Gyorsan terjedő titkosítás, szolgáltatásként igénybe vehető biztonsági megoldások és kockázatalapú elemzéssel kiosztott védelmi kiadások. Többek között ezeket látja rövid távra állított üveggömbjében az IDC.
Hirdetés
 

Rövid távú előrejelzést közölt a biztonsági piac várható trendjeiről az IDC. A kutatócég FutureScape elnevezésű riportsorozatának darabjaival az informatikai vezetők és más szakemberek figyelmét igyekeznek ráirányítani az elkövetkező 1-3 év legfontosabb mozgatóelemeire, legégetőbb problémáira.

Kockázatarányos védekezés

A megállapítások egyik legérdekesebb eleme, hogy két év múlva már minden negyedik cégnél egy alapos kockázatelemzés eredményétől fog függni, hogy milyen biztonsági megoldásra és mennyit költsenek. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a gyakran, de kisebb kárral fenyegető problémák előnyt fognak élvezni a rendkívül valószínűtlen, ám akár a vállalat létét is fenyegető katasztrófahelyzetekkel szemben. Azt viszont igen, hogy a sosem végtelen keret elosztását ezeknél a vállalatoknál a szaktudásra, tapasztalatra építő intuíció helyett a matematikai képletek fogják döntően befolyásolni.

A modern mobil eszközökön már megtalálható biometrikus azonosítási képességet egyre több vállalatnál használják majd. Jövőre ugyan még csak 15 százalékra teszik a technológiát a hivatalos céges protokollba építő nagyvállalatok arányát, ám ez öt éven belül 50 százalékra kúszhat. 

Ennél is látványosabb lesz a számítási felhőben tárolt adatok titkosítási arányának növekedése. Ha az IDC szakértőinek igaza lesz, akkor a jövőre még csak a teljes állomány ötödét jelentő titkosított vállalati adattömeg három év múlva már eléri a 80 százalékot.

Biztonság igény szerint

Biztonságra költhető költségvetésük egyre nagyobb hányadát fordítják majd a szervezetek szolgáltatásként igénybe vehető védelmi megoldásokra. A szoftverszolgáltatás formájában vásárolt biztonsági termékek aránya 2015-ben várhatóan 15 százalék lesz, ami három év múlva már elérheti az egyharmados szintet is.

A biztonsági megoldások elterjedését az is segíteni fogja az elkövetkező periódusban, hogy egyre több vállalati mobil alkalmazásba alapból beépülnek azok a megoldások, amelyeket korábban pótlólagosan beszerzett, külön biztonsági programok biztosítottak.

Személyi változás

A terület fontosságát pedig legszembetűnőbb módon az az adat érzékelteti, miszerint 2018-ra gyökeresen átalakul a vezetői struktúra. Addigra az információbiztonsági vezetők háromnegyede már nem az informatikárt felelős igazgatónak, hanem közvetlenül a CEO-nak, azaz a nagyvállalat első számú emberének tartozik majd jelentési kötelezettséggel.

Biztonság

Szorgosan szedegeti a morzsákat és árat emel a Cisco

A vállalat a nagy MI-fejlesztések farvizén evezve rekordbevételt ért el a legutóbbi negyedévben, de a befektetők nem ájultak el. Az ügyfeleknek rossz hír, hogy áremelések jönnek a memóriahiány miatt.
 
Vezetői példamutatás és megfelelő oktatás, vállalatikultúra-váltás nélkül gyakorlatilag lehetetlen adatvezérelt működést bevezetni. Cikkünk nemcsak a buktatókról, hanem azok elkerülésének módjairól is szól.

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT MA EGY PROJEKTMENEDZSERNEK TUDNIA KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, csapattopológiáról. Folyamatos programok három teremben és egy közösségi térben: exkluzív információk, előadások, interaktív workshopok, networking, tapasztalatcsere.

2026.03.10. UP Rendezvénytér

RÉSZLETEK »

A PMI Budapest, Magyar Tagozat májusban rendezi meg az Art of Projects szakmai konferenciát. A rendezvény kapcsán rövid írásokban foglalkozunk a projektmenedzsment szakma újdonságaival. Az első téma: mit gondolunk ma a projekttervezésről?

Régen minden jobb volt? A VMware licencelési változásai

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.