockázatfinanszírozáshoz az „InnovFin – uniós finanszírozás innovátoroknak” elnevezésű alproram keretében.

A program magyarországi eredményeit még a nyár folyamán egyik fórumán összegezte a hazai lebonyolításért felelős Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Az erről tudósító Portfolió cikkéből kiderül, hogy a Horizont 2020-ból eddig több mint 140 millió eurót (42 milliárd forintot) nyertek el a magyar pályázók, ez az uniós tagállamok között a 19. helyet jelenti.

A régiós országok közül azonban az első helyen állunk, ha a programon belül az Európai Kutatási Tanács által kiírt pályázatokon a nyertes projektek számát nézzük (16 darab), és a csehek után második helyen állunk, ha az ezeken elnyert támogatási volument figyeljük (23 millió euró). A fórumon elhangzott, hogy az eredményes pályázáshoz fontos a jó szakmai kapcsolatrendszer, a pályázati és menedzsment tapasztalatok, az alaposan kidolgozott projektötlet és nem utolsó sorban az angol nyelv megfelelő szintű ismerete.
 

Piaci hírek

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.