A Data Pitch nevű uniós kezdeményezés még az idén elindul, célja a rendelkezésre álló céges vagy kormányzati adatok hatékonyabb felhasználása.

Az Európai Bizottság három év alatt közel 12 millió euróból valósítaná meg legújabb, elsősorban az induló vállalkozások támogatását célzó kezdeményezését. A Data Pitch elnevezésű, technológiai és üzleti fejlesztéseket támogató program a nagy adatvagyonnal rendelkező cégeket és szervezeteket kapcsolná össze azokkal a startupokkal, amelyek segíthetnek kiaknázni a felhalomzódó adattömeget, ezzel hatékonyabbá téve a különféle iparági vagy társadalmi kihívásokra adott válaszokat.

Még az idén elindul a dolog

A kkv-k közvetlenül 4,8 millió (cégenként 100 ezer) eurós támogatáshoz juthatnak majd a startup-nagyvállalati együttműködések tető alá hozatalára, míg a Bizottság további 7,1 milliót fordít az "adatvezérelt innováció" ösztönzésére. A kiválasztott vállalkozások előtt ezen kívül mentorprogramokat, befektetési lehetőségeket és a közintézményekhez kapcsolódó adatbázisokat is megnyitnak az egyenként hat hónapon keresztül futó együttműködések keretei között.

A Data Pitch projekt elvileg az EU teljes területén hozzáférhető lesz, az évente két-három ütemben induló kiírásokra legelőször ez év júliusától lehet majd jelentkezni. A nyitó körben október-november környékén hirdetnek majd eredményt, a megfelelő startupok pedig decemberben kezdhetik meg a programot. Az EB közleménye szerint a cél egy olyan innovációs ökoszisztéma felépítése, amely az Unió Horizon 2020-as programjához kapcsolódóan kölcsönös előnyhöz juttatná a kicsi, agilis vállalkozásokat és a nagy szervezeteket.

A projektet egyelőre University of Southampton, az Open Data Institute, a portugál Beta-i és a francia Dawex gondozza. A Bizottság egyébként már korábban is kísérletezett hasonlóval: a 2014-ben indított Open Data Incubator Europe (Odine) hasonló forrásokból gazdálkodva 57 sikeres projekttel, 16 millió eurós forgalommal és 268 új munkahellyel gazdagította az EU gazdaságát.

A brit székhely sem akadály

A kiírásban szektorspecifikus irányvonalakat is kijelölnek, amelyeket a következő hetekben tesznek közzé, de az más most kiderült, hogy a hangsúlyt az okos városokra, a mezőgazdaságra, az egészségügyre, a kiskereskedelemre, az adatvédelemre, a turizmusra, illetve a pénzügyi és távközlési szolgáltatásokra helyezik. A fókuszba kerülő konkrét kihívásokat adatközpontú hackathon versenyeken jelölnék ki, ennek érdekében az EB Európa-szerte partnerséget keres a hagyományos, beágyazottnak tekinthető rendezvényekkel.

Az uniós kilépési folyamatot nemrég elindító Nagy-Britannia helyzete nem csak a Data Pitch gondozásában részt vevő brit egyetem, hanem az ottani startupok miatt is érdekes lehet, hiszen a részvétel feltétele erről az oldalról is az európai uniós tagság. A Bizottság tervei szerint a kilépési tárgyalások végéig, vagyis 2019-ig az Egyesült Királyságban működő vállalkozások is csatlakozhatnak a programhoz, a brit kormány pedig állítólag azt is vállalta, hogy a későbbiekben ő fizeti az Unió felől szükségszerűen elmaradó támogatásokat.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.