Kell-e félnünk a jövő intelligens telefonjaitól, amelyek szinte önjáróak lesznek, lemásolva az emberi test, a beszédnyelv, az agy és a szív működését? A Huaweinél a számtalan itthon is aktuális 5G-projekt mellett már a szupertelefon fejlesztésén is dolgoznak.

Alig pár napja, hogy a Huawei Technologies Hungary is csatlakozott az 5G korszak magyarországi feltételeinek a megteremtésében érdekelt itteni vállalatok és intézmények koalíciójához. Most pedig a kínai nagyvállalat hazai leánycége a hagyományos, éves kamionos road showját használta fel arra, hogy felvázolja a - hozzánk is kapcsolódó - 5G-s elképzeléseit, benne a szupertelefonos terveket.

Better Connected Hungary

Magyarországon három területen látnak lehetőséget az itteni 5G-projektekben való részvételben, amire ki is dolgoztak egy három rétegű koncepciót Better Connected Hungary néven - mondta Cui Dongfeng, a hazai leányvállalat vezérigazgató-helyettese.

Az első réteget képviseli a szélessávú hálózati infrastruktúra kiépítése, ezen a téren a Huawei több hazai szolgáltatónak is szállítja a technológiát. A második réteget a felhasználási területek adják, itt igazodva a hazai projektekhez az okos városok, az okos mérés és Budapesten az okos parkolás az, ami a távol-keleti cég fő fókusza lehet. A nagy állami beruházások közül pedig a Zalaegerszeg mellett az önvezető autók tesztelésére épülő pályába való bekapcsolódásról tárgyalnak. A harmadik réteget pedig a mindezek felett, vagy mindezek alapját jelentő IT-biztonsági megoldások adják.   

Az ötödik generációs mobilhálózatok kutatásfejlesztési, szabványosítási és kivitelezési folyamata kevesebb időt vesz igénybe, mint a 3G, 4G bevezetésekor – ezt már Vörös Zsolt, a Huawei Technologies Hungary vezeték nélküli hálózatfejlesztési igazgatója fejtette ki. Hozzátette: amikor 5G-ről beszélünk, mindenki a vezeték nélküli hálózatokra gondol, de az ezek hátterét biztosító, vezetékes átvitel-technikai rendszert is fejleszteni kell. Ezek alkotnak egy komplett 5G-s rendszert.

Az 5G-fejlesztésekbe már a felhasználók is beleszólnak

Szemléletváltozást is generál az 5G, mert míg a korábbi technológiák esetében főleg a technológiai szállítók voltak érdekeltek az újabb generációs hálózatok építésében, nem véletlenül, hiszen a fő céljuk az volt, hogy mielőbb értékesítsék a technológiaváltáshoz kapcsolódó berendezéseket, alkalmazásokat, addig az 5G-nél a felhasználók is beleszólnak, sőt az ő igényeik képviselik a domináns hajtóerőt.

Ezért fontos például az úgynevezett hálózatszeletelés (network slicing), amellyel az éppen aktuális ügyféligény alapján, vagyis rugalmasan biztosítható a rendszerkapacitás. Ennek a szabad frekvenciákban szűkölködő mai világban különösen nagy a jelentősége, hiszen a telekomszolgáltatóknak így nem előre kiosztott és dedikált erőforrásokkal kell dolgozni, hanem az adott pillanatban leginkább használt applikációk, funkciók szerint.

Az 5G hálózattal szemben most ezek az aktuális műszaki elvárások: 10 Gbit/sec legyen az adatátviteli sebesség, alacson (1 msec) késleltetési idő, és legyen négyzetkilométerenként 1 millió kapcsolat, ami lehet gép-gép közötti (M2M) és hagyományos hívás is.

A trendek alapján egyre többet nyomkodjuk a készülékeinket, és a többletidőt már nem a telefonálás tölti ki, hanem az alkalmazások használata. Míg 2010-ben csak napi fél órát töltöttünk mobilozással, az 5G-s korszakban, 2025-ben ez az idő 5 és fél órára növekszik majd.

A cég ennek kapcsán négy fő területet emel ki, amelyekre fókuszálni kíván, mint az 5G bevezetéséhez szükséges elsődleges alkalmazásokra: ez pedig a vezeték nélküli virtuális és kiterjesztett valóság használata, az összekapcsolt drónhálózat, az önvezető autók, illetve a vezeték nélküli robotika.

Nagyon hiányzik a szabványosítás az IoT-bizniszből

Seth Wang, a Huawei Technologies Hungary fogyasztói üzletágának magyarországi igazgatója az IoT-ról, vagyis a dolgok internetéről beszélt. A Huawei szerint 2025-re már közel 100 milliárd IoT eszköz lesz a világon és óránként 2 millió szenzort építenek be a különféle berendezésekbe. A piaci fragmentáció és az ipari szabványok hiánya miatt azonban az IoT penetrációja egyelőre igen lassan halad.

Az 5G korszak eszközei közül az egyik legígéretesebb terület a szupertelefonoké. Mint az igazgató kiemelte, ezek az eszközök vadonatúj információkezelést valósítanak majd meg, ami által okosabbá és egyszerűbbé teszik számunkra az életet. A sokféle IoT-szenzorral ellátott, mesterséges intelligenciára épülő technológiák kombinációja teszi majd lehetővé az eszközök számára, hogy észleljék és megértsék környezetüket. A felhőtechnológiára alapozva a szupertelefonok lényegében önmaguktól gondolkodnak és cselekednek majd. A szupertelefon magát a készüléket, az internetes kapcsolatot, a felhőt és az őt működtető chipet használja majd fel ahhoz, hogy lemásolja az emberi test, a beszédnyelv, az agy és a szív működését – jósolta Seth Wang.

A Huawei által nemrég bemutatott Honor Magic és a Mate 9 az első ilyen kísérletező lépések a szupertelefon felé. Ha például a felhasználó az előbbivel hív taxit, annak a rendszáma megjelenik a telefon zárolt képernyőjén is, utóbbinál pedig a készülék megtanulja, hogy mik a felhasználó által leggyakrabban használt alkalmazások, és azokat gyorsabban elérhetővé teszi a számára.

Mobilitás

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.