Hazai pályán a Huawei-jel épít 5G-s hálózatot a Telenor. 2020-ra piacképessé akarják tenni.

Barcelonában az MWC-n írt alá együttműködési megállapodást a Telenor és a Huawei arról, hogy Norvégiában 2020-ra kiépítik az első norvég 5G-s hálózatot, és megkezdik annak kereskedelmi értékesítését. Az együttműködésnek voltak előzményei: a Telenor és a Huawei már évek óta közösen dolgozik az 5G-technológia sztenderdizálási folyamatában – mondta a megállapodás kapcsán Magnus Zetterberg, a Telenor Norvégia műszaki vezérigazgató-helyettese.

Új alkalmazási területeket is keresnek

Az 5G nemcsak új mobil platformot jelent majd, hanem az egyéb alkalmazási területeknek, például a macine-to-machine kommunikációnak vagy az IoT (Internet of Things) alakalmazásának is lendületet adhat. Többek között intelligens közlekedésirányítási rendszerek, a hálózatra csatlakoztatott autók (connected car) vagy különböző okosváros-megoldások építhetők fel az 5Gs infrastruktúrára.

Zetterberg szerint az egészségügyre, az automatizálásra vagy a robottechnológiára is komoly hatással lesz majd az új hálózat, amely Norvégiában az eddigi átlagos 53 Mbit/s-hoz közeli sebesség sokszorosát, akár 10 Gbit/s-ot is tud biztosítani elméletileg.

Idén indulnak a komolyabb tesztek

A Telenor még az idén elkezdi meg az 5G tesztelését, de ahhoz, hogy a hálózat piacképes legyen, mintegy négy év kell még. A váltásra való felkészülést egyébként a Telenor már korábban elkezdte. A Huawei-jel kötött szerződésről kiadott közlemény szerint ennek sorába illeszkedett az a Telenor Magyarország által tavaly év végén elvégzett tesztsorozat is. Ennek során egy olyan technbológiát teszteltek – laboratóriumi körülmények között –, amely a 4. és 5. generációs mobilinternet-hálózatok közti átkötést jelentheti. A technológiával 1,215 Gbit/s átviteli sebességet értek el 10 ms alatti válaszidővel.

Mobilitás

Minden tizedik embernek mennie kell a Teslától

Hamarosan több mint tizennégyezer embernek kell új állás után néznie világszerte.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.