Egy amerikai hátsebész összeszedte, milyen gerincproblémákat okozhat, ha helytelenül tartjuk a mobilunkat telefonálás közben.

Évtizedek óta tisztában vagyunk vele, hogy a túlzott monitorbámulás nem tesz jót az egészségünknek. Míg a katódsugárcsöves monitorok lecserélésével a szemnek ártalmas sugárzást meg tudtuk szüntetni, a kényelmes(nek gondolt), de helytelen tartás továbbra is szedi áldozatait. A helyzet csak súlyosbodott az okostelefonok elterjedésével.

Fájdalom a csuklyásizomban

Sokan tapasztalnak fájdalmat a hátukban, vállukban egy irodában átdolgozott nap után. Az izmok és az ízületek túlterhelésével bizonyos esetekben a csontritkulás ellentéte, ún. csontsűrűsödés alakulhat ki. Az emberi test ugyanis reagál az egyoldalú terhelésre, és egyre erősebbé igyekszik tenni az érintett területeken a csontokat, hogy azok jobban viseljék az egyébként természetellenes igénybevétlet.

Ez az öngyógyítás azonban csak első pillantásra tűnik örvendetes hírnek. Hosszú távon ugyanis az elváltozások a csigolyák degenerációjával járnak, ami akár idegi panaszokat is okozhat. Szerencsére nem a gerincsérv-műtét az egyetlen megoldás: ha odafigyelünk, akkor a megfelelő tartás és a testgyakorlatok segíthetnek megelőzni a gerincproblémák kialakulását.

Az ideális persze az lenne, ha felhagynánk monitorbámuló és okostelefon-nyomkodó életvitelünkkel, de többségünk ezt nem engedheti meg magának. Akár szórakozásból, akár kötelességből nézzük a digitális kijelzőket, tartsunk be néhány szabályt, és sokkal kevésbé valószínűen fogunk 40-50 évesen hát- és nyakfájással küszködni.

A helytelen tartás sokat nyom a latban

Akár közel 30 kilogrammnyi extra, nyakba akasztott súlyként is viselkedhet az okostelefonok rossz szögben való bogarászása, derítette ki Dr. Ken Hansraj new yorki hátsebész. Az átlagos emberi fej nagyjából 4-5 kilogramm tömegű, ezt kell, hogy a helyén tartsák a nyaki csontok és izmok. Addig nincs is ezzel különösebb probléma, amíg a tekintet nagyjából vízszintesen előre tekint; ám ha előre biccentünk (hogy jobban lássuk a kis kijelzőt), akkor a mozdulat következtében megnő a terhelés a nyakban, a csigolyákon.

Ha csak napi néhányszor tennénk ezt, rövid ideig, azt gond nélkül, hosszú évtizedek után is kezelni tudná szervezetünk. Jellemzően azonban ennél sokkal többször, gyakran többször tíz percig bámuljuk helytelen tartásban a telefont, ami beindítja a fent már említett folyamatot. Ha már a telefonfüggőségtől nem lehet szabadulni, akkor viszont tegyük ezt a fejnek, nyaknak sokkal kevésbé megterhelő módon!

Mindenki találkozott már T-Rexszel; a dinoszauruszok egyik csúcsragadozójának mellső lábai mai ismereteink szerint elkorcsosult karokká váltak. A szinte szükségtelenné vált végtagok a hátsó lábak hatalmas izomtömegéhez képest eltörpültek, ám ez a tartás pont ideális az okostelefonok böngészéséhez. Tulajdonképpen arról van szó, hogy kevésbé engedjük előrebillenni fejünket: a könyökünket oldalt, a test mellett tartva a kezünkben levő mobilt olyan mértékben kell felemelni, hogy fejünk síkja közel vízszintbe kerüljön.

Amint az a fenti ábrán is látszik, a fej és a gerincoszlop felső részének 30 százalékos megdöntése már olyan terhet ró a nyaki csigolyákra, mint egy 18 kilogrammos extra nehezék tömegét kellene hordanunk. 60 fokos dőlés esetén pedig 27 kilogrammnyi lesz a terhelés.

Irodában ülve

Hasonlóképpen figyeljünk oda arra is, hogy számítógéphasználat közben megfelelő szögben nézzük a monitort. Egyenes derékkal, az előredőlést elkerülve üljünk asztalunknál, talpunk egésze érintse a padlót. A monitor teteje nagyjából szemmagasságban legyen, a készülék pedig karnyújtásnyi távolságra (ez nyilvánvalóan függ a kijelző méretétől és felbontásától).

A könyöktartásnak ebben az esetben is fontos szerep jut: akkor teszünk jót egészségünkkel hosszútávon, ha azt oldalunk mellett tartjuk gépelés közben. Emellett csuklónkat az asztalon tartsuk, annyira vízszintesen, amennyire csak lehetséges. A helyes testtartást elősegíti a megfelelő irodai szék: az ideális ülőalkalmatosság karfákkal van felszerelve, amin megpihentethetjük karjainkat, és állítható a magassága az asztal síkjához képest.

Mindezek ellenére elkerülhetetlen, hogy órákig tartó irodai munkavégzés során ne fáradjon el egy kicsit testünk. Fontos feladat tehát, hogy ezt kezeljük: a rendszeres nyújtás pillanatok alatt helyrerázza a megfáradt ízületeket és izmokat. Az előregörnyedés ellen a fej hátrahajtása és a plafon alapos megvizsgálása segít, de a karok hátrahajtása és a lapockák összeszorítása is hasznos (közben akár körözhetünk is a vállainkkal).

És, ha a fenti praktikák ellenére sem javul a fájdalom, nem szégyen szakértőhöz fordulni. Orvosi, kiropraktori segítséggel megállapítható, mi is okozza a kellemetlen érzést, és jó eséllyel (valamint kitartó kezeléssel) helyre lehet kalapálni.

Mobilitás

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.