A technológia nem vált érdektelenné, de a körülötte lévő felhajtás lecsengett. Ez azonban jót tesz a valós alkalmazások terjedésének – állítja egy szakértő.

A blockchain körüli felhajtás, amelynek az utóbbi 12-18 hónapban tanúi lehettünk, 2017-ben alábbhagy. Ennek első jelei már a múlt év második felében megmutatkoztak – véli Victor Lysenko (vagy magyaros átírásban Viktor Liszenko), az Acronis Blockchain megoldásokért felelős alelnöke. Szerinte a szakma kezdi felismerni, hogy a blockchain alkalmazások sokkal összetettebbek a végletekig leegyszerűsített képnél, amelyet a szélesebb nyilvánosság az utóbbi években kialakított róluk.

Túlzóak voltak a várakozások

A bitcoin nyomán elterjedt technológiáért – ez egyébként a legtöbb újdonságra, népszerű ötletre igaz – sokan nem kis részben azért lelkesedtek, mert nem voltak tisztában a bonyolultságával. Sok blockchainre épülő fejlesztésről már bebizonyosodott, hogy nem állják ki a valós teszteket, azonban számtalan olyan ötlet van, amelyet érdemes továbbfejleszteni. Azaz idén egyre inkább előtérbe kerülnek a tényleges projektek, a valós életben adódó használati lehetőségek, és Liszenko szerint idén már ezek határozzák meg a szakmai közbeszédet is.

A szakember erre példaként az egyik fontos terület, a bankszektor hozzáállását hozza fel. Amikor bankok kezdtek kísérletezni a blockchain alkalmazásával, a többség azt várta, hogy a fizetési tranzakciók feldolgozását fogják vele megújítani. Ezzel szemben ma már sokkal valószínűbb, hogy az adatmentés és -visszaállítás, az iratkezelés, a naplózás és a pénzügyi eszközökkel – például kötvényekkel, értékpapírokkal – történő kereskedés területén lesz szerepe.

Túljutott a stratupos játékokon

Már megvan a fejlesztők és korai felhasználók kritikus tömege. Ezek zömét azok a cégek hozzák, melyek átvészelték a blockchain-láz első hullámát. Liszenko egyébként úgy véli, a startupok kísérletei inkább pilotok voltak, most viszont már a különböző iparágak kulcsszereplői is beszállnak olyan megoldásokkal, melyek az üzlet lényegét érintik.

Viktor Liszenko

Ez utóbbiek kezdetben egyszerű, ám gyakorlatias megoldások lesznek. Az adatmentés- és -visszaállításhoz például blockchain-alapú adatujjlenyomat-vételt fognak kínálni az adathitelesség igazolásához. De várható, hogy hamarosan megjelennek blockchainalapú iratnyilvántartó rendszerek és elektronikusaláírás-alkalmazások is – ez utóbbira már a DARPA is indított egy komolyabb projektet. Ezek a korai felhasználók mutatják majd meg azt az irányt, amely felé a piac haladni fog a közeljövőben.

Az elmúlt években több, komoly kezdeményezés történt a technológia bonyolultabb felhasználására. A Bank of America a Microsofttal karöltve fejleszt piacosítható blockchain keretrendszert , sőt komoly tőkét sikerült összegyűjteni egy meglehetősen futurisztikus kezdeményezésre, a DAO-ra (Decentralized Autonomous Organization). De beszállt a technológia lehetőségeinek a kutatásába több jelentős szervezet az IBM-től a NASDAQ-ig.

Liszenko szerint viszont ezekre az összetettebb alkalmazásokra valószínűleg várni kell. Akkor van esélyük az elterjedésre, ha a piaci szereplők már magabiztosan kezelik az egyszerűbb használati eseteket. A bonyolult alkalmazások bevezetését a szabályozási környezet hiányosságai is hátráltatják. A bankok pedig addig nem nagyon tudnak lépni, amíg nem alakul ki a szabályozásban valamiféle nemzetközi konszenzus.

Cloud & big data

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.