A hagyományos hirdetési csatornák már nem kis halak, legfeljebb csak planktonok a Google és a Facebook bálnái mellett.

Az elmúlt két évtizedben a hirdetési költések folyamatosan az online csatornákra csoportosulnak az olyan hagyományos platformokról, mint amilyen a televízió vagy a nyomtatott lapok. Ez a trend ma már nem újdonság, mint ahogy az sem, hogy az online hirdetések között egyre növekszik a mobil képernyőkre és mobil alkalmazásokra szánt megoldások aránya, köszönhetően az okostelefonok gyors elterjedésének.

A WARC online marketingtanácsadó november végi elemzése szerint a mobilos hirdetési költések az idén már a 100 milliárd dollárt közelítik világszerte, ami 35 százalékos éves növekedésnek és a teljes hirdetési piac 23 százalékának felel meg. Ennek valamivel több mint fele, 51 százaléka a keresőmarketing kategóriába sorolható, 45 százaléka valamilyen display formátum, a többi forma pedig összesen 4 százalékot tesz ki.

Aki erős, az egyre erősebb lesz

A Global Ad Trends címen kiadott jelentés alapján a mobil ezzel már az összes létező hirdetési platform közül a második legnagyobb, miután az értéke 2017-ben első ízben túlnőtte a desktop forgalmat is. A WARC által meghatározott 12 kulcspiacon (Ausztrália, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, India, Olaszország, Japán, Oroszország, az Egyesült Királyság és az USA) önmagában is több mint 45 millió dollárt költöttek mobil hirdetésekre.

Az itt tapasztalható növekedés egyébként majdnem egy az egyben felelős a Facebook mobil hirdetési bevételeinek növekedéséért, amelynek 88 százaléka (nagyjából 34 milliárd dollár) már tisztán a mobil csatornákból származik. Bár a növekedés egyre nehezebb a telítődő piacon, a közösségi óriás mobilos forgalma a 2016-os 70 százalékos fejlődés után az idén is stabilan 40 százalék fölött lesz.

 

A Facebook és a Google hirdetési piaci részesedés
Infogram


A teljes online piacot tekintve egyre inkább kétszereplős játékról beszélhetünk. A Facebook és a Google együttesen az összes online hirdetési költés 61 százalékát teszi zsebre az idén, szemben a tavalyi 58 százalékkal vagy a 2012-es 47 százalékkal. Még egyszer: a globális piacról beszélünk, vagyis a világon bárhol elköltött tíz dollárból, forintból vagy rúpiából hat ennél a két társaságnál köt ki.

Ez akkora összeg, hogy a két dotkom cég idei, 133 milliárd dolláros forgalma az összes online, offline, rádiós, tévés vagy akármilyen más hirdetési költést tekintve is a piac negyedét jelenti. A tempóját jól mutatja, hogy a Facebook és a Google tavaly még a piac ötödét fedte le, 2012-ben még kevesebb mint 10 százalékát.

A WARC felhívja rá a figyelmet, hogy a felhasználók mobil eszközökön töltött ideje az elmúlt öt évben megduplázódott, a 2012-es 1 óra 17 percről 2017-re 3 óra 2 percre nőtt. (Ez értelemszerűen a mobilos felhasználók, nem pedig a teljes lakosság átlaga.) Ezzel a hirdetők is tisztában vannak, így lázasan keresik a trend hatékony kihasználását, amire egyre több forrást allokálnak – így az arányokra való tekintettel a Facebook és a Google zsebét tömik, még tovább erősítve a hirdetési piacon kialakult "kétpártrendszert".

Közösség & HR

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.