Embert is szállítani képes drónbiciklivel, robotzsarukkal, sebészrobotokkal, egyedi tervezésű okos ruhákkal találkozhat pénteken, a Kutatók Éjszakájának idei programjában.

Idén már éppen tíz éve annak, hogy első ízben megrendezték az Európai Unió által kezdeményezett programsorozatot, amely a kutatói pályát kívánja népszerűsíteni. Ebben az évben szeptember 30-án kerül sor a magyarországi rendezvénysorozatra, amelynek keretében 48 hazai településen 93 tudományos és oktatási intézmény több mint kétezer ingyenes programja várja az érdeklődőket.

Az eseménysorozatot beharangozó mai tájékoztatón a szervezők elmondták, hogy ezúttal is minél szórakoztatóbb oldaláról próbálják majd bemutatni a tudomány világát a látogatóknak. Az egyik legnagyobb érdeklődésre várhatóan a Flike nevű drónbicikli tarthat számot, amelyet az alkalmazott kutatásokat végző Bay Zoltán Nonprofit Kft. újbudai telephelyén lehet majd kipróbálni.

Mintha a Csillagok Háborújából jött volna

A ByeGravity Zrt. által kifejlesztett repülőeszköz az első olyan drón a világon, amely nemcsak súlyosabb csomagok, hanem ember szállítására is alkalmas. A háromágú, hat rotoros repülőmotor emlékeztet a Csillagok Háborújában felbukkanó hasonló szerkezetre. A fejlesztők szándéka szerint a nem túl távoli jövőben már az autónkat részben kiváltva közlekedhetünk vele.
 


Ezen a helyszínen mutatkoznak be majd a robotzsaruk is, valamint itt lehet megnézni, mit tud ma egy szuperintelligens rendőrautó. A robotok máshol is előbukkannak majd, az Óbudai Egyetemen például a sebészeti robotokat lehet majd kipróbálni.

Az Ericsson jelenlegi budapesti k+f központjában, a Science Parkban az idén is több tucat programmal készül. A cég SzerCODE Challenge néven laikusok számára tett közzé versenyfelhívást, amire saját tervezésű, egyedi okos ruhákkal, kiegészítőkkel lehetett jelentkezni. Az esélyesek közül a mai tájékoztatón az indexelni (is) tudó bukósisakot mutatták be.  

Okosodik már a fallabdapálya is

A Kutatók Éjszakáján tekinthető meg először Magyarországon a Piero, az Ericsson sportgrafikai virtuális valóság szoftvere, amellyel a sportesemények legizgalmasabb pillanatait és azok elemzéseit lehet kivetíteni 3D-ben. SmartActive Squash néven itt lehet majd látni az okos fallabdapályát is.
 

 

A programsorozaton mód lesz betekinteni a technológiai világ jelenlegi egyik legnagyobb jelentőségű fejlesztési területének, a dolgok internetének (IoT) rejtelmeibe is az Ericsson, a BME Villamosmérnöki Kar, az ELTE Informatikai Kar és az EIT Digital Budapest jóvoltából. A Játsszunk egy IoT-t! verseny az Infopark négy helyszínén felállított állomásain, Magyarország két vezető egyetemének kutatói, a világ egyik legnagyobb hálózatfejlesztő vállalata K+F központjának informatikusai, valamint az Európai Unió innovációs programjának innovátorai kalauzolják végig az érdeklődőket.

Részletek a Kutatók Éjszakája oldalán >

Konzumer tech

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.