Rosszul áll az előrefizetős kártyák adategyeztetése, és még nem startolhat el a Magyar Telekom fapados Flip szolgáltatása, az Invitel pedig bírság helyett inkább kártéríti az ügyfeleit. Július közepén egyeztetnek a 700 Mhz-es frekvenciasávról. Aktuális témák a hírközlési hatóság napirendjén.

A négymillió 2017 előtt vásárolt hazai feltöltőkártyának eddig csak az egyharmadát azonosították be az előfizetők, pedig már csak egy hónap maradt hátra a kötelezően előírt adategyeztetésre – hívta fel a figyelmet Karl Károly, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) főosztályvezetője a szervezet mai tájékoztatóján.

Egy hónap maradt lépni

Aki ezt nem teszi meg a szolgáltatójánál legkésőbb június 30-ig, annak megszűnik az előfizetése. Fontos tudni, hogy még ekkor sincs minden veszve, a határidő lejárta után a kártyák inaktiválódnak, de reaktiválhatók, az viszont szolgáltatófüggő, hogy a rajta lévő egyenleg is visszaállítható-e.

Az adategyeztetés két cégnél online módon is, illetve telefonon vagy személyesen mindenhol megtehető. Az online módot választókat a Telekom és a Telenor is ingyenes hívásperc- vagy adatforgalmi kedvezményekkel díjazza. A Vodafone is tervezi online oldalát, egyelőre emailes feliratkozást fogad az online felület aktiválásáról szóló értesítésekhez.

Pirosat kapott a Flip

Még ennél is nagyobb meglepetést okozó hír, hogy az NMHH ideiglenesen megtiltotta a Magyar Telekomnak a hármas vezetékes szolgáltatást (telefon, internet, tévé) kínáló Flip Otthon csomag használatát, mert annak az internetre vonatkozó része a hatóság szerint a mostani formájában veszélyeztetné a piaci versenyt. (A szolgáltatásról itt írtunk részletesen.) A felfüggesztő intézkedést azzal indokolták, hogy ha bebizonyosodik, hogy a szolgáltató jogsértést követett el, utólag már nem, vagy csak különösen nehezen lehetne visszafordítani a Telekomnak a hatósági eljárás ideje alatt kötött szerződésekkel megszerzett versenyelőnyét.

A hírközlési szabályozások alapján a Telekom mint jelentős piaci erejű (JPE) szolgáltató, ha egy új, a korábbiaktól lényegesen eltérő díjcsomaggal akarja bővíteni a kínálatát, a tervezett szolgáltatást annak bevezetése előtt legalább 30 nappal köteles a hatóság által előzetesen jóváhagyott nagykereskedelmi áron felajánlani az adott területen hálózattal nem rendelkező szolgáltatóknak is, hogy azok versenyezni tudjanak a Telekom szolgáltatásával. A hatóság tájékoztatása szerint a Telekom felfüggesztette a Flip Otthon értékesítését, ezzel egy időben bevezette a Flip Otthon+ nevű díjcsomagját, ennek a szabályosságát is vizsgálják majd.

Az üggyel kapcsolatban a Telekom sajtóközleményt adott ki, amelyből az derül ki, hogy a cég szerint a márka piaci bevezetése, szolgáltatása és árazása mindenben megfelel a vonatkozó jogszabályoknak és hatósági döntéseknek. Az NMHH múlt pénteki megkeresése nyomán a vállalat május 29-ével módosította a Flip márkára vonatkozó általános szerződési feltételeket. A Telekom álláspontja szerint ez csak technikai jellegű volt, és a Magyar Telekomra vonatkozó nagykereskedelmi-szabályozási feltételeknek való megfelelés kifejezett megjelenítését szolgálta, így az előfizetők számára semmilyen lényegi változással nem jár. A Flip Otthon díjcsomag helyett az új ügyfelek a Flip Otthon+ díjcsomagra fizethetnek elő. A már szerződéssel rendelkező ügyfelek szerződését módosították a Flip Otthon+ díjcsomagra.

Az Invitel sem úszta meg

Egy másik szolgáltatót is a szőnyeg szélére állított a hatóság. Az NMHH és az Invitel között május 31-én született megállapodásban a budaörsi székhelyű szolgáltató vállalta, hogy összesen 127,3 millió forintot ír jóvá azoknak a vezetékes telefont használó ügyfeleinek, akik ilyen szolgáltatást 2015-ben is igénybe vettek, és akiknél tiltott módon emelt árat a cég.

A szerződés azt a hatósági felügyeleti eljárást zárja le, amelyet az NMHH a céggel kapcsolatban a kötelező adatszolgáltatás alapján ez év januárjában indított. Az Invitel (ugyancsak JPE szolgáltatóként) az adott évben nem alkalmazhatott volna inflációt meghaladó díjemelést a vezetékes telefonra vonatkozó előfizetési díjakra. Abban az évben a cég a KSH által mért, 0 százalékos fogyasztói árindexhez képest mégis 1,38 százalékponttal drágította a szolgáltatást. Az így elért többletbevételt a mostani megállapodás szerint a szolgáltató visszafizeti az érintett előfizetőknek. Megtudtuk azt is, hogy egyedül a cégtől időközben eltávozott ügyfelek nem kapják meg az előfizetőnként nagyjából ezer forintos jóváírást. Az Invitel vállalta továbbá, hogy a vezetékes telefonra vonatkozó előfizetési díjait csak a szerződésben előre meghatározott arányban – legfeljebb az idei fogyasztói árindex 1,38 százalékponttal csökkentett mértékével – emeli.

Formálódik az 5G

A mai tájékoztatón szó esett a vezeték nélküli hálózatok 5G-irányú fejlesztéseihez kapcsolódó frekvenciatervekről, köztük is a leginkább várt 700 MHz-es sáv használatának az átalakításáról. Jelenleg még földfelszíni TV műsorszórás folyik ebben a sávban, ezt a szolgáltatást országosan az Antenna Hungária (AH) Zrt. nyújtja, illetve néhány helyi televízió is ezt a sávot használja. A témáról alig néhány hete tájékoztatta részletesen lapunkat Vári Péter főigazgatóhelyettes. Az akkor kapott információkhoz képest új hír, hogy a frekvenciasáv átalakítására vonatkozó nemzeti ütemterv elkészítését segítő szolgáltatói konzultációra július közepén kerül sor.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.