A SUSE már itthon is bejelentette a nyílt forráskódú Ceph platformra épülő megoldását, a SUSE Entrprise Storage-ot.
Hirdetés
 

Magyarországon is elérhető a SUSE új terméke, a Ceph platformra épülő Eterprise Storage. Az ún. software defined storage megoldások nyílt forráskódú platformjának nagyvállalati igényekhez igazított változata a gyártók ígérete szerint a hagyományos tároló eszközöknél rugalmasabban méretezhető, olcsóbb, ugyanakkor megbízható megoldást kínál.

A kulcsszó: szoftvervezérelt

A hálózati eszközök piacán már áttörést hozott a software defined networking, és úgy tűnik, a szoftvervezéreltség koncepció a tárolási piacot is átalakíthatja. A software defined storage (SDS) lényege, hogy szétválasztja a tároláskezelést és tárolásvirtualizációt a fizikai hardvertől. Így olyan automatizált tárolórendszereket lehet építeni, amelyekben az igények növekedésével vagy egy tárolóelem meghibásodásakor csak hardver cseréjével, bővítésével kell foglalkozni. Az SDS ugyanis biztosítja, hogy a rendszer automatikusan beillessze, majd pedig egységesen kezelje az új elemet a teljes tároló rendszerben.

A SUSE Enterprise Storage a nylít forráskódú Ceph tárlolási platform technológiájára épül, amely az egyik legnépszerűbb elosztott tárolási rendszer az OpenStack közösségben. A Ceph maga csupán menedzsment platform, ami bármilyen szabványos hardvert kezel. A koncepció ötletgazdája az amerikai Sage Weil, akinek a munkássága jórészt az elosztott rendszerek körül forog. A Ceph alapjait több mint 10 éve, doktori disszertációjában fektette le, majd 2012-ben létrehozta az Inktank Storage céget a további fejlesztésekhez. Bár a céget tavaly megvette a Red Hat 175 millió dollárért, hogy annak keretében dolgozzon saját SDS megoldásán, magát a Ceph projektet továbbra is Weil koordinálja. A forráskód a GitHubról tölthető le.

A SUSE Enterprise Storage blokk-, objektum- és fájlalapú tárolóelérést is lehetővé tesz. Képes önmagát automatikusan menedzselni és javítani, azaz egy tárolóelem, merevlemez sérülése esetén automatikusan és transzparensen áthelyezi a szolgáltatásokat egy másik hardverre. Így a hardvercseréig is tudja biztosítani az adatelérést, valamint az előre meghatározott rendundanciát.

Még nagyvállalati terméktámogatással is olcsóbb

A költséghatékonyság többek között ott jelentkezik – mondta el Hargitai Zsolt, a NetIQ, Novell, SUSE Magyarországi Képviselet üzletfejlesztési igazgatója az Enterprise Storage hazai bejelentésén –, hogy a rendszer bármikor bővíthető szabványos hardverekkel. Ezek lényegében SUSE Enterprise Servert futtató, arra minősített szerverek és tárolók lehetnek. Hargitai hangsúlyozta is, hogy a SUSE csak a SUSE ES-re minősített szerverek esetében vállal terméktámogatást. Az SDS ezzel együtt is nagy szabadságot biztosít a vállalatoknak a hardverválasztásra, azaz csökken a szállítóhoz kötöttség (vendor lock-in), és akár a meglévő tárolóeszközök egységes kezelése is egyszerűbbé válik.

A Ceph vázlatos felépítése

Ezzel Hargitai szerint jó választ lehet adni arra a problémára, hogy miközben az egységnyi adat tárolási költsége évente mintegy 25 százalékkal csökken, az az adatmennyiség, amit valamilyen – például üzleti vagy compliance – okokból mindenképpen tárolni kell, legalább 40 százalékkal nő.

A SUSE Enterprise Storage önálló termékként és a SUSE OpenStack Cloud részeként is elérhető. A cég elsősorban nagyobb szervezeteknek ajánlja a megoldást a tárolt adatok legnagyobb tömegét (akár 70-85 százalékát) kitevő, ám nem kritikus fontosságú adatokhoz. A SUSE szerint alkalmas például biztonsági mentések, referenciaadatok, archívumok és a comliance követelmények miatt hosszú ideig megőrzendő adatok gazdaságos tárolására.

Fontos szempont a pénzügyi tervezhetőség

A költségeket tekintve a SUSE előnyt hangsúlyoz. Egyrészt, ahogy fentebb írtuk, az olcsóságot. A SUSE szerint az Eterprise Storage 30 százalékkal olcsóbb tárolást tesz lehetővé az átlagos NAS-nál (Network-Attached Storage), és 50 százalékkal egy átlagos kapacitásoptimalizált merevlemezes tárolótömbnél. A SUSE másik érve az, hogy mivel a licencelési politika és a hardverköltségek szétválaszthatók, sokkal könnyebb távlatilag tervezni a tárolási költségek alalkulását.

A hatékonyabb adattárolást segítő technológiák – például a deduplikáció kezelése – egyelőre nem része a rendszernek, ezekre külső fejlesztők megoldásait kell alkalmazni. A cég ugyanakkor tervezi, hogy ilyen funkciókkal is ellátja az Enterprise Strorage-ot.

Cloud & big data

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.