Az idei CIO Hungary konferencián kiderült, hogy a magyarországi informatikai vezetők háromnegyede már dolgozik a diszruptív technológiákkal, és általában felkészültnek érzik magukat az új kihívásokra.

A Bitport informatikai vezetőknek szóló rendezvényein évek óta alkalmazunk elektronikusan lebonyolított, anonim szavazásokat, amelyek során a közönség véleményét igyekszünk felmérni az előadások és kerekasztalok témájához kapcsolódva. Ez az áprilisi CIO Hungary konferencián sem volt másként, ahol a digitális átalakulással kapcsolatos témák kerültek terítékre.
 


A hagyományos és az új megoldások IT arányáról szólva kiderült, hogy a hazai nagyvállalatoknál jellemzően még klasszikus informatikai megoldásokat alkalmaznak, amelyek azonban a válaszadók háromnegyedénél már egyre gyakrabban diszruptívnak mondott technológiákkal egészülnek ki.

A változások ütemét jelzi, hogy az előző évben a válaszadók kevesebb mint fele számolt be valamilyen jelentős technológiai váltásról, míg gyökeres módszertani változásokat 37 százalékuk jelzett. Ez azt is jelenti, hogy a kihalásra ítélt rendszerek fejlesztése, karbantartása sokszor nagyobb kihívást jelent az új technológiák bevezetésénél.

A diszruptív IT kezelésére vonatkozó stratégiákat a CIO Hungary két előadása is igyekezett megszondázni. Ezekből egyrészt kiderült, hogy az átalakulás tekintetében a klasszikushoz hasonlóan részletes metodológiát csak a vállalatok tizedénél készítettek, általában pedig negyed részük meri kijelenteni, hogy van digitális stratégiája.

A megkérdezettek fele inkább csak tervekkel rendelkezik, 22 százalékuk pedig nem igazán foglalkozik a kérdéssel, vagy egyenesen szükségtelennek tartja a dolgot. A válaszadók 42 százaléka egyébként jelenleg is egy vonatkozó metodológia kialakításán dolgozik, míg 47 százalékuk esetében minden diszruptív tevékenység ad-hoc, eseti megoldást jelent.

Továbbra sem futnak ész nélkül a felhőbe

A diszrupció mint jelenség ettől függetlenül létezik, a szavazásban résztvevők mindössze 8 százaléka nyilatkozott úgy, hogy annak még egyáltalán nem érzékeli a hatásait. Ezzel szemben 46 százalék egyértelműen, 29 százalék pedig valamelyest tapasztalja ezeket az impulzusokat, sőt 16 százalékuk már egyenesen ezek között él.

Ez abból a szempontból is érdekes, hogy 2016-ban vendégeink közel kétharmada tartotta aggasztónak a felhőszolgáltatások terjedését a vállalati környezetben. Túlnyomó többségük, közel 80 százalékuk úgy látta, hogy a digitális transzformáció folyamatai összességükben rontják az informatikai biztonságot, ötöde részük egyenesen rémálomnak tartotta a jövőbeni kilátásokat.

A cégek ötöde nem akar külső felhőszolgáltatásokat igénybe venni, vagy egyenesen tilos neki, a CIO-k több mint 50 százaléka viszont – némi korlátozással – maga dönt arról, hogy használ-e mondjuk külső felhőszolgáltatásokat. A legfontosabbnak az információ végleges törlésének lehetőségét tartják, ami messze megelőzte a többi felsorolt, szintén lényeges szempontot.

Ismét elkanyarodtunk a HR-vonalra

Az új kihívásokra a CIO-k 30 százaléka teljes mértékben felkészültnek érzi magát, 55 százaléka pedig inkább felkészült. Ehhez képest a pozícióját 38 százalékuk érzi teljes biztonságban, és 57 százalékuk inkább biztonságosnak gondolja – ennek alapján a hazai CIO-k vagy szervezetek tized részénél tényleg nem központi téma a digitális átállás.

Tavaly a válaszadó informatikai vezetők 30 százaléka azt jelezte, hogy alapvető problémái egyáltalán nem technológiai jellegűek: közel kétharmaduk például úgy érezte, hogy a legnagyobb kihívás a megfelelő képzettségű és hozzáállású műszaki szakemberek megszerzése. Nem meglepő, hogy ezek a témák az idei konferencián is felszínre kerültek.

A többség úgy látta, hogy az értékes munkaerőt elsősorban egy szakmai kihívásokat rejtő pozíció érdekli, ami fontosabb az anyagiaknál is, pláne a fogadó cég presztízsénél. A passzív álláskeresők figyelmét a hirdetéseknél, üzenetben érkezett ajánlatoknál vagy a tanácsadók közbenjárásánál sokkal hatékonyabban győzi meg az ismerősök ajánlása.

Az Ipar 4.0 munkaheyeket megszüntető hatásával viszont egyáltalán nem (43 százalék), vagy csak jelentéktelen mértékben (33 százalék) találkoztak a válaszadók. A negyedik ipari forradalomnak is nevezett átalakulás leginkább meghatározó elemének a mesterséges intelligencia fejlődését tartják, amit a robotizálás vagy az adatelemzés követ; a jelenlévők többsége ezeken felül az automatizációt és az IoT technológiákat nevezte meg a változások fő irányának.

Piaci hírek

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.